Polskie Radio
Section05
Tomasz Wróblewski

"Włochom będą rzucane różne koła ratunkowe"

– Myślę, że Włochom będą rzucane rozmaite koła ratunkowe po to, by nie opuścili strefy euro – powiedział Jarosław Włodarczyk z Press Club Polska. W audycji „Wróżenie z Faktów”, wraz z Tomaszem Wróblewskim z Warsaw Enterprise Institute, zastanawiali się, w jaki sposób na obecność Włoch w strefie euro wpłynie zaprzysiężenie nowego rządu stworzonego przez eurosceptyczne partie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Włochy Unia Europejska strefa euro Łukasz Warzecha Tomasz Wróblewski Niemcy

"Układ polityczny może być dla PiS bardziej sprzyjający"

- Myślę, że w końcu 2018 roku nie będzie większych zarzutów wobec premiera Mateusza Morawieckiego – powiedział w audycji Wróżenie z Faktów Maciej Chudkiewicz z Tygodnika Solidarność. O tym, jakim premierem jest i będzie w najbliższym czasie Mateusz Morawiecki, rozmawiali także Tomasz Wróblewski z Warsaw Enterprise Institute oraz publicysta Andrzej Godlewski.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki Beata Szydło premier pkb gus wybory samorządowe Prawo i Sprawiedliwość PiS Andrzej Godlewski Łukasz Warzecha Maciej Chudkiewicz Tomasz Wróblewski

Nagroda Forum w Krynicy dla premier. "Jest twarzą zmian"

Premier Beata Szydło laureatką Nagrody Człowieka Roku Forum Ekonomicznego w Krynicy. Po południu w Krynicy rozpoczęło się XXVII Forum Ekonomiczne. W tegorocznym spotkaniu weźmie udział blisko 4 tysiące gości z kraju i z zagranicy - polityków, ekonomistów, prezesów największych firm oraz dziennikarzy. O nagrodzie Człowieka Roku dla Beaty Szydło i Forum Ekonomicznym w Krynicy mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Tomasz Wróblewski.
Zobacz więcej na temat:  Beata Szydło Krynica Forum Ekonomiczne w Krynicy Tomasz Wróblewski Mateusz Morawiecki

"Małym i średnim przedsiębiorcom nic nie zagraża"

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk oraz wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans skrytykowali reformę sądownictwa w Polsce. Politycy opozycyjni sugerują, że UE może wstrzymać pomoc finansową dla naszego kraju i nałożyć sankcje. O tym, na ile scenariusz ten ma szansę się ziścić mówili w audycji Rządy Pieniądza Sławomir Horbaczewski (ekonomista), Olaf Wojak (Centrum im. Adama Smitha) i Paweł Pelc (Agencja Ratingu Społecznego).
Zobacz więcej na temat:  Prawo i Sprawiedliwość ministerstwo gospodarki reforma sądownictwa Rada Europejska Donald Tusk Sąd Najwyższy krs Tomasz Wróblewski Frans Timmermans Komisja Europejska

GUS: Rośnie produkcja przemysłowa

Produkcja przemysłowa w czerwcu wzrosła o 4,5 procent w ujęciu rok do roku i o 2,7 procent w porównaniu z poprzednim miesiącem. Tak wynika z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. W Rządzach Pieniądza komentarz dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek z Uniwersytetu Warszawskiego, dra Artura Bartoszewicza ze Szkoły Głównej Handlowej i Marka Wołosa z Izby Domów Maklerskich.
Zobacz więcej na temat:  gus przemysł gospodarka polska produkcja przemysłowa Tomasz Wróblewski

"Konflikt nie wpłynie znacząco na sytuację gospodarczą"

Gośćmi Rządów Pieniądza byli Bartłomiej Godusławski z Dziennika Gazety Prawnej, Jarosław Nowrotek z Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej i Łukasz Bugaj, analityk BOŚ Banku. Eksperci w Polskim Radiu 24 mówili o wpływie, jaki polityczne spory wywierają na stan gospodarki i zaufanie inwestorów do państwa. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sejm Sąd Najwyższy waluty wzrost gospodarczy inwestycje Tomasz Wróblewski

