Polskie Radio
Section05
Tomasz Wróblewski

Polsce grozi kolejny „blackout”? Komentarz ekspertów

Lato 2015 roku było krytycznym momentem dla polskiej energetyki. Zwiększony popyt na prąd podczas upałów, przy długotrwałej suszy, spowodował, że polskie elektrownie miały zbyt mało mocy, by odpowiedzieć na zapotrzebowanie. Czy w tym roku ponownie wystąpią tego typu problemy? O tym w Rządach Pieniądza mówili Joanna Maćkowiak-Pandera (Forum Energii), Radosław Żydok (Fundacja Republikańska) i Jakub Wiech (Energetyka24.com).
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo energetyczne energetyka prąd Tomasz Wróblewski lato

Eksperci o działalności Amber Gold. "Spółka udawała bank"

Nic Polakom do zwrócenia nie mam, kompletnie nic – oświadczył w środę przed sejmową komisją śledczą Marcin P. Były szef Amber Gold zaznaczył przy tym, że o działalności spółki nie należy mówić w kontekście piramidy finansowej. W Rządach Pieniądza komentarz Macieja Bitnera z WiseEuropa, Kazimierza Krupy z kancelarii Drawbridge i dra Artura Bartoszewicza ze Szkoły Głównej Handlowej.
Zobacz więcej na temat:  Amber Gold przestępczość gospodarcza Tomasz Wróblewski

Coraz mniej Polaków ubiega się o pracę w Wielkiej Brytanii

Blisko 72 proc. polskich firm twierdzi, że brakuje im pracowników. Tę lukę na rynku pracy wypełniają Ukraińcy. Dodatkowo okazuje się, że o 90 proc. spadła liczba Polek i Polaków ubiegających się o pracę np. w brytyjskich szpitalach, a o 50 proc. mniej osób przybyło do Wielkiej Brytanii, by pracować przy zbiorach owoców. O tym, czy jest szansa, że Polacy z Wysp zasilą polski rynek pracy rozmawiali w audycji Rządy Pieniądza Przemysław Kwiecień (X-Trade Brokers), Marek Wołos (Izba Domów Maklerskich) i Andrzej Stefaniak (Dealer walutowy DMK).
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa Wielka Brytania praca zatrudnienie Tomasz Wróblewski Polacy za granicą

"Rosja używa dostaw gazu jako narzędzia politycznego"

Dzień po zapowiedziach pełnomocnika rządu, że Polska nie jest zagrożona przerwą w dostawach gazu - kurek z gazem został zakręcony. O bezpieczeństwie gazowym Polski rozmawiali w audycji Rządy Pieniądza Katarzyna Włodarczyk-Niemyjska (Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Wina w Polsce), Mariusz Adamiak (PKO BP) i Radosław Żydok (Fundacja Republikańska).
Zobacz więcej na temat:  gaz gaz ziemny bezpieczeństwo energetyczne Rosja Niemcy Tomasz Wróblewski Baltic Pipe

Rośnie produkcja przemysłowa. „Pędzimy coraz szybciej"

Produkcja przemysłowa w maju, w porównaniu z tym samym okresem 2016 roku, wzrosła o 9,1 procent – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Z danych GUS wynika również, że w porównaniu z kwietniem wskaźnik wzrósł o 5,5 procent. W Rządach Pieniądza komentarz Jakuba Borowskiego z Credit Agricole, Mariusza Pawlaka ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, a także Jerzego Bielewicza, finansisty.
Zobacz więcej na temat:  gospodarka polska przemysł produkcja przemysłowa Główny Urząd Statystyczny Tomasz Wróblewski

GPW z nowym prezesem. Komentarz ekspertów

Walne Zgromadzenie Giełdy Papierów Wartościowych wybrało Marka Dietla na prezesa spółki. Zgodę na objęcie funkcji prezesa GPW musi wydać jeszcze Komisja Nadzoru Finansowego. W Rządach Pieniądza komentarz Mirosława Budzickiego z PKO BP, Jarosława Nowrotka z Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej i Łukasza Piechowiaka z Fundacji Krakowskie Przedmieście.
Zobacz więcej na temat:  giełda papierów wartościowych gpw komisja nadzoru finansowego Łukasz Piechowiak Tomasz Wróblewski

