Polskie Radio
Section05

Zobacz także

"Nie jestem Twoim Polakiem". Ewa Sapieżyńska walczy z norweskim stereotypem

Polacy to najmniejsza mniejszość narodowa w Norwegii. Pracują w różnych branżach, są wśród nich artyści, budowlańcy, naukowcy, pracownicy firm usługowych i wielu innych branż. Norwedzy jednak wrzucają ich wszystkich do jednego worka z napisem "niewykwalifikowany pracownik fizyczny". Ewa Sapieżyńska otworzyła Norwegom oczy na Polaków, którzy żyją razem z nimi. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kamil Jasieński Norwegia społeczeństwo stereotypy Polacy za granicą

Konkurs "Make me!". Polscy projektanci z myślą o walczących Ukraińcach

- Nasze rozwiązanie na pewno odbiega od rozwiązań dostępnych na rynku. Tak naprawdę jest połączeniem dwóch różnych powszechnie stosowanych mechanik. Udało nam się, to naprawdę działa - mówił w "Poranku Dwójki" Maciej Głowacki, laureat I miejsca - razem z Olgą Kozłowską - międzynarodowego konkursu wzorniczego "Make me!" za opaskę ratującą życie "Staza SYGNIS - drukowalna 3D, zweryfikowana bojowo".
Zobacz więcej na temat:  wzornictwo Paweł Siwek Dwójka Ukraina Ukraina design konkurs Dwójka

Marcin Kusy: "Lato z Radiem" w tym roku zagra w pełnej krasie

21 czerwca po raz 52. w Programie 1 Polskiego Radia zabrzmi "Polka Dziadek", tym samym rozpoczynając tegoroczne  "Lato z Radiem". - Wracają koncerty i to już nie jest tajemnica, że wreszcie "Lato z Radiem" zagra w pełnej krasie. W tym roku będą duże sceny, wspaniali artyści i ruszamy w trasę - powiedział w "Sygnałach dnia" Marcin Kusy, dyrektor-redaktor naczelny Jedynki. 
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem Marcin Kusy rozrywka społeczeństwo Daniel Wydrych Grzegorz Jankowski koncerty w Polskim Radiu

Ceramika mirostowicka wraca do łask. Reportaż "Pozostała pamięć" [POSŁUCHAJ]

Radosław Rudziński jest kolekcjonerem i miłośnikiem ceramiki mirostowickiej. To artystyczne rzemiosło było przez lata bardzo ważne dla społeczności Mirostowic Dolnych. Bohater reportażu Marzeny Wróbel-Szały stara się zachować pamięć o dawnych czasach. Jego kolekcja liczy już kilka tysięcy przedmiotów i nadal się powiększa. Zadbał też o promocję swojej pasji w internecie.
Zobacz więcej na temat:  reportaż pr poleca Marzena Wróbel

Przemysław Pawlak: "Szewcy" to największe osiągnięcie Witkacego dramatopisarza

- Najwybitniejsi twórcy polskiego powojennego teatru sięgali po dramaty Stanisława Ignacego Witkiewicza jako jednego z pierwszych autorów w swojej pracy reżyserskiej. Jerzy Grotowski chciał wystawiać "Szewców" na Wawelu, gdy był jeszcze studentem Akademii Teatralnej. Tadeusz Kantor przez pierwsze 20 lat teatru Cricot 2 eksploatował prawie wyłącznie teksty Witkacego - mówił w Dwójce dr Przemysław Pawlak, witkacolog.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Ignacy Witkiewicz KULTURA Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Zbigniew Raszewski

Wisła. Królowa polskich rzek w przyrodzie, historii i legendzie

Wypływająca ze zbocza beskidzkiej Baraniej Góry Wisła jest jednym ze źródeł symboliki narodowej, stanowi część dziejów naszej państwowości. Dzięki niej powstawały miasta, ziemie stawały się urodzajne, rozwijał się handel. Zmieniał się przebieg koryta rzeki, jej długość, mówiono, że była nieprzewidywalna i kapryśna. 
Zobacz więcej na temat:  Wisła Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST rzeka przyroda ekologia historia Polski

Prof. Łazuga: Polacy mieli ogromne wpływy w Austro-Węgrzech

- Nawet wśród zawodowych historyków zerowa jest wiedza na temat tego, jak potężne wpływy mieli Polacy w jednym z państw zaborczych, a mianowicie w Austro-Węgrzech. Przez dwadzieścia lat w tamtejszym Ministerstwie Skarbu, najważniejszym resorcie, mówiło się po polsku. Leona Bilińskiego, ministra skarbu, pomawiano, że jest największym winowajcą za wybuch I wojny światowej, bo gdyby powiedział, że Austro-Węgry nie mają pieniędzy, żadnej wojny by nie było - mówił w Dwójce prof. Waldemar Łazuga, autor książki "Uwikłani w przeszłość".
Zobacz więcej na temat:  niepodległość Jakub Kukla Dwójka KSIĄŻKA

