Polskie Radio
Section05

pr24 hp

Jak kształtuje się tożsamość narodowa?

Po przeprowadzonych kilka lat temu badaniach okazało się, że aż 94 proc. osób określiło podstawowy wskaźnik własnej identyfikacji, jako "jestem Polakiem/Polką". Oznacza to, że najsilniejszą identyfikacją, u większości ludzi jest tożsamość narodowa. Na jakiej podstawie ją tworzymy? O tym w audycji Nos Kleopatry mówili Zbigniew Lazar (ekspert ds. wizerunku) i Andrzej Pomarański (politolog).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA patriotyzm historia Polski

Likwidacja zbioru zastrzeżonego IPN. "Budził kontrowersje"

Od piątku 16 czerwca nie ma już zbioru zastrzeżonego w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej. Upłynął bowiem ustawowy termin zlikwidowania tajnego zbioru dokumentów wytworzonych przez służby specjalne PRL. Zbiór był utajniony ze względu na potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. Mówiła o tym w Polskim Radiu 24 Marzena Kruk z IPN. Z kolei o wszczętym wobec Donalda Trumpa postepowaniu w Senacie mówił Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN zbiór zastrzeżony IPN Donald Trump Rosja USA FBI

"Rosja potrzebuje pomocy od partnerów z Europy”

Rosyjska opozycja dochodzi do siebie po ostro stłumionych protestach z początku tygodnia choć niektórzy politycy, jak np. Aleksiej Nawalny, wciąż znajdują się w areszcie. O sytuacji w Rosji opowiadały w audycji Świat w Powiększeniu osoby, które wspierają rosyjską opozycję z Warszawy - Maria Charmast (Stowarzyszenie „Za wolną Rosję”) i rosyjska niezależna politolog Anastazja Siergiejewa.
Zobacz więcej na temat:  Rosja protest Aleksiej Nawalny

Trwa V Zjazd Dużych Rodzin

- Wypad siedmioosobowej rodziny na porządne lody to zaskakujący koszt. Nie twierdzę, że każda lodziarnia powinna honorować Kartę Dużej Rodziny. Uważam jednak, że Kartę Dużej Rodzinny powinny honorować instytucje kultury takie jak muzea, teatry czy filharmonie – powiedziała w  Polskim Radiu 24 Monika Chilewicz, matka pięciorga dzieci, anglistka, która prowadzi księgarnię dla najmłodszych. W Nysie trwa V Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin.
Zobacz więcej na temat:  Karta dużej rodziny dzieci Nysa

Wypowiedź premier w Auschwitz. "B. Szydło ma do tego prawo"

„Auschwitz to lekcja tego, że należy uczynić wszystko, aby uchronić swoich obywateli” – powiedziała w środę premier Beata Szydło na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. 14 czerwca obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. Opozycja odniosła się do tych słów krytycznie, uznając, że jest to aluzja ze strony premier do sprawy przyjmowania uchodźców. Wypowiedź premier Beaty Szydło komentował w Polskim Radiu 24 Piotr Semka („Do Rzeczy”).
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz Oświęcim nazizm Niemcy III Rzesza Beata Szydło Piotr Semka

Uchodźcy w Europie. "Merkel otworzyła szeroko ramiona i..."

- Pytanie czy procedura Komisji Europejskiej w sprawie relokacji uchodźców to straszak na kraje Grupy Wyszehradzkiej. Ta cała procedura może potrwać kilka lat, a nie wydaje mi się, by problem kryzysu uchodźczego można było odłożyć na później. Interes gospodarczy silniejszych państw wygrywa - powiedziała w audycji Rozmowa PR24 Elżbieta Zielińska, z klubu Kukiz’15.
Zobacz więcej na temat:  Angela Merkel Kukiz'15 Niemcy Komisja Europejska uchodźcy imigranci w Europie grupa wyszehradzka

"Solidarność Walcząca chciała zwalczać komunistów"

35 lat temu powstała Solidarność Walcząca. Około 3 tys. zaprzysiężonych działaczy dążyło do obalenia komunizmu. Organizacja wydawała ponad sto tytułów podziemnej prasy, posiadała też sieć podziemnych radiostacji w kilkudziesięciu miastach Polski. O działalności Solidarności Walczącej mówił w audycji Gorący Temat Piotr Rzewuski – członek Zarządu Stowarzyszenia SW.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność Solidarność Walcząca komunizm historia Polski

Ferdynand Goetel. "Niewygodny" świadek Katynia

Ferdynand Goetel był polskim prozaikiem, dramatopisarzem i publicystą. W 1943, za zgodą Delegatury Rządu na Kraj, wziął udział z ramienia Czerwonego Krzyża w misji niemieckiej, która badała groby polskich oficerów w Katyniu. Po wojnie dla Sowietów stał się niewygodnym świadkiem zbrodni katyńskiej. O losach Ferdynanda Goetla mówił w Polskim Radiu 24 Włodzimierz Domagalski, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Katyń Zbrodnia Katyńska zbrodnie sowieckie ZSRR komunizm PRL Ferdynand Goetel

"Boże Ciało pokazuje jak blisko człowieka jest Bóg"

- Boże Ciało wpisuje się w krajobraz Polski, a przez to Polska wpisuje się w krajobraz Europy. We wszystkich miastach europejskich świętowane jest Boże Ciało i przechodzą tam procesje. Polska jest szczególna, ponieważ tutaj nawet komuniści nie zniszczyli tego święta. Polska w geografii Europy ma szczególne miejsce – powiedział w Rozmowie PR24 ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Episkopatu Polski.
Zobacz więcej na temat:  ks. Paweł Rytel-Andrianik Boże Ciało Kościół katolicki wiara religia Episkopat Polski

"Duże rodziny potrzebują systemowej pomocowy"

Codzienne problemy nie sprzyjają dzietności. Często już decyzja o drugim dziecku odkładana jest w nieskończoność. Są jednak osoby, które idą pod prąd: postanawiają, że będą mieć dużo dzieci. Z jakimi problemami spotykają się duże rodziny? Na ile troszczy się o nie państwo? Gościem Polskiego Radia 24 była Joanna Krupska, prezes Związku Dużych Rodzin "Trzy Plus".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 program 500+ rodzina dzieci Rodzina 500+ Ministerstwo Rodziny