Polskie Radio
Section05
Tomasz Wróblewski

UE chce zmian w prawie o delegowaniu pracowników za granicę

W Brukseli trwają prace nad zmianami w dyrektywie o delegowaniu pracowników za granicę. Komisja Europejska chce, by pracownicy delegowani po przekroczeniu granicy mieli opłacane wszystkie składkowe wynagrodzenia miejscowych specjalistów. Projekt komentowali w audycji Rządy Pieniądza Mariusz Adamiak (PKO BP), Wojciech Tejchman (Dziennik Gazeta Prawna) i dr Przemysław Kwiecień (X-Trade Brokers).
Zobacz więcej na temat:  praca Unia Europejska Komisja Europejska Tomasz Wróblewski

Rząd chce położyć kres bajońskim premiom dla bankierów

Od maja, zgodnie z rozporządzeniem ministra rozwoju i finansów, zmienią się zasady premiowania w bankach. Według nowych przepisów premie nie będą mogły być wyższe od miesięcznej pensji, a w wyjątkowych przypadkach od jej dwukrotności. Bonusy mają być uzależnione od długoterminowej oceny pracownika. O zmianach rozmawiali goście audycji Rządy Pieniądza: dr Artur Bartoszewicz (Szkoła Główna Handlowa), Kazimierz Krupa (Kancelaria Drawbridge) i Andrzej Sadowski (Centrum im. Adama Smitha)
Zobacz więcej na temat:  banki finanse Tomasz Wróblewski Andrzej Sadowski

Rządy Pieniądza: Problem marnowania żywności

Komisja Środowiska Parlamentu Europejskiego chce do 2030 roku zmniejszyć ilość marnowanej żywności. W Polsce rocznie to nawet 9 mln ton, co daje 5. miejsce w UE. O działaniach europejskich i krajowych w tej sprawie mówili w audycji Rządy Pieniądza Jakub Olipra (bank Credit Agricole), Jarosław Nowrotek (Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej) i Ignacy Morawski (SpotData).
Zobacz więcej na temat:  żywność Komisja Europejska Unia Europejska ekologia Tomasz Wróblewski

Pakiet przewozowy ma uszczelnić system ściągania podatków

Po wprowadzeniu nowych przepisów każda ciężarówka będzie musiała posiadać regulator, który wskaże co przewozi i gdzie się znajduje. Przeciwko jej wprowadzeniu buntują się firmy przewozowe. Kierowcy uważają, że kary w wysokości 7,5 tys. zł za brak urządzenia są drastyczne i że pakiet ogranicza możliwości ich pracy. O tym, czy wprowadzana zmiana może osłabić polską logistykę i polski rynek przewozowy rozmawiali w programie Rządy Pieniądza Marcin Roszkowski (Instytut Jagielloński) i Bartek Godusławski (Puls Biznesu).
Zobacz więcej na temat:  transport logistyka Tomasz Wróblewski

Brexit: "Polaków w Wielkiej Brytanii już ubywa"

Premier Theresa May wyznaczyła termin, po którym przybywający na Wyspy imigranci unijni nie będą mieli gwarancji pozostania w Wielkiej Brytanii. Dniem granicznym ma być dzień uruchomienia artykułu pięćdziesiątego Traktatu Lizbońskiego. Media spekulują, że może to nastąpić w połowie marca. O warunkach Brexitu mówili w Debacie Poranka Magdalena Skajewska (Naczelna Redakcja Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia), Cezary Mech (ekonomista, b. wiceminister finansów) i Piotr Kuczyński (Xelion).
Zobacz więcej na temat:  Brexit Wielka Brytania Theresa May imigranci w Europie traktat lizboński Magdalena Skajewska Tomasz Wróblewski Piotr Kuczyński Unia Europejska Jean Claude-Juncker Niemcy

"W polskim interesie są dobre relacje z Niemcami"

Przyszłość Unii Europejskiej ma być jednym z najważniejszych tematów wtorkowej wizyty Angeli Merkel w Warszawie. Niemiecka kanclerz w Polsce spotka się m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą i premier Beatą Szydło. Gośćmi Debaty Poranka Polskiego Radia 24 byli dr Jolanta Szymańska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, Wojciech Przybylski z „Res Publiki”, Maciej Miłosz z „Dziennika Gazety Prawnej” i Jarosław Guzy, komentator.
Zobacz więcej na temat:  Angela Merkel Polskie Radio 24 Niemcy Tomasz Wróblewski Nord Stream 2 Wojciech Przybylski USA Jarosław Guzy Rada Europejska Donald Tusk

