Polskie Radio
Section05

historia hp

"Podróże Guliwera" dla dorosłych. "Po tej książce człowiek nie będzie spokojny"

– Kolejne pokolenia odnajdują tu swoje własne niepokoje i problemy – mówił prof. Józef Rurawski w Polskim Radiu o "Podróżach Guliwera" Jonathana Swifta. Ta jedna z najsłynniejszych powieści literatury angielskiej czytana w całości, bez tradycyjnych "skrótów dla młodzieży", okazuje się książką uniwersalną i bardzo gorzką.
Zobacz więcej na temat:  literatura oświecenie podróże Anglia fantastyka filozofia satyra alegoria HISTORIA

"Cywilizacja i kultura - na śmietnik!". Anatol Stern i bunt futurystów

– To była epoka rewolucji poetyckiej. Podjęliśmy tę walkę w imię unowocześnienia naszej poezji, postawienia przed nią wielkich problemów, nurtujących wówczas Europę – mówił o początkach polskiego futuryzmu Anatol Stern w 1956 roku.
Zobacz więcej na temat:  Anatol Stern Aleksander Wat Jarosław Iwaszkiewicz futuryzm poezja proza 1919 II Rzeczpospolita II RP Dwudziestolecie międzywojenne historia Polski historia PRL HISTORIA komunizm PRL II wojna światowa awangarda książki KSIĄŻKA KULTURA Bruno Jasieński Tytus Czyżewski Stanisław Młodożeniec policja areszt Tadeusz Peiper

Igor Newerly. "Trzeba pisać o tym, co się zna"

37 lat temu, 19 października 1987, zmarł Igor Newerly – pisarz, pedagog, społecznik. Autor m.in. "Chłopca z Salskich Stepów" i "Pamiątka z celulozy". W swojej prozie opierał na życiowych doświadczeniach - czasami tych, które przyniósł mu los, czasami natomiast specjalnie zaaranżowanych. 
Zobacz więcej na temat:  Igor Newerly II wojna światowa Janusz Korczak niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne proza historia Polski HISTORIA literatura literatura polska KSIĄŻKA

"Brunet wieczorową porą" Barei. Morderstwo w gęstym sosie absurdu

48 lat temu na ekranach polskich kin pojawiła się komedia kryminalna "Brunet wieczorową porą", dla Stanisława Barei dzieło przełomowe. Nie tylko zapowiadało nowy styl, z którym reżyser do dziś jest kojarzony, lecz także przełamało wcześniejszą niechęć krytyki do "bareizmów".
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Bareja Stanisław Tym Krzysztof Kowalewski Wiesław Gołas Jan Kobuszewski Jan Himilsbach Jonasz Kofta Anna Jantar Jacek Fedorowicz historia Polski historia PRL HISTORIA PRL Edward Gierek komunizm lata 70 1976 komedia kryminał film polski kino premiera

Peregrynacje pomnika pewnego Poniatowskiego

Pomnik wzbudzał kontrowersje jeszcze zanim na dobre stanął w Warszawie. Wielu Polakom nie spodobała się klasyczna konwencja, w której został przedstawiony romantyczny bohater wojen napoleońskich. Na domiar złego warszawiacy mogli podziwiać dzieło dopiero niemal sto lat po jego ukończeniu. W uroczystym odsłonięciu przeszkodził bowiem wybuch, a następnie klęska powstania listopadowego.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Józef Poniatowski Warszawa

Traktat w Buczaczu - hańba dla skłóconej Rzeczypospolitej

252 lata temu w obozie sułtańskim pod Buczaczem podpisany został traktat, w którym Rzeczpospolita zrzekła się na rzecz Turcji części terytorium wraz ze słynnym Kamieńcem Podolskim oraz zobowiązała się do płacenia sułtanowi rocznego trybutu. Układ nie został ratyfikowany przez sejm i stał się impulsem do wytężenia wysiłków w walce z nieprzyjacielem.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Jan III Sobieski Tatarzy Turcja Kamieniec Podolski Podole

"Zmiennicy". 37 lat temu wsiedliśmy do taksówki WPT 1313

- Mam sentyment do fiata 125p, mam sentyment do tego filmu i sentyment do Stanisława Barei. To wszystko są takie ciepłe wspomnienia - mówiła w audycji Polskiego Radia z 2021 roku Ewa Błaszczyk, która w "Zmiennikach" wcieliła się w główną rolę. 18 października 1987 roku ukazał się pierwszy odcinek kultowego serialu.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski PRL Stanisław Bareja Ewa Błaszczyk Jacek Janczarski

Tadeusz Rozwadowski. Współautor sukcesu bitwy warszawskiej

Był jednym z najwybitniejszych dowódców dwudziestolecia. Po zwycięskiej bitwie warszawskiej, drogi jego i Józefa Piłsudskiego rozeszły się. Generał i Marszałek stanęli po przeciwnych stronach barykady podczas zamachu majowego. 96 lat temu w Warszawie zmarł gen. Tadeusz Rozwadowski, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
Zobacz więcej na temat:  Dwudziestolecie międzywojenne HISTORIA Józef Piłsudski Tadeusz Rozwadowski

Lucjan Żeligowski - żołnierz, polityk, zdobywca Wilna

17 października 1865 roku w Oszmianie urodził się Lucjan Żeligowski - żołnierz I wojny światowej i wojny polsko-bolszewickiej. Zasłynął jednak buntem, który - na polecenie Józefa Piłsudskiego - wywołał w Wilnie w 1920 roku. Rewolta doprowadziła do powstania nowego państwa - Litwy Środkowej, a w konsekwencji do przyłączenia Wileńszczyzny do Polski. 
Zobacz więcej na temat:  Józef Piłsudski II Rzeczpospolita wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 bitwa warszawska I wojna światowa Wilno Litwa historia Polski HISTORIA