Polskie Radio
Section05

pr24

Porozumie klimatyczne. Drogi Europy i USA rozchodzą się?

Podczas gdy Donald Trump chce wyprowadzić swój kraj z Międzynarodowego Porozumienia Klimatycznego, Bruksela i Pekin zacieśniają swoją współpracę na rzecz klimatu. O tym, czy Sojusz Transatlantycki pęka w szwach czy może to tylko chwilowe zawirowania, mówiła w audycji Magazyn Europejski Magdalena Skajewska z Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump Stany Zjednoczone ekologia Unia Europejska Magdalena Skajewska

Gabinet Olszewskiego: rząd, który nie miał prawa powstać

Jan Olszewski w czasach PRL działał w opozycji, był też obrońcą innych opozycjonistów w procesach politycznych. W 1991 roku został premierem, ale już 5 czerwca następnego roku został odwołany. O rządzie Jana Olszewskiego rozmawiali w audycji Nos Kleopatry historycy Tadeusz Płużański i Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  Jan Olszewski komunizm lustracja okrągły stół służba bezpieczeństwa Piotr Dmitrowicz historia Polski Antoni Macierewicz Tadeusz Płużański

Francja: rośnie poparcie dla partii Macrona

Najnowszy sondaż opinii publicznej we Francji daje szanse założonej przez nowego prezydenta Emmanuela Macrona partii Republique en Marche (REM) na zdobycie bezwzględnej większości w parlamencie. Wybory zostaną przeprowadzone w dwóch turach 11 i 18 czerwca. O sytuacji politycznej we Francji mówił w audycji Świat w Powiększeniu Adam Puchejda z „Kultury Liberalnej”.
Zobacz więcej na temat:  Francja Emmanuel Macron wybory we Francji wybory wybory parlamentarne

Antonina Krzysztoń: miłość jest najważniejsza w życiu

Jest pieśniarką, kompozytorką, autorką tekstów. Ostatnio ukazała się nowa płyta Antoniny Krzysztoń „Skarb”. To hołd dla twórców, którzy ją ukształtowali. Na albumie znalazły się m.in. utwory Czesława Niemena, Louisa Armstronga i Ewy Demarczyk. – Muzyka jest najważniejsza, a tekst określa tylko to, co chcę powiedzieć – mówiła w Polskim Radiu 24 Antonina Krzysztoń.
Zobacz więcej na temat:  religia Antonina Krzysztoń

"Historyczny sukces polskiej dyplomacji"

Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych wybrało w piątek w tajnym głosowaniu Polskę na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-19. Polska była jedynym kandydatem z grupy państw Europy Wschodniej (EEG) ubiegającym się o to miejsce. Premier Beata Szydło powiedziała, że to historyczny sukces polskiej dyplomacji. O wyborze Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Irena Popiuk-Rysińska z Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Rada Bezpieczeństwa ONZ ONZ Nowy Jork Witold Waszczykowski MSZ Ministerstwo Spraw Zagranicznych Beata Szydło

Jan Olszewski - postać wybitna i odważna

W niedzielę 4 czerwca minie 25. rocznica obalenia rządu Jana Olszewskiego. Do jego odwołania doszło w nocy z 4 na 5 czerwca 1992 roku, kilkanaście godzin po wykonaniu przez ministra spraw wewnętrznych Antoniego Macierewicza uchwały Sejmu o ujawnieniu tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa. - Rząd Olszewski to był ambitny projekt, który miał zmienić filozofię Okrągłego Stołu – powiedział w audycji Debata Dnia Piotr Semka („Do Rzeczy”), autor książki „Lewy czerwcowy” o upadku rządu Olszewskiego. Gościem debaty był też Tomasz Walczak („Super Express”).
Zobacz więcej na temat:  Jan Olszewski komunizm lustracja okrągły stół służba bezpieczeństwa Piotr Semka

Pytamy o ocenę rządu Jana Olszewskiego

W aktualnym badaniu zapytaliśmy Polaków o to, jak oceniają rząd Jana Olszewskiego. Czy według nich premier Beata Szydło miała rację, mówiąc w Sejmie do polityków PO, że mogli zwiększyć wpływy z VAT za swojej kadencji, tylko ,,wystarczyło nie kraść’’? Ponadto zapytaliśmy Polaków, czy pomoc państwa w ramach programu 500+ powinna być uzależniona od dochodu rodziców?
Zobacz więcej na temat:  Jan Olszewski sondaże Polskiego Radia 24