Sejm o opłacie paliwowej. Komentarz ekspertów

Sejm zajmuje się projektem ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych, złożonym przez grupę posłów PiS. Środki na jego funkcjonowanie mają pochodzić z nowej opłaty paliwowej, w wysokości 20 groszy za litr. W Rządzach Pieniądza komentarz Mariana Szołuchy z Akademii Finansów i Biznesu Vistula, Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek z Konfederacji Lewiatan i Andrzeja Stefaniaka, dealera walutowego DMK.
Zobacz więcej na temat:  paliwa cena benzyny ceny paliw Sejm PiS Tomasz Wróblewski Fundusz Dróg Samorządowych drogi podwyżki cen

Prace Komisji Weryfikacyjnej. „Wyłom w porządku prawnym”

Komisja Weryfikacyjna do spraw warszawskiej reprywatyzacji w całości uchyliła decyzję dotyczącą zwrotu działki przy Twardej 8. Chodzi o grunt, na którym do czerwca ubiegłego roku mieściło się elitarne, dwujęzyczne gimnazjum. Decyzją Ratusza szkoła została przeniesiona na Mokotów, bo o nieruchomość upomniał się znany handlarz roszczeń Maciej M. W 2014 roku zapadła decyzja, aby oddać mu działkę. O aferze reprywatyzacyjnej mówili w audycji Rządy Pieniądza Marek Zuber (ekonomista, analityk gospodarczy), Mariusz Adamiak (PKO BP) i Grzegorz Nawacki (Puls Biznesu).
Zobacz więcej na temat:  Komisja Weryfikacyjna afera reprywatyzacyjna reprywatyzacja Warszawa Tomasz Wróblewski

„Ściągalność podatków w Polsce znacząco wzrosła”  

- Widzimy już wyniki lepszej ściągalności podatków. Deficyt budżetowy, który jest notowany za pierwsze pół roku jest rekordowo niski – powiedział w audycji Rządy Pieniądza wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. O zakończonym szczycie G-20 rozmawiali z kolei dr Artur Bartoszewicz (SGH), Łukasz Piechowiak z Fundacji Krakowskie Przedmieście i Kazimierz Krupa z Kancelarii Drawbridge.
Zobacz więcej na temat:  pieniądze podatki Łukasz Piechowiak Tomasz Wróblewski inwestycje vat rząd Beaty Szydło

Gaz z USA popłynie do Polski? Komentarz ekspertów

Gośćmi Rządów Pieniądza byli dr Artur Bartoszewicz (Szkoła Główna Handlowa), Olaf Wojak (Centrum im. Adama Smitha) i Mariusz Pawlak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców). Eksperci w Polskim Radiu 24 mówili m.in. o tym, czy amerykański gaz może być alternatywą dla surowca z Rosji, a także, czy może on realnie wpłynąć na dywersyfikację rynku gazu w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Donald Trump Donald Trump w Polsce gaz ziemny USA Gazprom Rosja Tomasz Wróblewski Katar bezpieczeństwo energetyczne

"Będziemy mieć najnowszy typ rakiet Patriot”

Gośćmi Rządów Pieniądza byli Sławomir Horbaczewski, ekonomista, Grzegorz Małecki z Fundacji Pułaskiego i Jerzy Bielewicz, finansista. Eksperci w Polskim Radiu 24 mówili o zakupie systemów rakietowych „Patriot” przez polską armię, a także o tym, czy pozyskiwanie wojskowych technologii może przynieść ekonomiczne zyski w przyszłości.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 USA Patriot Donald Trump wojsko Tomasz Wróblewski Grzegorz Małecki

Polsce grozi kolejny „blackout”? Komentarz ekspertów

Lato 2015 roku było krytycznym momentem dla polskiej energetyki. Zwiększony popyt na prąd podczas upałów, przy długotrwałej suszy, spowodował, że polskie elektrownie miały zbyt mało mocy, by odpowiedzieć na zapotrzebowanie. Czy w tym roku ponownie wystąpią tego typu problemy? O tym w Rządach Pieniądza mówili Joanna Maćkowiak-Pandera (Forum Energii), Radosław Żydok (Fundacja Republikańska) i Jakub Wiech (Energetyka24.com).
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo energetyczne energetyka prąd Tomasz Wróblewski lato