Polskie Radio
Section05
społeczeństwo

Emocje w polskiej debacie publicznej

– Ważne, żebyśmy w sprawach najważniejszych szanowali się wzajemnie i prowadzili dyskurs na odpowiednim poziomie – powiedział dr Piotr Zakrzewski, politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. – Co kilka lat mamy w Polsce do czynienia z wydarzeniem, które jednoczy Polaków i sprawia, że emocje ulegają stonowaniu – dodał. W Polskim Radiu 24 rozmowa o jakości dyskursu publicznego i nastrojach, jakie mu towarzyszą.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 debata społeczeństwo emocje dyskusja

Zmiany w kodeksie prawa cywilnego

- Zmiany w kodeksie prawa cywilnego mają służyć temu, aby przyspieszyć postępowanie - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwości, odnosząc się do zmian jakie weszły w życie 1 stycznia 2019 r. Kodeks postępowania cywilnego jest jednym z najczęściej nowelizowanych aktów prawnych. W ostatnich czterech latach miało to miejsce 67 razy.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Ministerstwo Sprawiedliwości sąd prawo

Działalność Organizacji Pożytku Publicznego

Podobnie jak w ubiegłych latach, tak i w tym roku każdy obywatel będący płatnikiem podatku może przekazać 1 proc. należnego państwu podatku wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego. O tym, jak dokonać wpłaty i jak sprawdzić czy dana instytucja działa zgodnie z prawem mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Borsukiewicz – radca prawny w grupie Togatus.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 podatki Anna Grabowska pit społeczeństwo

Nieznani Znani 24: Sebastian Kaleta

- Polityka jest służbą publiczną i umożliwia zmianę rzeczywistości. Zawsze interesowało mnie to, co się wokół dzieje włączając w to politykę. Osobowość jest istotna i myślę, że w moim przypadku zainteresowanie sprawami publicznymi i angażowanie się w różne formy wolontariatu okazały się być drogą do polityki - mówił w Polskim Radiu 24 Sebastian Kaleta, członek komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Sebastian Kaleta

"Żółte kamizelki". Czym jest ruch, wokół którego narasta coraz więcej mitów?

Jak zaznaczył Piotr Kamiński, żółte kamizelki są ruchem bardzo podzielonym. – Jest ogromny podział w ich szeregach. Zbierają się tylko wtedy, kiedy trzeba wyjść na ulice, ale kiedy próbują się organizować, nic z tego nie wychodzi – ocenia.
Zobacz więcej na temat:  Dariusz Rosiak Trójka społeczeństwo Brexit USA Agata Kasprolewicz Beata Płomecka Andrzej Łodyński Piotr Kamiński Ośrodek Studiów Wschodnich OSW Serbia Rosja Władimir Putin Emmanuel Macron