Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Kryminalne Gniezno. Fałszerze i szopenfeldziarze w pierwszej stolicy Polski

- Tysiąc lat historii i tradycji obowiązuje. Oprócz tych fantastycznych chwil w naszych dziejach, takich jak początki państwa polskiego, łącznie z koronacją Bolesława Chrobrego i wcześniej zjazdem gnieźnieńskim, okazuje się, że w Gnieźnie mieszkało też całkiem sporo gałganów - przyznaj Rafał Jurke, autor książki "Kryminalne Gniezno" i przewodnik po tym mieście.
Zobacz więcej na temat:  Gniezno podróże po Polsce Anna Stempniak

Festiwal Wschód Kultury: pomost ponad granicami  łączący kultury, ludzi i narody

Jedna idea, trzy miasta i festiwale, 11 dni, kilkadziesiąt bezpłatnych wydarzeń, w tym koncerty, wystawy, spotkania literackie, teatralne i filmowe oraz ponad 100 artystów z m.in. Białorusi, Polski i Ukrainy. To wszystko wydarzy się podczas Festiwalu Wschód Kultury, który rozpocznie się 23 czerwca i potrwa aż do 27 sierpnia.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Białystok Lublin Rzeszów MUZYKA SZTUKA taniec Partnerstwo Wschodnie Narodowe Centrum Kultury Trójka

Dwa nieznane obrazy Rembrandta trafią na aukcję. Jest polski ślad w ich historii

Eksperci ze znanego domu aukcyjnego Christie's przy okazji szacowania wartości prywatnej kolekcji jednej z angielskich rodzin trafili na dwa nieznane (a raczej zapomniane) obrazy Rembrandta. Zostaną one wystawione na aukcję na początku lipca, a spodziewana cena sprzedaży wynosi 6 do 10 mln dolarów. W historii obrazów jest także polski ślad.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA malarstwo holenderskie Rembrandt Tomasz Miara Trójka SZTUKA

Rafał Sarnecki: zaskoczenie słuchaczy to jeden z moich celów

- Od czasu premiery albumu muzyka odrobinę ewoluowała. Publiczność zawsze liczy na spontaniczność, na to że podczas koncertu coś wydarzy się tylko 'tu i teraz'. Rzeczywiście staram się, żeby takie elementy były, bo wciąż pojawiają się nowe muzyczne pomysły - mówi Rafał Sarnecki. Kwintet gitarzysty w najbliższej odsłonie cyklu "Jazz.PL" zaprezentuje utwory z ostatniej płyty. Transmisja na antenie, stronie internetowej, Facebooku i kanale YouTube radiowej Dwójki. 
Zobacz więcej na temat:  Jazz gitara Dwójka Roch Siciński

Maciej Kwaśnikowski: śpiewanie to praca z ludźmi

- Zawsze interesowałem się muzyką i fizyką. To była trochę taka deska ratunku, gdyby jednak nie wyszło ze śpiewem. Technologia rozwija się tak szybko, że chyba nie mógłbym szybko wrócić do fizyki. Klamka zapadła, śpiew zawsze mnie pociągał, to nieustanna praca z ludźmi i dla ludzi, a to sprawia mi ogromną przyjemność - mówił w Dwójce tenor Maciej Kwaśnikowski. Z pianistą Mariuszem Kłubczukiem będą gospodarzami najbliższej "Miejscówki z Dwójką".
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką śpiew Dwójka Jakub Kukla

Obraz w obrazie, czyli zaskakujące tajemnice dzieł mistrzów malarstwa

Historia sztuki pełna jest zagadek, niespodzianek i zaskakujących odkryć. Dotyczy to szczególnie malarstwa, gdzie dzięki coraz nowocześniejszym metodom można zobaczyć ukryte na obrazie elementy i treści. Bywa, że takie niespodzianki całkowicie zmieniają wymowę dzieła. Czasem to sami artyści wprowadzali zmiany, ale czasem ich autorami byli zupełnie inni ludzie, którymi kierowały nieoczywiste pobudki.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA malarstwo tajemnica Pablo Picasso Monika Suszek Tomasz Miara Trójka Johannes Vermeer

"Zrównoważony challenge" z Polskim Radiem Kierowców. Kto pierwszy dojedzie na Hel?

Przy okazji Światowego Tygodnia Bezpieczeństwa załogi Polskiego Radia Kierowców rywalizują między sobą w ramach akcji "Zrównoważony challenge". Trzy różne środki transportu, ale jeden cel - Hel. Czy najszybciej na północ Polski dotrą dziennikarze jadący samochodem spalinowym, elektrycznym czy może jednak pociągiem?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo bezpieczeństwo na drodze kierowcy Daniel Wydrych Grzegorz Jankowski pociągi Polskie Radio Kierowców Klaudia Porębska Radio kierowców Polskie Radio Kierowców

Polacy a czytelnictwo. Jak często sięgamy po książki?

W Stanach Zjednoczonych już ponad 10 milionów osób obejrzało zamieszczone w mediach społecznościowych wideo z warszawskiego metra, na którym widać pasażerów czytających książki. W komentarzach pod materiałem dominują słowa uznania dla czytelników w miejskiej komunikacji. A jak faktycznie wygląda czytelnictwo książek w Polsce?
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska czytelnictwo książki literatura biblioteka