Eksperci o gospodarczych konsekwencjach wyborów w Wielkiej Brytanii

Po wyborach w Wielkiej Brytanii unijni dyplomaci i urzędnicy spodziewają się opóźnienia w negocjacjach w sprawie Brexitu. Konserwatyści, którzy zwyciężyli, nie będą rządzić samodzielnie. O gospodarczych konsekwencjach wyborów na Wyspach mówili w audycji Rządy Pieniądza Mariusz Adamiak (PKO BP), Janusz Steinhoff (były wiceprezes Rady Ministrów) i dr Przemysław Kwiecień (X-trade Brokers).
Zobacz więcej na temat:  Wielka Brytania Theresa May Brexit Tomasz Wróblewski Janusz Steinhoff

Brak porozumienia ws. klimatu podczas szczytu G7

Lakoniczne stwierdzenia po szczycie G7 pozostawiają więcej pytań niż odpowiedzi na temat tego, jak najważniejsze kraje świata chcą widzieć i układać relacje między sobą zwłaszcza w kontekście polityki klimatycznej i wolnego handlu. W audycji Rządy Pieniądza rozmawiali o tym dr Artur Bartoszewicz (Szkoła Główna Handlowa) i Bartłomiej Godusławski (Puls Biznesu).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 USA Donald Trump prezydent ekologia Tomasz Wróblewski globalne ocieplenie

Wzrosną wydatki państwa na cele społeczne

Ministerstwo Finansów przygotowało nową wersję programu konwergencji dla Komisji Europejskiej. Zakłada on m.in. duży wzrost nakładów na ochronę społeczną. Z kolei udział wszystkich wydatków publicznych w tym i przyszłym roku ma wzrosnąć do ok. 43,5 proc. PKB. O programie w audycji Rządy Pieniądza rozmawiali Marek Zuber (ekonomista, analityk finansowy), Radosław Żydok (Fundacja Republikańska).
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Finansów Komisja Europejska pieniądze pkb emerytura wiek emerytalny w Polsce program 500+ Tomasz Wróblewski

UE chce zmian w prawie o delegowaniu pracowników za granicę

W Brukseli trwają prace nad zmianami w dyrektywie o delegowaniu pracowników za granicę. Komisja Europejska chce, by pracownicy delegowani po przekroczeniu granicy mieli opłacane wszystkie składkowe wynagrodzenia miejscowych specjalistów. Projekt komentowali w audycji Rządy Pieniądza Mariusz Adamiak (PKO BP), Wojciech Tejchman (Dziennik Gazeta Prawna) i dr Przemysław Kwiecień (X-Trade Brokers).
Zobacz więcej na temat:  praca Unia Europejska Komisja Europejska Tomasz Wróblewski

Rząd chce położyć kres bajońskim premiom dla bankierów

Od maja, zgodnie z rozporządzeniem ministra rozwoju i finansów, zmienią się zasady premiowania w bankach. Według nowych przepisów premie nie będą mogły być wyższe od miesięcznej pensji, a w wyjątkowych przypadkach od jej dwukrotności. Bonusy mają być uzależnione od długoterminowej oceny pracownika. O zmianach rozmawiali goście audycji Rządy Pieniądza: dr Artur Bartoszewicz (Szkoła Główna Handlowa), Kazimierz Krupa (Kancelaria Drawbridge) i Andrzej Sadowski (Centrum im. Adama Smitha)
Zobacz więcej na temat:  banki finanse Tomasz Wróblewski Andrzej Sadowski

Rządy Pieniądza: Problem marnowania żywności

Komisja Środowiska Parlamentu Europejskiego chce do 2030 roku zmniejszyć ilość marnowanej żywności. W Polsce rocznie to nawet 9 mln ton, co daje 5. miejsce w UE. O działaniach europejskich i krajowych w tej sprawie mówili w audycji Rządy Pieniądza Jakub Olipra (bank Credit Agricole), Jarosław Nowrotek (Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej) i Ignacy Morawski (SpotData).
Zobacz więcej na temat:  żywność Komisja Europejska Unia Europejska ekologia Tomasz Wróblewski

Pakiet przewozowy ma uszczelnić system ściągania podatków

Po wprowadzeniu nowych przepisów każda ciężarówka będzie musiała posiadać regulator, który wskaże co przewozi i gdzie się znajduje. Przeciwko jej wprowadzeniu buntują się firmy przewozowe. Kierowcy uważają, że kary w wysokości 7,5 tys. zł za brak urządzenia są drastyczne i że pakiet ogranicza możliwości ich pracy. O tym, czy wprowadzana zmiana może osłabić polską logistykę i polski rynek przewozowy rozmawiali w programie Rządy Pieniądza Marcin Roszkowski (Instytut Jagielloński) i Bartek Godusławski (Puls Biznesu).
Zobacz więcej na temat:  transport logistyka Tomasz Wróblewski