Kontrowersje wokół decyzji Trumpa. "Robi to co obiecał"

Ograniczenie imigracji, powołanie sędziego Sądu Najwyższego i budowa muru na granicy z Meksykiem. To jedne z pierwszych decyzji prezydenta USA, Donalda Trumpa. O kontrowersjach wokół polityka mówili w Debacie Dnia Michał Baranowski (German Marshall Fund w Warszawie), Jacek Przybylski (Do Rzeczy) i Łukasz Pawłowski (Kultura Liberalna).
Zobacz więcej na temat:  USA Donald Trump Tomasz Wróblewski Władimir Putin Rosja Ukraina Państwo Islamskie Michał Baranowski Łukasz Pawłowski Meksyk uchodźcy

Rynek leków: Kto będzie mógł prowadzić aptekę

Komisja nadzwyczajna do spraw deregulacji opowiedziała się za odrzuceniem w całości projektu nowelizacji Prawa farmaceutycznego, który m.in. przyznaje prawo prowadzenia aptek wyłącznie farmaceutom. W Debacie Poranka o sprawie rozmawiali Jakub Kulesza z Kukiz’15, Waldemar Buda z Prawa i Sprawiedliwości oraz Marcin Piskorski ze Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET.
Zobacz więcej na temat:  medycyna leki refundowane służba zdrowia Tomasz Wróblewski Jakub Kulesza

"Nie ma czegoś takiego jak polski antysemityzm"

Spotkaniem z prezydentem Reuvenem Rivlinem Andrzej Duda rozpoczął wizytę w Izraelu. Prezydenci rozmawiali m.in. o wspólnej historii i obecnej współpracy. W Debacie Poranka Polskiego Radia 24 o stosunkach polsko-żydowskich mówili dr Mateusz Szpytma, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej, dr Artur Markowski z Muzeum POLIN i Piotr Kadlčik z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Wróblewski judaizm Szewach Weiss Izrael Andrzej Duda Polskie Radio 24

Posiedzenie Sejmu przerwane do czwartku. Komentarze

Z siedmiogodzinnym opóźnieniem - o 19:00 - rozpoczęło się 34. posiedzenie Sejmu. Półtorej minuty później marszałek Marek Kuchciński zarządził przerwę do czwartku do godz. 10.00. Sytuację w związku z kryzysem parlamentarnym skomentowali w Polskim Radiu 24 publicyści Piotr Semka (Do Rzeczy), Andrzej Gelberg (Radio Solidarność) i Tomasz Wróblewski (Warsaw Enterprise Institute), Marek Król oraz politolog dr Bartłomiej Biskup.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sejm sejm pr24 Platforma Obywatelska Prawo i Sprawiedliwość Marek Król Trybunał Konstytucyjny protest Bartłomiej Biskup Tomasz Wróblewski Piotr Semka

Pierwszy rok rządów Prawa i Sprawiedliwości

– Ten czas upłynął pod znakiem ostrego konfliktu wewnątrz kraju – powiedział Agaton Koziński z "Polski The Times". 25 października upłynie rok odkąd partia Jarosława Kaczyńskiego przejęła władzę w Polsce. W audycji "Wróżenie z faktów" przyszłość, która rysuje się przed tym ugrupowaniem, spróbowali przepowiedzieć goście Łukasza Warzechy.
Zobacz więcej na temat:  Agaton Koziński Łukasz Warzecha Prawo i Sprawiedliwość rząd Beaty Szydło Beata Szydło Tomasz Wróblewski PiS

Debata Dnia: rekonstrukcja rządu

Premier Beata Szydło dokonała zmian w Radzie Ministrów. Z rządu odszedł Paweł Szałamacha, a za kierowany przez niego resort finansów będzie odpowiadał Mateusz Morawiecki. Wicepremier będzie też nadal sprawował funkcję ministra rozwoju. O rekonstrukcji rządu w Debacie Dnia mówili Tomasz Wróblewski, publicysta i Piotr Skwieciński z „Do Rzeczy”.
Zobacz więcej na temat:  Beata Szydło Mateusz Morawiecki Ministerstwo Finansów Paweł Szałamacha Piotr Skwieciński polityka POLSKA premier Rząd RP Tomasz Wróblewski