Polskie Radio
Section05
starość

Ośrodek Hospicyjno-Opiekuńczo-Edukacyjny w Makówce. Więcej niż hospicjum  

Ośrodek Hospicyjno-Opiekuńczo-Edukacyjny w Makówce to miejsce przede wszystkim dla osób z regionu podlaskiego, czyli obszaru, w którym dotychczas brakowało miejsc oferujących opiekę paliatywną. Dla wielu podopiecznych gościa Strefy Rodzica jedyną opcją było hospicjum w Białymstoku, często zbyt dalekie od miejsca zamieszkania, a tym samym – od najbliższych.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców starość hospicjum

Klub seniorek ze wsi Łubin Rudołty. Wypiekają, szyją, wyszywają

Co robić, gdy w życie wkrada się starość i samotność, a słabsze momenty zdarzają się coraz częściej? Swój sposób mają na to aktywne seniorki ze wsi Łubin Rudołty w gminie Bielsk Podlaski. - Trzeba tylko chcieć i choroba przejdzie. Jak tutaj przychodzę, to nic mnie nie boli - mówi w Programie 1 Polskiego Radia jedna z seniorek.
Zobacz więcej na temat:  emerytura zdrowie aktywność fizyczna starość Podlasie Zbigniew Krajewski Małgorzata Raducha

Puzzle, łamigłówki, gry logiczne: siłownia dla umysłu

29 stycznia to Międzynarodowy Dzień Puzzli i Łamigłówek – doskonały pretekst, by zamiast siedzieć przed komputerem bądź telewizorem, zająć się rozrywkami umysłowymi. Tym bardziej że bardzo korzystnie wpływają one na kondycję naszego umysłu: rozwijają umiejętność logicznego myślenia, kreatywność i wyobraźnię.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo rozrywka zabawa kreatywna umysł mózg rozwój osobisty Tomasz Miara Trójka choroba Alzheimera starość

Ewa Szykulska odczarowuje słowo "starość". "To tylko kolejny etap życia"

Artystka, przed którą życie postawiło nie tylko aktorskie zadania, nie uciekająca przed czasem ani nie ścigająca się z młodszymi, a wciąż fascynująca – Ewa Szykulska – odczarowuje słowo "starość". - Nas, aktorów to dotyczy tak samo, jak panią, która pracowała na kasie w supermarkecie i jak panią, która sprzątała - zauważa.
Zobacz więcej na temat:  senior starość aktorstwo Małgorzata Raducha Ewa Szykulska

"Ucieczka od bezradności" - w poszukiwaniu bólu, starości, śmierci

- To dotknięcie tego, co nieobecne w oficjalnej wersji kultury, mainstreamowych sposobach mówienia o świecie i ludzkim doświadczeniu. Ta książka zaczyna się, kiedy wychodzimy z ról społecznych i doświadczamy głębokiego kryzysu egzystencjalnego, kiedy ziemia się spod nóg usuwa - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Tomasz Stawiszyński, filozof, publicysta, eseista, autor publikacji "Ucieczka od bezradności".
Zobacz więcej na temat:  starość smutek Dwójka Jakub Kukla przemijanie filozofia

REPORTAŻ DPS dla niewidomych kobiet. Dom, który daje nadzieję

- Siostra Barbara jest moją przyrodnią mamą. Jest dla mnie ważna, bo mnie kocha - mówi mi pani Agnieszka, która trafiła do DPS dla niewidomych kobiet w 2010 roku, gdy miała 21 lat. - Na początku bardzo trudno było jej się zaadaptować - wspomina z kolei jej "przybrana mama". W Domu Nadziei spędziłem dwa dni. Zapraszam do obejrzenia reportażu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA starość Stefan Wyszyński niewidomi beatyfikacja

Czy demencja i otępienie oznaczają to samo?

Kwestia demencji i opieki nad osobami chorującymi na nią wciąż stanowi temat tabu. Możliwym powodem tego jest to, iż wstydzimy się mówić, że bliski nam człowiek cierpi na chorobę mózgu lub staramy się wyprzeć ten fakt z naszej świadomości udając, że to nas nie dotyczy.  Przychodzi jednak taki moment, kiedy należy to zaakceptować i otoczyć daną osobę troską i zrozumieniem. Niemniej jednak zadanie to jest trudne i wymagające, o czym w Strefie Rodzica opowiedziała Karolina Jurga, psycholog i autorka bloga Poznaj Demencję.
Zobacz więcej na temat:  DAB+ Strefa Rodzica radio dla rodziców radio dla dzieci starość wychowanie