Polskie Radio
Section05

GOSPODARKA

Część samorządów przeciwna ws. wydobycia węgla. Anna Moskwa apeluje do związkowców o wsparcie

Minister klimatu i Środowiska Anna Moskwa podczas obrad Rady Dialogu Społecznego powiedziała, że aby pozyskać nowe złoża węgla, potrzebna jest akceptacja samorządów, ale część z nich wyraża sprzeciw. Jak wyjaśniła chodzi o zgodę dotyczącą wniosków koncesyjnych na wydobycie surowca. Jednocześnie zaapelowała do związków zawodowych o wsparcie w tej kwestii. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Anna Moskwa Ministerstwo Klimatu i Środowiska węgiel samorząd

Tauron buduje kolejną farmę fotowoltaiczną. Nowa strategia koncernu zakłada skokowe zwiększenie mocy OZE

Grupa Tauron wybuduje farmę fotowoltaiczną o łącznej mocy 46 MW. Budowa w powiecie polkowickim (woj. dolnośląskie) ma rozpocząć się jeszcze w tym roku, a zakończyć w pierwszej połowie 2024 r. Aktualnie koncern buduje swoją największą elektrownię fotowoltaiczną o docelowej mocy blisko 100 MW w Mysłowicach.
Zobacz więcej na temat:  energetyka OZE Tauron energia odnawialna bezpieczeństwo energetyczne inwestycje

Via Carpatia. Drogowcy podpisali kontrakt na jeden z najdroższych odcinków

Generalna dyrekcja Dróg Krajowych i autostrad podpisała umowę na budowę ponad 12 – kilometrowego odcinka trasy S – 19 na odcinku Domaradz – Krosno. Inwestycję zrealizuje Mostostal Warszawa. Wartość kontraktu przekroczy miliard złotych. Koszty podwyższy konieczność wybudowania kilku estakad, mostów i wiaduktów. Budowa będzie trwała ponad trzy lata. Droga S – 19 na tym odcinku jest fragmentem międzynarodowego szlaku Via Carpatia.
Zobacz więcej na temat:  drogi GDDKiA ministerstwo infrastruktury inwestycji infrastrukturalne UE infrastruktura via carpatia

Eksperci: tarcza antyinflacyjna pod lupą KE, a jej brak podwyższy inflację

Powinniśmy zostawić obniżki VAT przewidziane w tarczy antyinflacyjnej bo wiele państw UE na różne sposoby wspiera w kryzysie swoje gospodarki. VAT nie musi być zatem na tak wysokim poziomie - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" dr Andrzej Sadowski prezydent Centrum im. Adama Smitha. Drugi gość audycji: Mariusz Adamiak, dyrektor biura strategii Rynkowych PKO BP uważał, że przyczyną rezygnacji z tarczy może być przede wszystkim potrzeba pozyskania środków dla budżetu państwa, a przecież VAT i akcyza od paliw byłyby ogromnym zastrzykiem dla finansów państwa. Eksperci zgodzili się jednak, że brak tarczy podwyższy inflację. 
Zobacz więcej na temat:  vat inflacja Komisja Europejska tarcza antyinflacyjna

"Giełda tworzy warunki do realnej konkurencji". Prezes URE: nie zmieniam krytycznego zdania o likwidacji obliga

- Nie zmieniam krytycznego zdania w sprawie likwidacji obliga, giełda to najlepsze miejsce do wyznaczania rynkowej ceny energii - powiedział "Rzeczpospolitej" prezes URE Rafał Gawin. Zapytany, czy w tym roku będą jeszcze podwyżki prądu, odparł, że URE zakończy postępowania w tej sprawie w ciągu kilku dni.
Zobacz więcej na temat:  energetyka ceny energia elektryczna bezpieczeństwo energetyczne inwestycje OZE

Firmy potrzebują miliardów na offshore. Płyną wnioski do Europejskiego Banku Inwestycyjnego

PGE chce pozyskać z Europejskiego Banku Inwestycyjnego 6 mld zł na rozwój dwóch farm wiatrowych na Bałtyku. Wniosek Orlenu opiewa na ok. 3 mld zł - informuje "Puls Biznesu". Gazeta donosi, że PGE i PKN Orlen zwróciły się do Europejskiego Banku Inwestycyjnego z wnioskami o udzielenie finansowania projektom morskich farm wiatrowych.
Zobacz więcej na temat:  energetyka energia odnawialna wiatr Morze Bałtyckie PGE PKN Orlen inwestycje bezpieczeństwo energetyczne