Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Ile naprawdę wiemy o rotmistrzu Witoldzie Pileckim?

Walczył o niepodległość Polski od najmłodszych lat i za nią zginął z rąk komunistycznych zbrodniarzy. Wyrok wykonano 25 maja 1948 roku strzałem w tył głowy. Z pozoru jego historia jest szeroko znana Polakom oraz innym narodowościom. Ale czy tak jest, czy to raczej zaklinanie rzeczywistości? Komu i jak opowiadać o Pileckim na przykładzie działań w Polsce i za granicą?
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki Arkadiusz Gołębiewski Trójka Witold Pilecki historia Polski

Marianna Janczarska: szukam prawdy o moim ojcu

- Między innymi z tego powodu powstała ta książka, żeby odnaleźć prawdę o tym, jaki to był człowiek. Nie tylko o tym, co napisał. To poszukiwanie wciąż trwa i myślę, że potrwa jeszcze długo - mówiła w "Poranku Dwójki" Marianna Janczarska, córka dziennikarza, satyryka, scenarzysty, dramaturga i autora słuchowisk radiowych Jacka Janczarskiego. W środę (17.05) ukazuje się książka, którą poświęciła swojemu ojcu - "Jacek Janczarski. I tak dalej, i tak dalej…".
Zobacz więcej na temat:  Jacek Janczarski biografia Paweł Siwek KSIĄŻKA Dwójka

Rok Fredry. "Jego dramaty były przeciwieństwem tych romantycznych"

- Siła dramatów Fredry polegała na czymś zupełnie innym niż siła dramatów romantycznych. One nie zadawały wielkich pytań, natomiast były znakomicie skonstruowane; były wyrażone niezwykle plastycznym, a jednocześnie skrótowym językiem, na tyle przezroczystym, świetnie wyrażającym każdą myśl i każdy niuans, o który chodzi autorowi, że w zasadzie tej niedoskonałości można nie dostrzegać - mówiła w Dwójce Kalina Zalewska, krytyczka teatralna.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Aleksander Fredro Dwójka KULTURA Rok Alekdandra Fredry Małgorzata Szymankiewicz

Szef Polskiego Baletu Narodowego: szkoła holenderska to lekcja obowiązkowa

- Uważam, że szkoła holenderska nie tyle jest warta pokazania, co konieczna do zobaczenia. Wybór padł akurat na te trzy balety z muzyką Ludwiga van Beethovena, co jeszcze podnosi rangę tego przedstawienia - mówił w "Wybieram Dwójkę" Krzysztof Pastor, dyrektor Polskiego Baletu Narodowego, przed zaplanowaną na czwartek (18.05) premierą baletową w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej pt. "Beethoven i szkoła holenderska".
Zobacz więcej na temat:  balet Krzysztof Pastor Jakub Kukla Dwójka MUZYKA Teatr Wielki - Opera Narodowa premiera Holandia Ludwig van Beethoven

Fundusze Europejskie. Wsparcie psychologiczne dla dzieci i młodzieży

Fundusze Europejskie wspierają wiele działań i rozwój różnych instytucji, m.in. miejsc, w których dzieci i młodzież będą mogły otrzymać realną pomoc psychologiczną. Mokotowskie Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży, czyli jednostka należąca do Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, zostało odnowione w ramach unijnego projektu.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski fundusze unijne fundusze europejskie psychiatria Klaudia Porębska

"Rycerze Zodiaku": Polak reżyseruje japońską mangę w Stanach Zjednoczonych. Będzie sukces?

Manga to popularne określenie japońskiego komiksu, charakteryzującego się pewnymi cechami graficznymi. To także sposób opowiadania historii, który od kilkunastu lat staje się coraz bardziej popularny także w krajach zachodnich. Coraz częściej też historie rodem z mangi trafiają na duży ekran. Najnowszą tego typu produkcją są "Rycerze Zodiaku" w reżyserii Tomasza Bagińskiego.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM komiks Tomasz Bagiński Michał Fedusio Tomasz Miara Trójka

Anna Karwan: wszystkie moje piosenki w jakimś stopniu opowiadają o relacjach

- Chciałam wziąć na warsztat rodzaj abstrakcji w tekście. Chciałam zobaczyć w tekście piosenek, czy po prostu potrafię niebezpośrednio opisywać jakąś sytuację, i chyba się udało - mówi w Programie 1 Polskiego Radia wokalistka Anna Karwan o utworze "Lew", który znalazł się na drugim albumie studyjnym wokalistki pt. "Swobodnie". 
Zobacz więcej na temat:  polska piosenka Ania Karwan muzyka rozrywkowa plebiscyt Paweł Sztompke

"Żołnierz to jest żołnierz". Coraz więcej rekrutów w wojsku, w tym również kobiet

W jednostkach na terenie województwa warmińsko-mazurskiego dobrowolną zasadniczą służbę wojskową rozpoczęło w maju łącznie 800 rekrutów, w tym także wiele kobiet. - Żołnierz to jest żołnierz. Nie ma znaczenia, czy mundur nosi kobieta, czy mężczyzna - mówi w Programie 1 Polskiego Radia por. Magdalena Rudnicka z 9 Olsztyńskiego Batalionu Dowodzenia.
Zobacz więcej na temat:  Aleksandra Skrago Wojsko Polskie