Polskie Radio
Section05

dwójka hp

Jan Englert, Jan Peszek, Jerzy Stuhr - portret generacji

- Teatr był miejscem, które dawało szansę zaistnienia w tym zawodzie. Było też marzeniem dostać się do dobrego zespołu, w którym swego czasu panowała bardzo ścisła hierarchia ważności, od mistrzów po adeptów na samym dole tej drabiny, którzy - wpatrzeni w mistrzów - nauczyli się życia na scenie - mówiła w Dwójce prof. Barbara Osterloff. Bohaterami audycji byli trzej aktorzy, którzy zaczynali swoją karierę w latach 60.: Jan Englert, Jan Peszek i Jerzy Stuhr.
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Mościcki Dwójka TEATR aktorzy aktorstwo

Słuchowisko "Twarz Napoleona". Krzysztof Gosztyła: przede wszystkim patrzyłem na człowieka

- Autorka bawiła się faktami historycznymi, to scenariusz bardzo wysokiej próby. Różne subtelności i zabawy literackie Moniki Milewskiej będą bardzo czytelne dla słuchaczy Dwójki, to są dobre żarty. W tej historii pojawiają się różne żartobliwe motywy polskie, które z pewnością da się wyłuskać - mówił reżyser Dariusz Błaszczyk o premierze słuchowiska "Twarz Napoleona".
Zobacz więcej na temat:  Napoleon Napoleon Bonaparte Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Krzysztof Gosztyła Dariusz Błaszczyk Sławomir Orzechowski Krzysztof Dracz Monika Milewska Andrzej Izdebski Andrzej Brzoska

Biografka Mieczysława Czechowicza: był zwierzęciem estradowym i miał świetny kontakt z publicznością

- Mieczysław Czechowicz był introwertykiem, co nie licowało z tym, co proponował widzom jako aktor. Na scenie się otwierał, jednocześnie grał w komedii, Kabarecie Starszych Panów w telewizji, w sztukach Mrożka w Teatrze Współczesnym. Z dobrym skutkiem próbował wszelkich gatunków i to naraz. Trudno było na niego spojrzeć z jednej strony. Zmarł, mając 61 lat, doskonale wykorzystał dany mu przez los czas - mówiła w Dwójce Hanna Faryna-Paszkiewicz, autorka biografii Mieczysława Czechowicza.
Zobacz więcej na temat:  Mieczysław Czechowicz aktor aktorstwo Dwójka Jakub Jamrozek biografia Hanna Faryna-Paszkiewicz

Bunkier Sztuki znów otwarty. "Warunki pozwolą na prezentację najlepszych dzieł świata"

- To dla mnie ogromne wyzwanie. Obejmuję stanowisko w całkiem nowej instytucji, która z jednej strony ma bogatą historię, a z drugiej jest po remoncie i już niedługo zostanie tam zainaugurowana ogromna wystawa. To znaczy, że warunki i infrastruktura w galerii będą pozwalały na prezentację najlepszej światowej sztuki - mówiła w Dwójce Delfina Jałowik, która 1 marca obejmie stanowisko dyrektorki Bunkra Sztuki w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  SZTUKA Paweł Siwek Kraków Bunkier Sztuki wystawa Magdalena Abakanowicz jerzy nowosielski sztuki wizualne KULTURA Delfina Jałowik

"Hanka. Opowieść o awansie". Maciej Jakubowiak: to historia milionów polskich rodzin

- Zacząłem myśleć o napisaniu tej książki, dlatego że była to historia moja i mojej rodziny. Chciałem poukładać sobie te rzeczy w głowie. Jednak historia własnej rodziny to jeszcze nie jest dobry powód, żeby taką książkę publikować. Odważyłem się na to, gdy zrozumiałem, że to nie jest w żadnym stopniu wyjątkowa historia - mówił w Dwójce Maciej Jakubowiak, autor książki "Hanka. Opowieść o awansie".
Zobacz więcej na temat:  literatura książki rodzina społeczeństwo Aldona Łaniewska-Wołłk Dwójka KSIĄŻKA KULTURA eseistyka Maciej Jakubowiak

"Bunt przed sądem wojennym", czyli pożegnanie z Williamem Friedkinem

- William Friedkin przez ostatnie lata życia był niezwykle aktywny. Udzielał się w różnych dokumentach o znanych reżyserach i historii kina. Dzielił się sobą, własnymi wspomnieniami, wybierał swoje ulubione filmy. Wszedł do kanonu, z którego wcześniej był usilnie wypychany - mówiła w Dwójce Adriana Prodeus.
Zobacz więcej na temat:  kino reżyser FILM Adriana Prodeus Piotr Gociek Dwójka William Friedkin

Andrzej Ramlau: w Warszawskiej Szkole Filmowej każdy z wykładowców jest po trosze rektorem

- Kierunek działalności Warszawskiej Szkoły Filmowej został wyznaczony 20 lat temu. Janusz Majewski, nasz wspaniały, wieloletni rektor, mawiał, że film to kobieta jego życia. Szukaliśmy ludzi, dla których film jest miłością. Dzięki wielkim wysiłkom i pomimo wielkich trudności udało się nam tę szkołę otworzyć. Ten dobór ludzi spełnił swoje zadanie, w naszej szkole każdy z wykładowców jest po trosze rektorem - mówił w Dwójce Andrzej Ramlau, rektor Warszawskiej Szkoły Filmowej.
Zobacz więcej na temat:  kino operator Andrzej Ramlau Jakub Kukla Warszawska Szkoła Filmowa Dwójka operatorzy

