Polskie Radio
Section05

pr24

"Zostały uhonorowane przez cały świat". Sellin o kolekcji płyt Polskiego Radia z września 1939 roku

- Wydawało mi się, jako historykowi, że już żadnych nowych źródeł do badania września 1939 roku nie jesteśmy w stanie odnaleźć, a tymczasem źródła audio w dużej mierze nieznane się odnalazły, zostały wydane i będzie można do tych tekstów sięgać - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Sellin, wiceminister kultury.
Zobacz więcej na temat:  płyta Płyty Polskiego Radia Polskie Radio POLSKA II wojna światowa HISTORIA W POLSKIM RADIU Polskie Radio 24 Jarosław Sellin

"To bardzo niebezpieczne dla Ukrainy". Terlikowski o słowach papieża Franciszka

- W ten sposób, jak papież, na temat tej wojny myśli może nie całość, ale pewna istotna część nie tylko Watykanu, ale także włoskiego Kościoła. I to jest najbardziej niebezpieczne. Ostpolitik Pawła VI, kard. Casarolego - ta geopolityka wróciła i to jest bardzo niebezpieczne dla Ukrainy, ale także dla Kościoła w Europie Środkowo-Wschodniej - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Terlikowski, publicysta, dziennikarz, pisarz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński Tomasz Terlikowski ŚWIAT Europa Rzym Watykan Ukraina wojna 2022 serwis wschodni papież papież Franciszek

"Projekt eksterminacji narodu". Bronisław Wildstein o wojnie na Ukrainie

- W Europie pełnoskalowa agresja, wojna w pełnym wymiarze, z takim - w podtekście - projektem eksterminacji narodu, bo to mocno słyszymy ze strony Rosji, to rzeczywiście coś, czego nie przewidywaliśmy - mówił w Polskim Radiu 24 Bronisław Wildstein, dziennikarz, publicysta i pisarz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Dudkiewicz Bronisław Wildstein ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna 2022 serwis wschodni

Wpływ mostu gazowego między Polską a Litwą. Potocki: Trójmorze nabierze rumieńców

- Przykład współpracy polsko-litewskiej w sprawie konektora, a także uzyskanie dojścia do gazoportu w Kłajpedzie, pokazują, że przyszłość Trójmorza będzie się opierała na współpracy energetycznej - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Rafał Potocki z "Sieci", wiążąc otwarcie gazowego mostu z geopolityką. - Patrzę na to, jako na zapewnienie Polsce i państwom Europy Środkowej, a także wschodniej, bezpieczeństwa dostaw gazu, a nie na rywalizację w regionie o to, kto będzie zarabiał na tranzycie - przekonywał zaś Jerzy Mosoń.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Krzysztof Świątek energetyka Litwa gaz Trójmorze

Sachajko: podejrzewam, że to nie koniec podwyżek stóp procentowych

- Mamy na całym świecie problemy inflacyjne. Przed chwilą czytałem, że bank Wielkiej Brytanii spodziewa się pod koniec roku inflacji 10-procentowej, również rozpoczęli podwyższanie stóp procentowych. Problem jest w rozhuśtanej gospodarce zasobami naturalnymi - mówił w Polskim Radiu 24 poseł Kukiz'15 Jarosław Sachajko.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach Jarosław Sachajko POLSKA GOSPODARKA Rada Polityki Pieniężnej stopy procentowe

TYLKO U NAS Marek Ast: prezydencki projekt ws. Izby Dyscyplinarnej będzie uchwalony do końca maja

- Uchwalenie ustawy zależy też od tego, czy będzie porozumienie między panem prezydentem a ministrem sprawiedliwości. Ciągle są te kontrowersje związane z tzw. testem niezawisłości i bezstronności sędziów, który został wprowadzony do projektu prezydenckiego. Budzi wątpliwości przede wszystkim Solidarnej Polski - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Marek Ast.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach POLSKA Marek Ast PiS reforma sądownictwa Sąd Najwyższy prezydent Andrzej Duda sądownictwo

Sankcje wobec Rosji odłożone w czasie. Płomecka: Francja uznała, że tak będzie lepiej

