Polskie Radio
Section05

poezja

"Pan Herbert - podróżnik". W Warszawie otwarto wystawę poświęconą wybitnemu poecie

Rękopisy Zbigniewa Herberta można oglądać na zorganizowanej w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie wystawie "Pan Herbert - podróżnik". - Tytuł jest aluzją do wiersza "Modlitwa Pana Cogito – podróżnika" - powiedziała PAP kuratorka wystawy i kierowniczka działu rękopisów Biblioteki Narodowej Anna Romaniuk.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Zbigniew Herbert Pałac Rzeczypospolitej muzeum

Maciej Kaziemierz Sarbiewski, ambasador historii Polski w Europie

Maciej Kazimierz Sarbiewski - zwany sarmackim Horacym - tworzył w epoce baroku, pisał po łacinie, jego dzieła tłumaczono na język angielski i wydawano w wysokich nakładach w Europie. Zaangażowane politycznie teksty kształtowały odbiór spraw polskich i aktualnej historii w krajach zachodnich. Filozof prof. Władysław Tatarkiewicz nazwał Sarbiewskiego "pierwszym Polakiem w dziejach estetyki". 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Maciej Kazimierz Sarbiewski Krzysztof Fordoński filozofia barok

Irena Jun: wiersz był moim towarzyszem od dziecka

- Moja matka, której wszystko zawdzięczam, była poetką z zamiłowania - pisała wiersze i mówiła wiersze. Ja też próbowałam je wymyślać, gdy miałam, zdaje się, 4 lata. "Złocisty listopadzie, co mieszkasz na złocistych liściach. Kocham Ciebie listopadzie", napisałam. Dziś zarówno mnie to rozczula, jak i rozśmiesza - mówiła w Dwójce aktorka Irena Jun.
Zobacz więcej na temat:  Monika Pilch Dwójka TEATR Irena Jun KULTURA wiersze Teatr Studio

Marzanna Bogumiła Kielar. Poetka, którą inspiruje geologia

"Zbudowała swój świat, odseparowany, chłodny, wilgotny, lecz przesycony cichą emocją, niepewną, lecz wyczuwalną duchowością, także kobiecy" - tak uzasadniono przyznanie Marzannie Bogumile Kielar Nagrody Poetyckiej "Silesius" za całokształt twórczości. Poetka podzieliła się w Dwójce swoją drogą do poezji oraz tym, dlaczego inspiruje ją geologia.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka literatura Marzanna Bogumiła Kielar Dorota Gacek KULTURA

"Cywilizacja i kultura - na śmietnik!". Anatol Stern i bunt futurystów

– To była epoka rewolucji poetyckiej. Podjęliśmy tę walkę w imię unowocześnienia naszej poezji, postawienia przed nią wielkich problemów, nurtujących wówczas Europę – mówił o początkach polskiego futuryzmu Anatol Stern w 1956 roku.
Zobacz więcej na temat:  Anatol Stern Aleksander Wat Jarosław Iwaszkiewicz futuryzm proza 1919 II Rzeczpospolita II RP Dwudziestolecie międzywojenne historia Polski historia PRL HISTORIA komunizm PRL II wojna światowa awangarda książki KSIĄŻKA KULTURA Bruno Jasieński Tytus Czyżewski Stanisław Młodożeniec policja areszt Tadeusz Peiper

Magia rzeczy niewielkich. Krzysztof Czyżewski i jego wspomnienia

- Moja mama uczyła mnie wszystkich imion świata. Pamiętam na przykład rzeczkę, na której nie było mostu. Kładła pierwszy kamień i mówiła: stań na nim. Podawała mi następny, a ja stawiałem kolejny krok. A jak już było się na środku tej rzeczki, to już było łatwiej przeskoczyć na drugi brzeg, niż się cofnąć. Ta figura budowania mostu do dzisiaj ze mną jest - opowiadał w Dwójce Krzysztof Czyżewski, dyrektor Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów".
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Czyżewski Sejny wspomnienie Dwójka literatura KULTURA Dorota Gacek

Juliusz Wiktor Gomulicki – erudyta, bibliofil, badacz literatury

115 lat temu, 17 października 1909 roku, urodził się Juliusz Wiktor Gomulicki - historyk literatury, wybitny znawca poezji Cypriana Kamila Norwida, varsavianista, żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego. W Archiwum Polskiego Radia zachowały się jego wspomnienia. W 2003 roku z Juliuszem Gomulickim rozmawiała Bogumiła Prządka.
Zobacz więcej na temat:  literatura literatura polska Warszawa Wiktor Gomulicki

"Teatr Poezji Janusza Kukuły i Adama Struga" antidotum na jesienną chandrę

- W Instytucie Teatralnym przypomnimy te wiersze Skamandrytów, które są wielką radością, nadzieją na miłość i na piękne życie - mówił w Dwójce Janusz Kukuła, wieloletni dyrektor Teatru Polskiego Radia i inicjator cyklu spotkań pt. "Teatr Poezji Janusza Kukuły i Adama Struga".
Zobacz więcej na temat:  Janusz Kukuła Skamandryci Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka KULTURA Adam Strug Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Sytuacja w Europie Wschodniej. Tomas Venclova: żaden kraj nie jest skazany na totalitaryzm

- Miałem trzy lata, kiedy Hitler wtargnął do Związku Sowieckiego i tym samym do Litwy, która była wówczas anektowana. To moje pierwsze świadome wspomnienia. Niestety wygląda na to, że moje ostatnie świadome wspomnienia też mogą być w tym samym duchu - powiedział w Dwójce Tomas Venclova, litewski poeta, prozaik i eseista.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Tomas Venclova Litwa KULTURA Małgorzata Nieciecka- Mac

Janusz Szpotański. "Wyzwał los, kiedy wszyscy trzęśli się ze strachu"

– Władysław Gomułka nazwał mnie w przemówieniu "człowiekiem ziejącym sadystycznym jadem na naszą partię i rząd". Ucieszyło mnie to, gdyż on moją twórczość w jakiś sposób spopularyzował – mówił w 1987 roku przed radiowym mikrofonem Janusz Szpotański. 13 października 2001 roku zmarł ten znakomity poeta, satyryk, autor prześmiewczych poematów i pamfletów.
Zobacz więcej na temat:  Janusz Szpotański literatura PRL satyra Władysław Gomułka Antoni Libera KSIĄŻKA

Podchorąży "Satyr". Tadeusz Różewicz jako partyzant Armii Krajowej

"Ocalałem / prowadzony na rzeź" – te słynne słowa Tadeusza Różewicza z tomu "Niepokój" wyrażają tragedię pokolenia poetów, z którego prawie nikt nie przeżył. W 103. rocznicę urodzin przypominamy, że w walce z niemieckim okupantem Różewicz brał czynny udział – jako żołnierz i jako poeta.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Różewicz literatura Janusz Różewicz Stanisław Różewicz KSIĄŻKA książki humor satyra historia Polski historia PRL HISTORIA II wojna światowa okupacja niemiecka Armia Krajowa Stefan Żeromski Niemcy Żołnierze Wyklęci proza wiersze