"To coś nowego". Malcolm McDowell w radiowej Jedynce o pracy nad filmem o Krystynie Skarbek

Malcom McDowell jest znany między innymi z głównych ról w kultowym obrazie Stanleya Kubricka "Mechaniczna pomarańcza" i "Szczęśliwym człowieku" Lindsaya Andersona. Teraz brytyjski aktor pracuje nad szpiegowskim thrillerem "The Partisan" w reżyserii Jamesa Marquanda, który przedstawia historię Krystyny Skarbek - legendarnej agentki tajnych służb brytyjskich. - Nigdy nie grałem szpiega, więc to coś nowego. (...) Grałem biskupów, królów, cesarzy, a szpieg mi się nie trafił - przyznaje Malcolm McDowell w rozmowie dla Programu 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Sławińska kino FILM Polski Instytut Sztuki Filmowej Malcolm McDowell Krystyna Skarbek

Nie żyje muza i kochanka Pabla Picassa: Françoise Gilot miała 101 lat

Kiedy się poznali, ona miała 21 lat, on – 61. Ona była piękną kobietą i ukształtowaną malarką, twórczynią ceramiki, on – gigantem sztuki, mężczyzną o wielkim ego i powodzeniu wśród kobiet, z którego chętnie korzystał. Spędzili razem dziesięć burzliwych lat, mieli dwoje dzieci: Claude'a i Palomę.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA malarstwo Pablo Picasso odeszli 2023 Katarzyna Cygler Trójka

"Jazz.PL". Marek Pospieszalski: chciałem pójść pod prąd [ZOBACZ WIDEO]

- Pomysł był taki, żeby muzyka klasyków, kojarzona z filharmonią, trafiła do miejsca niekonwencjonalnego, jakim jest klub muzyczny Alchemia w Krakowie. Chodziło o to, żeby samo nagranie nie było zbyt sterylne, dlatego wszyscy nagrywaliśmy w jednym pomieszczeniu. Jest wiele nieoczywistych, brudnych dźwięków w tej muzyce i to też nadaje jej specjalnego charakteru - mówił w Dwójce multiinstrumentalista i kompozytor Marek Pospieszalski, którego zespół wystąpi w najbliższy piątek w cyklu "Jazz.PL".
Zobacz więcej na temat:  Marek Pospieszalski Jazz koncert studio im. Witolda Lutosławskiego Roch Siciński MUZYKA Dwójka

"Wyróżniał się na plus". Marek Dutkiewicz o koncercie "Czas ołowiu" w Opolu

Jubileuszowa, 60. edycja Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu przeszła już do historii. W ramach wydarzenia mogliśmy m.in. obejrzeć koncert "Czas ołowiu", podczas którego usłyszeliśmy piosenki z repertuaru nieżyjących gwiazd polskiej sceny muzycznej. - Nie widziałem wielu koncertów, ale ten chyba wyróżniał się na plus - ocenia Marek Dutkiewicz, twórca tekstów piosenek i jeden z autorów utworu, od którego nazwano koncert w Opolu.
Zobacz więcej na temat:  Marek Dutkiewicz Maria Szabłowska Opole 2023 muzyka rozrywkowa

"Młodzi i Film". Rozpoczął się koszaliński festiwal: sześć dni projekcji, spotkań i dyskusji

Zaczął się już 42. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". Ten jedyny w Europie festiwal, podczas którego prezentowane są głównie debiuty, potrwa do 17 czerwca. W programie przegląd najciekawszych, najlepszych fabuł, dokumentów i animacji w reżyserii młodych, obiecujących twórców, ale również wystawy sztuki, spotkania z twórcami, panele branżowe, koncerty i warsztaty.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM festiwal filmowy Koszalin Katarzyna Cygler Trójka

Festiwal Dwa Teatry i debiuty Anny Sroki-Hryń

Festiwal Dwa Teatry w Zamościu to największe święto telewizyjnej i radiowej twórczości Teatralnej. Osią tego wydarzenia jest konkurs słuchowisk i spektakli telewizyjnych, które miały swoją premierę w roku poprzedzającym. Tegoroczną odsłonę wydarzenia uświetnią też koncerty m.in. wystąpi Anna Sroka-Hryń z koncertem "Najpiękniejsza" z piosenkami Agnieszki Osieckiej. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo Dwa Teatry aktorstwo

Pałac Potockich w Radzyniu. Piękny jak drezdeński Zwinger

Radzyń Podlaski znajduje się w województwie lubelskim i położony jest na północ od głównego miasta regionu. Miejscowy pałac nie tylko należy do najpiękniejszych założeń w Polsce, ale również uważany jest za najlepszy przykład rokokowej rezydencji w naszym kraju. – Co ciekawe, specjaliści porównują go nawet z drezdeńskim Zwingerem czy poczdamskim pałacem Sanssouci, gdyż tak dobrze zachowanych budowli tego typu wiele już nie zostało w Europie – mówiła Marta Piasecka, zapraszając na audycję. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marta Piasecka Marek Gaworski zamki w Polsce KULTURA