Polskie Radio
Section05

psychologia

Popatrz, posłuchaj, połącz, czyli pierwsza pomoc dla zdrowia psychicznego

Świadomość na temat zdrowia psychicznego i dobrostanu jest coraz wyższa, jednak pomoc osobom w kryzysie to trudne zadanie, które wymaga delikatnego podejścia. Podczas udzielania pierwszej pomocy dla zdrowia psychicznego warto pamiętać o trzech prostych krokach: popatrz, posłuchaj, połącz - które mogą nawet uratować czyjeś życie.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka zdrowie psychiczne psychoterapia pierwsza pomoc Kacper Zembrzucki ZetKacper - Kacper Zembrzucki

Co się dzieje w z naszym organizmem i psychiką gdy "pielęgnujemy" w nas złe emocje?

Co się dzieje, kiedy wracamy do traumatycznych przeżyć czy przykrych sytuacji, które nas spotkały i na nowo odtwarzamy je w naszej głowie lub kolejny raz opowiadamy o nich naszym znajomym? A co z osobami, które wszystko widzą w czarnych barwach, a ich szklanka jest zawsze do połowy pusta? Jak zmienić nasz sposób myślenia i postrzegania tego, czego doświadczyliśmy i co nas otacza, żeby nie odbierać wszystkiego negatywnie?
Zobacz więcej na temat:  emocje cukrzyca

Strategiczne poczucie humoru. Czy żarty pomagają osiągnąć sukces?

Niejedna osoba, przebywając w towarzystwie, za punkt honoru obiera wywołanie uśmiechu na twarzach innych. Dowcipkowanie niekoniecznie jednak musi wynikać z poczucia humoru. Czasami żarty mogą być elementem strategii. Badania w tym zakresie prowadzi dr Agnieszka Fanslau z Zakładu Psychologii Społecznej Uniwersytetu Gdańskiego, a o swoich obserwacjach opowiedziała Monice Suszek w kolejnej odsłonie "Pikniku Naukowego".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Monika Suszek żart humor socjologia

ChatGPT - partner idealny? Sztuczna inteligencja może stać się zbyt ważna w życiu

ChatGPT, i w ogóle sztuczna inteligencja, ma ułatwiać życie. Jednak ta pomoc może czasami pójść za daleko. Badania przeprowadzone przez OpenAI, twórcę chatbota, wykazały, że ciągłe rozmowy z botem oraz nadawanie mu przezwisk mogą prowadzić do emocjonalnego uzależnienia od niego. Czy możemy mówić o problemie? Sprawdziliśmy to w audycji "Zapraszamy do Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kuba Witkowski sztuczna inteligencja technologie relacje chat GPT

Zaangażowany tata. Kamil Nowak z Blog Ojciec: wiedza nie spłynęła na kobiety sama

W przeszłości rola ojca była często ograniczana do bycia żywicielem rodziny. Współczesne tacierzyństwo zyskuje na znaczeniu, ponieważ ojcowie coraz częściej angażują się w codzienną opiekę nad dziećmi. Coraz większy nacisk kładzie się też na równą odpowiedzialności obydwojga rodziców w wychowywaniu dzieci. Zyskująca na znaczeniu rola ojca w rodzinie ma pozytywny wpływ nie tylko na dzieci, ale także na relacje między partnerami. 
Zobacz więcej na temat:  dzieci dzieciństwo rodzice rodzicielstwo Agnieszka Kunikowska Kamil Nowak Blog Ojciec

Czy grozi ci pracoholizm? Naukowcy opracowali pierwszy na świecie test

Pracoholizm to zaburzenie równowagi miedzy pracą i życiem osobistym. Coraz częściej pragnienie zawodowego sukcesu przeradza się w nałóg, a to zagraża zdrowiu czy nawet życiu uzależnionych. Zespół naukowców pod kierownictwem prof. Edyty Charzyńskiej opracował pierwszy na świecie test na pracoholizm. Na czym on polega, sprawdzaliśmy w audycji "Zapraszamy do Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Trójka praca POLSKA

Parentyfikacja. Gdy dziecko musi nagle dorosnąć

Parentyfikacja to proces, w którym dziecko przyjmuje rolę dorosłego. Musi zająć się sobą, domem, młodszym rodzeństwem, a czasem nawet dorosłymi członkami rodziny. Z taką sytuacją mamy do czynienia zwykle w wyniku nieobecności, zaniedbania lub niewłaściwego zachowania dorosłych. Sparentyfikowane dziecko staje się dorosłym w relacji, co może prowadzić do poważnych konsekwencji dla jego rozwoju emocjonalnego i psychicznego.
Zobacz więcej na temat:  dzieci dzieciństwo rodzice rodzicielstwo Roman Czejarek

Czy jestem "wystarczająco dobrym rodzicem"?

"Czy jestem dobrym rodzicem?" to pytanie, które większość rodziców zadaje sobie w którymś momencie życia. Czy da się na nie jednoznacznie odpowiedzieć? Co świadczy o byciu dobrym rodzicem? Że kochamy nasze dziecko? Że poświęcamy mu czas? Nie ma rodziców idealnych, a wychowywanie dziecka to trudna i skomplikowana rola. Czy to, że nie jesteśmy idealni powinniśmy traktować jako porażkę? 
Zobacz więcej na temat:  dzieci dzieciństwo rodzice rodzicielstwo Sława Bieńczycka Beata Rajba

Krzysztof Czeczot: droga w życiu jest czasami ważniejsza niż cel, do którego się zmierza

"Porządny człowiek" to serial, który rysuje nam antybohatera na pierwszym planie, zabierając widza po dylematach moralnych wokół tego co dobre, a co złe. O tej produkcji Jacek Cygan rozmawiał z Krzysztofem Czeczotem, aktorem wcielającym się w główną rolę serialu i współtwórcą scenariusza.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Zobacz także serial thriller Krzysztof Czeczot życie Jacek Cygan

"Pomnożyć życiowe doświadczenia". Bohaterki (i bohaterowie) Virginii Woolf

– To jedno z moich zasadniczych odkryć, jeśli chodzi o tę pisarkę: jej związek z rzeczywistością, jej dotykalność świata. Jej świadomość, że nie istniejemy jedynie w sferach duchowych, ale że życie jest tu i teraz – podkreślała na antenie Polskiego Radia tłumaczka Magda Heydel, opowiadając o wielowymiarowości dzieła literackiego Virginii Woolf.
Zobacz więcej na temat:  Virginia Woolf literatura feminizm Dwudziestolecie międzywojenne

Jak uzależnienie wpływa na bliskich i jak język może obnażyć nałóg?

Uzależnienie nie jest tylko problemem samego uzależnionego. Niszczące życie konsekwencje spotykają również bliskich osób z nałogiem. W Czwórce rozmawialiśmy o zjawisku współuzależnienia oraz o tym, jak język staje się narzędziem manipulacji w życiu uzależnionego.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Zobacz także uzależnienia alkohol alkoholizm Jakub Jamrozek Małgorzata Majewska Marek Sekielski komunikacja