Polskie Radio
Section05

pr24

"Henryk Wujec prowadził Polskę do przełomu". Prof. Aleksander Hall wspomina zmarłego przyjaciela z opozycji

- Kieruj się wartościami i idź uczciwa drogą przez życie nawet jeśli to będzie dużo kosztować - taki testament zostawił po sobie zdaniem prof. Aleksandra Halla, śp. Henryk Wujec. Był opozycjonistą w okresie PRL i jednym z założycieli "Solidarności". Zmarł po długiej i ciężkiej chorobie w Warszawie. Miał 79 lat.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Henryk Wujec Solidarność opozycja demokratyczna Ursus Radom Czerwiec 1976

"Komunizm mógł zatriumfować nie tylko w Berlinie, ale też w Paryżu". Cenckiewicz o znaczeniu wojny 1920 roku

- Nie ulega dla mnie wątpliwości, że gdybyśmy nie zatrzymali bolszewików w roku 1920, to wiadomo – sytuacja dla Polski byłaby straszna - ale dla Europy byłaby tragiczna- mówił w Polskim Radiu 24 prof. Sławomir Cenckiewicz, historyk. Tematem audycji była Bitwa Warszawska 1920 i formy jej upamiętnienia.
Zobacz więcej na temat:  Sławomir Cenckiewicz Józef Piłsudski bitwa warszawska historia Polski

"Mundur był czymś, co spoiło nasze społeczeństwo". Jacek Matuszak o obchodach Święta Żołnierza w II Rzeczpospolitej

-  Od samego początku niepodległości musieliśmy o nią walczyć, nikt nie dał nam jej na tacy. Ludzie w mundurach byli tego, że społeczeństwo po ponad wiekowej niewoli szybko się zintegrowało, czego najlepszym dowodem był rok 1920 i Bitwa Warszawska, gdzie ludzie z różnych zaborów stanęli ramię w ramię już w polskich mundurach, po to, by zatrzymać bolszewicką nawałę - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Matuszak, ekspert ds. wojskowości.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wojsko Polskie armia POLSKA wojsko USA bitwa warszawska

"Polacy w Świecie". Obchody stulecia Bitwy warszawskiej 1920 r.

100 lat temu, 15 sierpnia 1920 r., na przedpolach Warszawy zatrzymano pochód Armii Czerwonej. Polskie zwycięstwo i błyskotliwa kontrofensywa przeszły do historii jako jedna z najważniejszych batalii w dziejach Europy i jeden z najważniejszych mitów założycielskich odrodzonej Polski. O wydarzeniach towarzyszących obchodom stulecia Bitwy Warszawskiej 1920 r. mówiła Edyta Poźniak.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Edyta Poźniak Polacy za granicą Polonia 1920 bitwa warszawska

"Powinniśmy dbać o historię Polski". Kwieciński o zaangażowaniu PGNiG w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej

- Duże podmioty, takie jak PGNiG, nie tylko powinny dbać o jak najlepsze wyniki finansowe, ale też powinny należycie wykonywać swoje obowiązki w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu - powiedział w Polskim Radiu 24 Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG. - Cieszymy się, że możemy w ten piękny sposób dołożyć naszą cegiełkę do tych rocznicowych uroczystości - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jerzy Kwieciński POLSKA polityka PGNiG Gazprom gaz ziemny gaz energetyka

Janusz Kowalski: porządkujemy wynagrodzenia ważnych osób w państwie

- Donald Tusk jako przewodniczący Rady Europejskiej w ciągu półtora miesiąca zarabiał tyle, ile poseł na Sejm przez cały rok - powiedział poseł Janusz Kowalski (Solidarna Polska), wiceministrem aktywów państwowych. Gość mówił w Polskim Radiu 24 o tym, dlaczego polscy politycy, także najważniejsi samorządowcy, powinni zarabiać więcej niż dotychczas.
Zobacz więcej na temat:  Adrian Klarenbach POLSKA polityka Polskie Radio 24 Solidarna Polska Sejm Andrzej Duda Agata Kornhauser-Duda

"Zaniechanie i przeoczenie". Senator Skurkiewicz o pensji dla pierwszej damy

- Podnosimy minimalne pensje i minimalne stawki godzinowe. Również najważniejsze osoby w państwie, na których spoczywa ogromna odpowiedzialność, powinny mieć odpowiednie wynagrodzenie - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Skurkiewicz, senator PiS i wiceszef MON, komentując projekt ustawy podwyższającej zarobki parlamentarzystów i najważniejszych urzędników państwa.
Zobacz więcej na temat:  Sejm Senat prezydent premier

"Widzimy obrazy podobne do tych z sierpnia 1980". Cezary Krysztopa o wydarzeniach na Białorusi

- To, co widzimy na Białorusi, to obrazy wzruszające. W sensie politycznym trudno powiedzieć, kto może być przywódcą na opozycji. A w warstwie społecznej, w przekazach dominuje czynnik ludzki. Ma miejsce jakaś cywilizacyjna zmiana wśród Białorusinów - mówił w Polskim Radiu 24 Cezary Krysztopa z "Tygodnika Solidarność". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 polityka Solidarność prezydent Białoruś Aleksander Łukaszenka

"Bratnia pomoc" dla Białorusi? Dr Olchowski: absolutnie złowieszczy scenariusz

- Ewentualna "bratnia pomoc" Rosji dla Białorusi wpisywałaby się w pewną wieloletnią tradycję. Gdyby takie rozwiązanie zostało zrealizowane, oznaczałoby to, że wojska rosyjskie u naszych granic byłyby już nie tylko w obwodzie kaliningradzkim. Ponadto wzięta w kleszcze byłaby Ukraina - powiedział dr Jakub Olchowski z UMCS w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Europa Wschodnia Białoruś Antoni Trzmiel Aleksander Łukaszenka Rosja Władimir Putin wybory prezydenckie demonstracje

Dyrektor Programu "Niepodległa": dofinansowaliśmy projekty na łączną kwotę 4,5 mln zł

- 157 beneficjentów realizuje zadania związane z upamiętnieniem 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej - powiedział Jan Kowalski, dyrektor Biura Programu "Niepodległa". - Jednym z elementów uczczenia tego wydarzenia jest specjalny oraz innowacyjny serwis bitwa1920.gov.pl przygotowany wspólnie z Polskim Radiem - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo bitwa warszawska wojna polsko-bolszewicka Warszawa historia Polski II Rzeczpospolita

Maria Przełomiec: Rosja może doprowadzić do kolejnych wyborów na Białorusi

- Niewykluczone, że Rosja spróbuje się wmieszać w ten sposób, by doprowadzić do kolejnych wyborów, ale wystawić w nich swojego kandydata (…) To może być sposób, w jaki Kreml zamierza podporządkować sobie Białoruś. Może zaprotestują takie państwa jak Polska czy państwa bałtyckie, natomiast Zachód będzie szczęśliwy takim zwycięstwem demokracji - mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Przełomiec (TVP).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Białoruś Rosja Ukraina