Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Krzyżowcy na drodze do krucjaty. Zakon templariuszy i jego burzliwa historia

Składali śluby ubóstwa, czystości, posłuszeństwa i walki z niewiernymi. Stali się najbogatszym zakonem rycerskim średniowiecznej Europy. Zostali oskarżeni o herezję, ich ogromny majątek skonfiskowano, a rycerzy posłano na stos. Do dziś inspirują pisarzy i poszukiwaczy skarbów. - O burzliwej historii zakonu Templariuszy w "Leniwym popołudniu" opowiadał Krzysztof Kurzeja. 
Zobacz więcej na temat:  templariusze Anna Popek Trójka

Belle époque: wracamy do Paryża z przełomu XIX i XX wieku

- Paryż to miasto, które kocham, w którym mieszkałam przez 10 lat i którego uliczki przechodziłam setki razy wzdłuż i wszerz - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marta Orzeszyna, która wraz z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk stworzyła książkę "Paryż belle époque. Sekrety miasta świateł". Jak wyglądał Paryż XIX i XX wieku?
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski belle epoque Paryż historia Europy literatura Marta Orzeszyna Małgorzata Gutowska-Adamczyk

Festiwal Rymkiewiczowski - cykl spotkań, wydarzeń, koncertów związanych ze śmiercią

- Pomysł festiwalu polega na tym, że koncentrujemy się na dziele Jarosława Marka Rymkiewicza, ale przede wszystkim - na jego tematach. Traktujemy jego dzieło jako okno albo drzwi, które coś otwierają, coś pokazują i pozwalają przemyśleć i skonfrontować się ze śmiercią - mówił w Dwójce prof. Wawrzyniec Rymkiewicz, współorganizator I Festiwalu Rymkiewiczowskiego, a prywatnie syn patrona wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Jarosław Marek Rymkiewicz śmierć Zaduszki pisarze i poeci

Energa Camerimage: obraz Jana Matejki "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem" będzie prezentowany w Toruniu

Obraz Jana Matejki "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem" będzie prezentowany w Toruniu podczas wystawy towarzyszącej Festiwalowi Filmowemu Energa Camerimage. Dyrektor Festiwalu i kurator wystawy Marek Żydowicz wskazał, że Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego zdecydowało się wypożyczyć dzieło. Wszystko w związku z 550. rocznicą urodzin wybitnego naukowca.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mikołaj Kopernik Jan Matejko Toruń Camerimage Ryszard Jaźwiński

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk". Radiowa Jedynka z wizytą w Pałacu w Koszęcinie

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny to jeden z największych polskich zespołów folklorystycznych. - To wyjątkowa, bardzo różnorodna instytucja, która rozwija się cały czas. To artyści, ale także bardzo ciekawa działalność edukacyjna. Liczymy ponad 300 osób - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dyrektor Zbigniew Cierniak. "Jedyne takie miejsce" odwiedziło Pałac w Koszęcinie, będący siedzibą zespołu.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Koszęcin Zespół Pieśni i Tańca Śląsk zespół Śląsk Stanisław Hadyna

Kto dostanie wezwanie do wojska 2024? Nawet 200 tysięcy rezerwistów może dostać powołanie na ćwiczenia

Nawet 200 tysięcy rezerwistów może zostać wezwanych do wojska w 2024 roku. Zgodnie z założeniem projektu rozporządzenia Rady Ministrów, w tej grupie mogą znaleźć się też ci, którzy nigdy wcześniej nie zakładali wojskowego munduru. O szczegółach w Trójce opowiedział mjr Krzysztof Sobierajski z Wojskowego Centrum Rekrutacji.
Zobacz więcej na temat:  wojsko Wojsko Polskie Piotr Firan wezwanie do wojska Trójka

Tajemnice starożytnego Egiptu. Wybitny archeolog o wykopaliskach w Sakkarze

Prof. Karol Myśliwiec od niemal 60 lat odkrywa z powodzeniem tajemnice starożytnego Egiptu. - Archeologia odpowiedziała na szereg moich zainteresowań, które dopiero połączone razem pozwoliły mi wybrać właściwy zawód - mówi w Programie 1 Polskiego Radia wybitny egiptolog. Do jakich odkryć doprowadziły jego wykopaliska w Sakkarze?
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Karol Myśliwiec starożytność Katarzyna Czapska starożytny Egipt