- Wprowadzenie kolejnego pakietu sankcji wobec Rosji opóźni się, bo zaplanowane na czwartek spotkanie ambasadorów krajów UE zostało odwołane - powiedziała w Polskim Radiu 24 brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Zwróciła także uwagę, że Niemcy, które "do tej pory blokowały wszelkie embarga na import surowców", informują, "że w kilka miesięcy chcą odejść" od importu rosyjskiej ropy, "nie stanowią więc problemu".
Zobacz więcej na temat:  Beata Płomecka Antoni Opaliński Rosja Unia Europejska sankcje Unii Europejskiej ŚWIAT

Prof. Bernacki wyjaśnia: ukraińska matura może uprawniać do studiowania w Polsce

- Wielu ukraińskich uczniów, którzy znajdują się na terenie Rzeczpospolitej, mogło przystępować zarówno do zajęć, jak również do matury w trybie online w systemie ukraińskim - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Bernacki, wiceszef MEiN. Gość PR24 wyjaśnił, że ich egzamin uprawnia do podjęcia studiów w Polsce, ale zasady rekrutacji są określane przez uczelnie wyższe.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel POLSKA edukacja matura matura 2022 egzaminy maturalne wojna 2022 Ukraina

Film o oblężonym Kijowie. Gelberg: do jego stworzenia zainspirował mnie wiersz Herberta

- Kiedy byliśmy już blisko miasta, zacząłem cicho, jak modlitwę, mówić fragmenty wiersza Zbigniewa Herberta "Raport z oblężonego miasta". Miałem uporczywe wrażenie, że Zbigniew Herbert, z którym miałem bliskie relacje w ostatnich latach życia, że on żyje i ten wiersz napisał przedwczoraj - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Gelberg, jeden z twórców filmu "Oblężone miasto". Gościem audycji był także drugi reżyser - Paweł Badzio. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja wojna 2022 Ukraina FILM POLSKA

Co z polskim KPO? Aleksandra Rybińska: wyobrażam sobie pozytywne rozwiązanie

- Obecna sytuacja związana z rosyjską agresją na Ukrainę rodzi pewne okienko, daje pewną szansę i możliwość porozumienia się z Komisją Europejską w sprawie Krajowego Planu Odbudowy - powiedziała w Polskim Radiu 24 Aleksandra Rybińska z tygodnika "Sieci". - To nie oznacza jednak, że kwestia praworządności zupełnie zniknie i na tym się skończy - dodała.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Antoni Trzmiel Polska w Unii Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy

Polsko-litewski gazociąg otwarty. Ekspert ds. energetycznych: nasza pozycja w regionie wzrośnie

- Ostatnie zmiany pokazują, jak wzrośnie rola i znaczenie Polski w regionie. Polska infrastruktura może odgrywać kluczową rolę w energetycznej układance, zarówno na europejskim rynku gazowym, jak i naftowym - mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Sobuniewska (Klub Jagielloński, szefowa działu "Zielony Konserwatyzm", ekspert ds. energetycznych).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka POLSKA Unia Europejska wojna na Ukrainie wojna 2022 energetyka gaz ziemny ropa naftowa bezpieczeństwo energetyczne Litwa GOSPODARKA

Dr Karol Nawrocki: pojednanie musi odbywać się w prawdzie, także historycznej

- IPN jest odpowiedzialny za prawdę historyczną, my nie dopasowujemy narracji historycznej nawet do tak przerażających okoliczności współczesnych, jaką jest z całą pewnością wojna - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Karol Nawrocki prezes Instytutu Pamięci Narodowej, komentując wydanie podręcznika historii Polski w języku ukraińskim.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina serwis wschodni wojna 2022 Antoni Opaliński Karol Nawrocki historia Polski Instytut Pamięci Narodowej

Matura 2022. Dyrektor CKE: najważniejsza jest właściwa perspektywa

- Podejście do matury oscyluje pomiędzy dwoma skrajnościami - pierwsza z nich to "matura to bzdura" - po co to komu, a druga skrajność to "najważniejszy egzamin w życiu, który definiuje na lata". Ani jedna, ani druga nie jest prawdą. Matura niczego nie definiuje, trzeba mieć tego świadomość - mówił w Polskim Radiu 24 dr Marcin Smolik (dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo edukacja szkoła szkoła ponadgimnazjalna matura matura 2022