Polskie Radio
Section05

PRL

Mirosław Hermaszewski i jego radiowe wspomnienia. "W kosmosie nie było tak źle"

"Nie czułem strachu, bardziej dominowało uczucie oczekiwania" - tak Mirosław Hermaszewski wspominał ten szczególny dzień startu kosmicznej misji. "Zdrowy jestem, dobrze się czuję, tylko nogi mam troszeczkę miękkie i nieco kręci mi się w głowie" – mówił pierwszy Polak w kosmosie zaraz po wylądowaniu, 5 lipca 1978 roku.
Zobacz więcej na temat:  Mirosław Hermaszewski lotnictwo kosmos ZSRR astronauta

Ignacy Machowski. W Teatrze Polskiego Radia występował około sześćset razy

Był aktorem z krwi i kości, który naprawdę kochał to, czym się zajmował. Najlepiej świadczy o tym jego rozbudowany dorobek artystyczny, który obejmuje ponad tysiąc trzysta kreacji - w samym tylko Teatrze Polskiego Radia występował około sześćset razy. 5 lipca 1920 roku w Rzeszowie urodził się Ignacy Machowski. 
Zobacz więcej na temat:  historia teatru kino Andrzej Wajda Teatr Polskiego Radia Krzysztof Machowski

Ślepy Maks, czyli żydowski król przestępczej Łodzi

Polski Al Capone był łódzkim Żydem, niekoronowanym królem tego miasta i jego mrocznych interesów.  Menachem Bornstein urodzony w 1890 w Łęczycy, nazywany Ślepym Maksem, stał się legendą przestępczego podziemia. Jego historia fascynuje do dziś.  Czemu zawdzięczał swój przydomek i co ostatecznie go zgubiło ?  O tym, w Mapie zbrodni, opowiedzą Grzegorz Kalinowski i Marcel Woźniak. 
Zobacz więcej na temat:  Łódź II RP przestępczość

Inny Świat Gustawa Herlinga-Grudzińskiego – III

Gustaw Herling-Grudziński był w PRL objęty pełnym zapisem cenzorskim. Nie ukazywały się żadne jego prace. Dopiero w 1988 roku pozwolono na wydanie pierwszych opowiadań autora Innego Świata. Herling-Grudziński wiedział, że komunizm upadnie, ale nie spodziewał się, że nastąpi to za jego życia. Tu się pomylił. Jak oceniał zmiany w Polsce po upadku PRL? Czy nowa, III RP była dla niego państwem doskonałym, czy też recenzował polską rzeczywistość? O tym kolejnym odcinku podcastu Ślady pamięci profesora Rafała Habielskiego i Andrzeja Mietkowskiego.
Zobacz więcej na temat:  ZSRR komunizm III RP

Sławomir Mrożek: nie chciałem być pisarzem [POSŁUCHAJ]

- Dzięki opowiadaniom i dramatom stałem się sławny i było mi w Polsce coraz lepiej - mówił Mrożek o latach przed wyjazdem z kraju. - A jednak cała nędza tej rzeczywistości ukazała mi się bardzo bezpośrednio. Gdy zupełnie zerwałem z Polską Ludową, przyniosło mi to kolosalną ulgę - przyznawał. 29 czerwca wspominamy 95. rocznicę urodzin tego wybitnego dramatopisarza, prozaika, satyryka, eseisty i rysownika.
Zobacz więcej na temat:  Sławomir Mrożek literatura emigracja komunizm

Andrzej Kijowski. "Jego niepowtarzalność polega na wielości ról"

Nie zostawił po sobie dzieła, która można by nazwać jego opus magnum, które jest summą jego dokonań twórczych. Należy jednak do tych rzadkich intelektualistów, którzy zdołali odcisnąć swoje piętno w bardzo wielu dziedzinach, jakimi się zajmowali. Dokładnie 40 lat temu, 29 czerwca 1985 roku, w Warszawie zmarł Andrzej Kijowski, prozaik, eseista, krytyk literacki i scenarzysta filmowy. 
Zobacz więcej na temat:  pisarz literatura literatura polska tłumacz Andrzej Kijowski Andrzej Wajda Wojciech Jerzy Has