Witold Gombrowicz - dziewictwo, honor i gender w "Pamiętniku z okresu dojrzewania"

- W tym opowiadaniu ja mam wrażenie, że właśnie to gra: czym jest właściwie ta cnota i dlaczego ona tak bardzo się różni dla mężczyzn i dla kobiet? Mam wrażenie, że to jest opowiadanie, w którym rzeczywiście Gombrowicz zastanawia się nad tym, czym właściwie jest ta kulturowa różnica płci - mówił o debiutanckiej twórczości Witolda Gombrowicza dr hab. Błażej Warkocki w audycji "Alfabet Gombrowicza".
Zobacz więcej na temat:  Witold Gombrowicz Jan Kanty Zienko literatura Dwójka książki opowiadanie

"Astronomia i księgi". Kurator: "De revolutionibus" Kopernika to dzieło matematyczne

- Ta wystawa jest zupełnie wyjątkowa. W Poznaniu nie mieliśmy dotąd okazji zobaczyć wszystkich trzech wydań najsłynniejszego dzieła Mikołaja Kopernika pt. "De revolutionibus" - mówił w Dwójce Piotr Pokora, kurator wystawy "Astronomia i księgi" w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Mikołaj Kopernik Jacek Butlewski wystawa Poznań Dwójka KULTURA astronomia Biblioteka Raczyńskich

"Będziemy mieszkać razem". Reżyser: ten serial jest o odwadze do niesienia pomocy [WIDEO]

- Jest to bardzo ekstremalna sytuacja, w której wszyscy się znaleźliśmy. Oczywiste jest to, że pojawiają się różne postawy, różne wątpliwości i trudności z tym związane. Natomiast najważniejsze jest to, żeby próbować patrzeć poza te rzeczy, które mogą nas dzielić, i szukać przede wszystkim tego, co nas łączy - mówił w Dwójce Tadeusz Łysiak, współreżyser serialu "Będziemy mieszkać razem".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina serial TVP Ukraina Tadeusz Łysiak Paweł Siwek Dwójka pomoc Aleksandra Konieczna Lena Góra

Filmowcy apelują do ministra kultury ws. tantiem z internetu. "To nie podatek, to wynagrodzenie dla autorów"

- To nie jest jakiś podatek, który ma być nałożony na obywateli, to nie są pieniądze, które ludzie muszą wyciągnąć z kieszeni. To od dawna funkcjonuje w telewizji i kinie, ale teraz największa potęga to platformy streamingowe, które nie płacą tantiem. Do dziś nie uzyskaliśmy odpowiedzi od decydentów, dlaczego to nie działa w naszym kraju - mówił w Dwójce aktor Mateusz Banasiuk.
Zobacz więcej na temat:  tantiemy internet Mateusz Banasiuk Jakub Kukla Dwójka streaming Elżbieta Benkowska

Polonika obchodzi 5-lecie programu "Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą - wolontariat"

- Jako wolontariusze zgłaszają się do nas organizacje, które od lat się tym zajmują, dołączają również stowarzyszenia zawiązywane przez szkoły. Program zapewnia tzw. wikt i opierunek dla wolontariuszy, pokrywa koszty transportu i pobytu, obsługę administracyjną projektu, może również pokryć honoraria specjalisty. Bardzo nam zależy na tym, aby nad tymi działaniami czuwał specjalista z danej dziedziny - mówiła w Dwójce Marta Szymska, kierowniczka działu programów dotacyjnych Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika.
Zobacz więcej na temat:  zabytki emigracja Dwójka Paweł Siwek Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika Instytut Polonika historia Polski

Akademia Francuska we Wrocławiu. Jarosław Thiel: najwyższa pora dotknąć Francji [WIDEO]

- Mieliśmy i Haendla, i Vivaldiego, i Telemanna, ale też mieliśmy jedną akademię poświęconą barokowi z Ameryki Południowej, muzyce latynoskiej. No i chyba już była najwyższa pora, żeby dotknąć Francji - mówił Jarosław Thiel, który w "Poranku Dwójki" zapraszał na wrocławską Akademię Francuską.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Forum Muzyki Paweł Siwek Jarosław Thiel Dwójka Wrocław barok muzyka dawna

Nie żyje prof. Jerzy Jarzębski. Wybitny literaturoznawca miał 76 lat

Zmarł historyk literatury i krytyk literacki - profesor Jerzy Jarzębski. - Był jednym z takich humanistów, którzy nie akcentują mocno teorii, tylko wprowadzają czytelnika w meandry interpretacji - mówiła o nim pisarka, poetka i historyczka literatury - prof. Anna Nasiłowska. Naukowiec odszedł 25 lutego w wieku 76 lat po ciężkiej chorobie.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Jarzębski literatura Uniwersytet Jagielloński odeszli 2024 PEN Club Dwójka Paweł Siwek