Polskie Radio
Section05

kobieta

Wojna dotyka także dzieci i matki. Jak im pomagamy?

Wg danych straży granicznej ciągu ostatniego roku blisko 10 mln Ukraińców przekroczyło granicę Polski. Zostało ok. miliona, z czego połowa to dzieci. Część z nich kontynuuje naukę w polskich szkołach, ale są też takie, które przyjechały w brzuchu matki i urodziły się już w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo uchodźcy wojna na Ukrainie dzieci szkoła pomoc ciąża Józef Niewiarowski Karol Gnat Radosław Nałęcz Trójka

"Polki". Postać Karoliny Sobańskiej z domu Rzewuskiej

- Karolina przed długie lata była kochanką generała Iwana Osipowicza de Witte ale przekroczyła pewien "rubikon donosicielstwa", w momencie, kiedy uznała, że weźmie za donoszenie pieniądze (…). Karolina nie lubiła Polski, pisał o tym, że nie znosi tego kraju i nie chciała mieć nic wspólnego z narodowymi ideami - o Karolinie z Rzewuskich Sobańskiej rozmawiały w Polskim Radiu 24 Magdalena Merta i Małgorzata Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Magdalena Merta KULTURA Polskie Radio 24 Małgorzata Żaryn

Problemy młodych mężczyzn w Polsce. Jak je rozwiązać?

- Jest cały szereg problemów, które dotykają bardziej chłopców i mężczyzn niż kobiet. Pierwszym niepokojącym zjawiskiem jest różnica w długości życia, w Polsce mężczyźni żyją osiem lat krócej od kobiet. Panie są także lepiej wykształcone, jest to dosyć nowe zjawisko - mówił w Dwójce Michał Gulczyński z Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  socjologia Dwójka Michał Szułdrzyński mężczyzna

Blue Monday za kierownicą

Zły nastrój, gorsze samopoczucie, rozdrażnienie, rozkojarzenie, problemy z koncentracją - to wszystko może dziś dotknąć każdego z nas. Trzeci poniedziałek stycznia został uznany za najbardziej depresyjny dzień w roku. Czy Blue Monday może dać nam się we znaki również podczas kierowania samochodem? Tak, ale jest sposób, by temu zaradzić.
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody zawód praca transport Polskie Radio samochód społeczeństwo POLSKA mężczyzna psychologia

"Platerówki? Boże broń!". O kobietach, które miały w życiu wielkiego pecha

- Często były to nastoletnie dziewczynki, które wojna pozbawiła domu. Mieszkały na wschodnich kresach II RP, były córkami legionistów, urzędników, którzy dostali tam ziemie w uznaniu zasług w wojnie o niepodległość i wojnie z bolszewikami. Po inwazji ZSRR na Polskę zostały wywiezione na Syberię - mówiła w "Wybieram Dwójkę" Olga Wiechnik, autorka książki "Platerówki? Boże broń!".
Zobacz więcej na temat:  Zygmunt Berling Jakub Kukla II wojna światowa Dwójka