Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Co przez lata odkryto w Göbekli Tepe?

Göbekli Tepe to najstarsze znane nam megalityczne konstrukcje zbudowane przez człowieka. Powstały na terenie dzisiejszej południowo-wschodniej Turcji, nieopodal granicy z Syrią. Zostały wzniesione ponad 11 tys. lat temu. Najbardziej spektakularnymi obiektami tego założenia są kilkumetrowe kamienne filary w kształcie litery T, pokryte realistycznym płaskorzeźbami dzikich zwierząt.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka archeologia Egipt Syria zabytki

Prof. Anna Raciborska: szybka diagnoza jest kluczowa w wykrywaniu nowotworów u dzieci

- Wczesne rozpoznanie choroby w sposób istotny wpływa na rokowania u tych dzieci - podkreślała prof. Anna Raciborska w radiowej Jedynce. Onkolog dziecięca była gościem Audycji Specjalnej w Programie 1 Polskiego Radia z okazji tegorocznego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 
Zobacz więcej na temat:  Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy WOŚP pomoc społeczna medycyna onkologia dzieci choroba Karolina Rożej

Walter Chełstowski: WOŚP daje nadzieję na lepsze jutro w każdej sprawie

- Na pewno to, że WOŚP istnieje i że mogłem tę akcję wesprzeć na samym początku jest dużo więcej warte, niż najwyższe odznaczenie istniejące w całym znanym i nieznanym kosmosie - mówi na antenie Jedynki Walter Chełstowski, reżyser telewizyjny, współtwórca potęgi Festiwalu w Jarocinie oraz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 
Zobacz więcej na temat:  Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Jurek Owsiak pomoc społeczna Jarocin wolontariat MUZYKA

Wojciech Błażejczyk: w improwizacji kluczowe są emocje

Kompozytor, reżyser dźwięku, pedagog i członek słynnego warszawskiego kolektywu muzyki nowej Hashtag ensemble. Autor kunsztownej muzyki, komponowanej między klasycznymi instrumentami, tworzonymi przez siebie obiektami dźwiękowymi i elektroniką, która wnika głęboko w widmo akustycznych dźwięków i przekształca je. Gościem Dwójki był Wojciech Błażejczyk.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka muzyka współczesna muzyka klasyczna improwizacja Ewa Szczecińska Wojciech Błażejczyk kompozytor komponowanie instrumenty instrument instrumenty muzyczne

Marea - ważny port w czasach bizantyńskich. To punkt badań polskich archeologów

Na zachód od Aleksandrii, nad jeziorem Mareotis znajdują się ruiny antycznego miasta – Marei/Philoxenite. Z analiz naukowców wynika, że w okresie bizantyńskim był to ważny port, a jednocześnie punkt przesiadkowy dla pielgrzymów udających się do położonego kilka kilometrów dalej na południe grobu św. Menasa w sanktuarium Abu Mena.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka archeologia Egipt Syria zabytki