Polskie Radio
Section05

psychologia

Mówienie do siebie. Czy powinniśmy się tego wstydzić?

Rozmawianie ze sobą lub mówienie do siebie na głos to wbrew pozorom nic złego. Choć dla niektórych może to brzmieć jak dziwaczny nawyk, naukowcy twierdzą, że przynosi wiele korzyści. - Gdy ktoś mnie złapie na mówieniu do siebie, się to cieszę. Uświadamiam sobie wtedy, że łapię ze sobą kontakt - przyznaje psychoterapeutka Natalia Harasimowicz. 
Zobacz więcej na temat:  zawód doradca zawodowy Zobacz także Sława Bieńczycka psychika

Pierwszy telefon dla dziecka. Dlaczego im później, tym lepiej?

- Z punktu widzenia rozwoju psychiki dziecka oraz budowy i funkcji rozwoju mózgu jestem zdania, że dziecku nie jest potrzebny telefon - mówi w Programie 1 Polskiego Radia psycholog kliniczny dzieci i młodzieży Marta Bąkowska. Tymczasem, jak wynika z raportu "Internet Dzieci", dzieci i młodzież spędzają dziennie ponad cztery godziny ze smartfonem w ręku.
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także telefony komórkowe telefon smartfony smartfon dzieci dzieciństwo rozwój rozwój dziecka Roman Czejarek internet

Pamięć krótkotrwała - dlaczego jest ważna i jak ją ćwiczyć?

Pamięć krótkotrwała to nic innego jak mechanizm pamięci, który pozwala zachować pewną ilość informacji w krótkim czasie. Ma ona wiele funkcji, które ułatwiają nam codzienne myślenie i funkcjonowanie w świecie przepełnionym pojęciami, informacjami i bodźcami zmysłowymi. Jak działa pamięć krótkotrwała i jak można ją poprawić? Rozwiązywanie krzyżówek to jedna z metod, które mają pozytywny wpływ na ludzką pamięć. A jakie są inne sposoby? Co powinniśmy zrobić, jeśli "chwilowe zaćmienie" wcale nie jest chwilowe?
Zobacz więcej na temat:  mózg pamięć społeczeństwo Sława Bieńczycka infografika Zobacz także

Zakazana miłość, nieślubne dziecko, publiczne potępienie. Nathaniel Hawthorne i "Szkarłatna litera"

"Szkarłatna litera" ukazała się 16 marca 1850 roku. Jest to książka legendarna, uznana za pierwszą amerykańską powieścią psychologiczną. O jej popularności świadczy choćby to, że odwołania do niej można odnaleźć w "Łatwej dziewczynie" z Emmą Stone w roli głównej czy w powieści "Słodkie kłamstewka" Sary Shepard.
Zobacz więcej na temat:  literatura Stany Zjednoczone miłość

Czy mężczyznom wypada płakać? "Tłamszenie emocji nie wyjdzie nam na zdrowie"

Od najmłodszych lat uczeni jesteśmy, że mężczyzna powinien być silny i dominujący, a już na pewno nie może okazywać uczuć oraz emocji. I choć żyjemy w czasach, w których dużo mówi się o obalaniu podobnych stereotypów, to nierzadko nosimy je w sobie od pokoleń. - Uczymy się tego od naszych ojców, dziadków czy pradziadków - zwraca uwagę terapeuta i psychotraumatolog Sebastian Antonowicz.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka emocje stereotypy Zobacz także

Młode Głowy. Jak o zdrowie psychiczne dbają młodzi ludzie?

Zdrowie psychiczne jest tak samo istotną częścią życia jak to fizyczne. Dlatego bardzo ważne jest edukowanie i uświadamianie młodych osób w zakresie profilaktyki zdrowia psychicznego. Tym właśnie zajmuje się projekt "Młode Głowy", o którym więcej opowiedział ambasador tej kampanii, Dominik Kuc.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Zobacz także zdrowie psychiczne psychoterapia zdrowie Dominik Kuc Kacper Zembrzucki ZetKacper - Kacper Zembrzucki