Polskie Radio
Section05
psychologia

Przeładowanie informacyjne zatruwa i uzależnia coraz więcej ludzi. Jak temu przeciwdziałać?

Pół wieku temu jednym z symboli postępu cywilizacyjnego były dymiące kominy fabryk, wskazujące na industrializację kraju. Teraz już wiemy, że tworzone przez nie zanieczyszczenia i smog są dla ludzi śmiertelnie niebezpieczne, i walczymy z nimi. 20 lat temu kolejnym symbolem postępu stał się powszechny dostęp do informacji. Teraz zaczynamy rozumieć, że ich nadmiar jest równie groźny.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo informacja zagrożenie psychologia media społecznościowe komórka internet Witold Lazar Trójka uzależnienia badania

Sztuka odręcznego pisania - relikt przeszłości czy wiecznie potrzebna umiejętność?

W dobie komputerów, tabletów, smartfonów i innych cyfrowych urządzeń sztuka starannego, odręcznego pisania w dużej mierze zniknęła. Korzystamy z niej w niewielu miejscach, na przykład bankach. Tymczasem taka forma pisania, i w ogóle ćwiczenie ręki, jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju mózgu. Dlatego też Szwecja postawiła na powrót do tradycyjnej formy notowania u dzieci i drukowanych podręczników. Czy w tym samym kierunku powinno iść polskie szkolnictwo?
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych edukacja pismo odręczne psychologia rozwój dziecka

Rzeczniczka praw dziecka rozmawia z młodzieżą i dorosłymi o problemach młodych ludzi

Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak zainaugurowała pierwszy w historii urzędu cykl edukacyjnych spotkań online dla młodzieży i dorosłych. Tematem rozmów, które odbyły się 6 lutego, w Dniu Bezpiecznego Internetu, było bezpieczeństwo w sieci. Kolejne będą poświęcone problemom psychicznym młodzieży.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo dzieci młodzież Monika Horna-Cieślak Rzecznik Praw Dziecka Rzeczniczka Praw Dziecka psychologia dziecięca psychologia samobójstwo Aleksander Ziemiańczyk Piotr Łodej Trójka

Jak osiągnąć szczęście? Anna Wendzikowska o drodze do spełnienia

- Większość z nas szczęśliwymi bywa, bo szuka wyrzutów dopaminowych na zewnątrz. Tymczasem, żeby być szczęśliwym, trzeba odnaleźć spokój w sobie. Dzięki temu osiągniemy stan, który nie będzie zależał od tego, co dzieje się poza nami - opowiada Anna Wendzikowska, dziennikarka i autorka książki "Ku szczęściu. Moja droga do spełnienia i wewnętrznego spokoju".
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA psychologia Jakub Jamrozek

Iloraz inteligencji. Czy wysokie IQ jest wyznacznikiem geniuszu?

Pewien Brytyjczyk niedługo po swoich 12 urodzinach zmierzył swój iloraz inteligencji. Pomiar wykazał u niego IQ na poziomie 162 punktów, co zapewniło mu miejsce w Mensie - organizacji zrzeszającej osoby o najwyższym wyniku w teście. Czy pomiar IQ ma jednak w ogóle sens? I czy można wytrenować swoją inteligencję?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Radosław Nałęcz Józef Niewiarowski inteligencja psychologia

Dlaczego warto czytać książki dzieciom - także tym nastoletnim

Choć dla rodziców młodszych dzieci korzyści płynące z czytania są niemal oczywiste, czytanie dzieciom nastoletnim, które przecież same potrafią to robić, może być czymś nowym i zaskakującym. Dzięki czytaniu młodszym dzieciom w ich mózgach powstają dodatkowe połączenia synaptyczne, dzieci poznają nowe słowa i uczą się nawiązywać lepsze relacje z otoczeniem. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica czytanie bajek rodzicielstwo wychowanie radio dla rodziców młodzież psychologia Marcin Perfuński

Ursula K. Le Guin. Odważne eksperymenty w fantastycznych światach

- Twórczość Ursuli Le Guin to dla mnie przestrzeń, w której umiejscawia ona bardzo istotne problemy społeczne, filozoficzne i psychologicznie - podkreślała w Polskim Radiu dr Marzena Adamiak. 22 stycznia 2018 roku zmarła Ursula K. Le Guin, popularna amerykańska pisarka spod znaku science fiction i fantasy, autorka m.in. cyklu "Ziemiomorze", a także poetka.
Zobacz więcej na temat:  fantastyka fantasy science-fiction literatura poezja USA filozofia psychologia HISTORIA