Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Andrei Ioniță: "Schelomo" zabiera muzyków i publiczność w wyjątkową podróż

- Dorastałem w religijnym środowisku. Byłem więc zaznajomiony z historią o Salomonie, jego pismami i z księgą Koheleta, która jest cytowana w "Schelomo". Myślą przewodnią całego utworu jest sam początek tej księgi, czyli "Marność nad marnościami i wszystko marność". Zawarta w tym utworze historia opiera się na lamentacjach, ale i na wewnętrznych dyskusjach prowadzonych przez grającego na wiolonczeli, bijącego się z własnymi myślami solistę - mówił Andrei Ioniță w przerwie czwartkowego koncertu (18.05) w ramach Festiwalu Katowice Kultura Natura.
Zobacz więcej na temat:  wiolonczela NOSPR koncert Dwójka Katowice Michał Dębski MUZYKA Eugeniusz Knapik

"To sztuka w najlepszym wydaniu". Kijowskie zbiory w Zamku Królewskim w Warszawie

- To dzieła sztuki i rzemiosła głównego nurtu sztuki europejskiej z Włoch, Francji, Holandii. Ta kolekcja wymaga zabezpieczenia, jej pokaz przewidujemy na 2024 rok. Niektóre z eksponatów czeka pilna i dość głęboka konserwacja - mówił w Dwójce Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie, goszczącego 38 dzieł z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenko w Kijowie.
Zobacz więcej na temat:  Aldona Łaniewska-Wołłk Wojciech Fałkowski Dwójka SZTUKA KULTURA

Jerzy Kornowicz: festiwal KODY od 15 lat dobrze odnajduje się w nowoczesności

- W różnych przestrzeniach Lublina na festiwalu KODY przez te lata wystąpiło ponad 300 muzyków. Odbyło się kilkadziesiąt premier i wiele spotkań ludzi z różnych stron świata, które dowodzą, że tutaj tradycja łączy się ze współczesnością. To nie jest festiwal sentymentalny, jesteśmy pełni entuzjazmu dla potencjału człowieka i świata - mówił w Dwójce Jerzy Kornowicz.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Kornowicz Dwójka Jakub Kukla Lublin

Nowoczesne wzornictwo w Polsce Wschodniej. Ruszyły pierwsze konkursy

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) prowadzące działalność gospodarczą na terenie Polski Wschodniej mogą ubiegać się o dofinansowanie na wydatki przeznaczone na opracowanie strategii wzorniczej oraz jej wdrożenie w przedsiębiorstwie. Dotacje możliwe są dzięki programowi Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej na lata 2021-2027. 
Zobacz więcej na temat:  fundusze europejskie wzornictwo design przedsiębiorstwo społeczeństwo Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej Izabela Kostyszyn

Technologia deepfake – czy Hollywood przeżyje rewolucję, a gwiazdy zyskają nieśmiertelność?

Deepfake to wykorzystująca sztuczną inteligencję technologia, która pozwala fałszować obraz filmowy i np. wykorzystywać twarz znanych osób (np. aktorów bądź polityków) w filmach, w których nie brali udziału. Ale coraz częściej technologia deepfake jest wykorzystywana w normalnych produkcjach. Co więcej, może ona zapewnić swego rodzaju "nieskończony angaż" dzisiejszym gwiazdom ekranu.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA KULTURA kino FILM sztuczna inteligencja deepfake Katarzyna Cygler Monika Suszek Martin Scorsese Trójka

"Traktujemy ten koncert zupełnie wyjątkowo". Filip Lato zaprasza do Studia im. W. Szpilmana

Filip Lato z piosenką "Lepiej mieć" zdobył nagrodę Programu 1 Polskiego Radia podczas 59. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w kategorii "Premiery". Nagrodą jest występ w Studiu Koncertowym im. W. Szpilmana. Jak zapowiada artysta, podczas wydarzenia usłyszymy znane i nowe single, jak również niezwykłe covery. - Myślę, że to będzie coś ciekawego nawet dla fanów i fanek, którzy jeżdżą za nami po Polsce - zapowiada Filip Lato.
Zobacz więcej na temat:  piosenka płyta Marcin Kusy Filip Lato muzyka rozrywkowa

E-skóra już wkrótce odmieni funkcjonalność robotów chirurgicznych i protez?

Po wielu latach badań, prób i eksperymentów, brytyjscy naukowcy stworzyli e-skórę, która jest elastyczna, wytrzymała i pozwala odczuwać. Znajdzie zastosowanie w tzw. robotach miękkich używanych w medycynie, ale jest także duża szansa, że może zostać wykorzystana przy tworzeniu w pełni funkcjonalnych i posiadających czucie (!) protez kończyn.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA automatyka robot medycyna NAUKA Kuba Witkowski Witold Lazar Trójka innowacyjność

Marty McFly i Emmet "Doc" Brown powrócą? Ma powstać nowa wersja kultowego filmu!

Trzy części "Powrotu do przyszłości" należały do największych przebojów kasowych kina przełomu lat 80. i 90. I do dzisiaj dla sporej grupy fanów jest to kultowa seria. Popularność serialu "Stranger Things" spowodowała modę na właśnie tamte czasy i ostatnio pojawiły się informacje, że Steven Spielberg wraz z Robertem Zemeckisem zastanawiają się nad nową wersją "Powrotu do przyszłości". Wiadomo, że jej nakręcenie jest możliwe, ale czy to ma sens?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Steven Spielberg Justyna Grabarz Radosław Nałęcz Trójka Michael J. Fox Christopher Lloyd Robert Zemeckis remake Julian Jeleński

12. Festiwal Miłosza. Poezja lekiem na marazm i zobojętnienie

- Gdy zastanawialiśmy się nad tegorocznym programem, rozmawialiśmy o tym, że dzięki temu, jaką uważność na świat wzbudza w nas poezja, może ona wyrwać nas z marazmu, którego doświadczamy w czasach kryzysu. Informacje, które zalewają nas każdego dnia, mogą przytłoczyć, ale też wprowadzić w stan pewnego przyzwyczajenia. My chcemy wytrącać się z tego marazmu, nie pozwalać na to przyzwyczajenie - mówiła w Dwójce Maria Świątkowska, menadżerka 12. Festiwalu Miłosza.
Zobacz więcej na temat:  Czesław Miłosz Dwójka literatura poezja KULTURA Rok Wisławy Szymborskiej Kraków Paweł Siwek