Polskie Radio
Section05

PRL

Polskie Radio 24 Kiedy moda była marzeniem: historia Domu Mody Telimena

W czasach niedoboru, gdy luksus był na kartki, a szyk trzeba było zdobywać cierpliwością, Telimena stała się ikoną. Łódzka marka, która zamiast masowej konfekcji oferowała klasę, stworzyła nie tylko ubrania, ale i wspomnienia. Dla wielu Polek był to symbol aspiracji, kobiecości i elegancji. W audycji "Przestrzeń, design, architektura" gościła Katarzyna Jasiołek, autorka książki "Dom Mody Telimena".
Zobacz więcej na temat:  architektura moda

"Moje komedie wzięły się ze strachu". Radiowe opowieści Sylwestra Chęcińskiego

- Jakbym miał ocenić, skąd są te moje komedie, to bym powiedział, że ze strachu. Z mojej obawy, że nie będą śmieszne i że ludzie ich nie zaaprobują. Jednym słowem, że z komedii zrobią się tragikomedie - powiedział w 1975 roku Sylwester Chęciński na antenie Polskiego Radia. Znakomity reżyser, twórca "Samych swoich", przyszedł na świat 21 maja 1930 roku.
Zobacz więcej na temat:  komedia kino Sylwester Chęciński reżyser Wacław Kowalski Władysław Hańcza

Prof. Stefan Swieżawski. "Złościło mnie, gdy mówiło się negatywnie o średniowieczu"

– Wydaje mi się, że średniowiecze było właściwie ustawicznym renesansem – mówił w jednym z  radiowych wywiadów prof. Stefan Swieżawski. Dziś mija 20. rocznica śmierci tego znakomitego filozofa, jedynego świeckiego delegata na obrady II Soboru Watykańskiego z krajów Europy Wschodniej, osoby, która – jak dowodzą nagrania Polskiego Radia – miała dar snucia zajmujących opowieści.
Zobacz więcej na temat:  filozofia chrześcijaństwo Lwów Dwudziestolecie międzywojenne Karol Wojtyła Jan Paweł II Stefan Wyszyński katolicyzm Katolicki Uniwersytet Lubelski (KUL) Kościół katolicki

"Nie zrobiłam nic wielkiego". W Trójce o śląskiej lekarce, która jest bohaterką serialu Netflixa

Nazywano ją Matką Boską Szopienicką - najpierw z przekąsem, później już tylko z szacunkiem. Doktor Jolanta Wadowska-Król w latach 70. uratowała setki śląskich dzieci przed skutkami śmiertelnie niebezpiecznej choroby. - Mocno naraziła się komunistycznym władzom i zapłaciła za to złamaniem kariery naukowej - mówi Annie Kowalczyk Michał Jędryka, autor książki o Jolancie Wadowskiej-Król "Ołowiane dzieci". Michał Pieprzyca kręci właśnie dla Netflixa serial o legendarnej lekarce.
Zobacz więcej na temat:  Trójka FILM serial Katowice

Wojciech Karpiński. Siła, którą kryły "książki zbójeckie"

- Każde pokolenie ma swoje własne tego typu teksty. Dla mnie w Warszawie w roku 1956, na kilka miesięcy przed Październikiem, taką książką zbójecką, pierwszą i najważniejszą, był "Zniewolony umysł" Miłosza - opowiadał w archiwalnym radiowym nagraniu Wojciech Karpiński. 11 maja 2024 roku wspominamy 82. rocznicę urodzin tego cenionego eseisty, znawcę sztuki i literatury.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Karpiński emigracja literatura Paryż Józef Czapski Zeszyty Literackie eseistyka historia Polski

23. rocznica śmierci sopranistki Bogny Sokorskiej – "słowika Warszawy"

– Była jedną z ostatnich artystek, których technika śpiewu dorównywała umiejętnościom dawnych wielkich mistrzyń. W dodatku jej kreacje odznaczały się wielką kulturą, muzykalnością, a i ona sama była przecież bardzo towarzyska, wesoła i pełna uroku. Myślę więc, że warto o niej pamiętać jako o jednej z najświetniejszych śpiewaczek lat 60. i 70. XX wieku – mówił muzykolog Józef Kański na antenie Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski śpiew historia PRL

Halina Poświatowska. "Nie chciała życia bezczynnego. Chciała czerpać z życia"

– Halszka uczyła się sama, mogłaby równie dobrze zostać analfabetką. Zachorowała jako 9-letnie dziecko. Jak mogłaby żyć, gdyby nie ciągła ciekawość świata? – opowiadała w audycji Polskiego Radia matka Haliny Poświatowskiej, Stanisława Myga. – Nie chciała życia w fotelu, nie chciała życia bezczynnego. Chciała żyć. 
Zobacz więcej na temat:  poezja literatura polska Halina Poświatowska wiersze