Polskie Radio
Section05

historia Polski

"Dawno, dawno temu". Ferie w Muzeum Etnograficznym w Toruniu

W tym tygodniu odwiedzimy wspólnie Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, a dokładniej mówiąc Park Etnograficzny, który mieści się w samym centrum tego miasta. Czym są takie parki? Jakie różnice znajdziemy pomiędzy chatą kaszubską i kujawską? Czy XIX wieczny młyn znajdujący się na terenie Parku nadal działa? Na te i wiele innych pytań szukamy odpowiedzi, spacerując szlakiem historii tego regionu!
Zobacz więcej na temat:  RadioDzieciom muzeum Ferie zimowe Toruń

Sportowe historie – Stanisława Walasiewicz

Historia Polski jest także pisana sportem; czas więc na „Sportowe historie” – nową serię podcastów Archiwum Polskiego Radia, w której powrócimy do radiowych spotkań sprzed lat z wybitnymi reprezentantami dyscyplin olimpijskich w kraju. W pierwszym odcinku serii zapraszamy na spotkanie ze Stanisławą Walasiewicz, zdobywczynią między innymi złotego medalu w biegu na 100 metrów na Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles w 1930 roku.
Zobacz więcej na temat:  sportowcy

Minister Dziemianowicz-Bąk: nie będziemy upamiętniać Józefa Kurasia "Ognia"

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podjęła decyzję o zaprzestaniu organizacji wydarzeń upamiętniających Józefa Kurasia "Ognia" oraz Brygadę Świętokrzyską NSZ. W poprzednich latach organizował je podległy resortowi Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Żołnierze Wyklęci HISTORIA Agnieszka Dziemianowicz-Bąk Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej pamięć Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

Rok 1918, czyli wolność odzyskana. Jak wyglądała polska walka i dyplomacja?

Rok 1918, czyli wolność odzyskana. Generalny gubernator gen. Hans von Beseler potajemnie opuścił Warszawę, a Polska Organizacja Wojskowa, razem z żołnierzami Polskiej Siły Zbrojnej podległej Radzie Regencyjnej, rozbrajała oddziały niemieckie w stolicy. W Królestwie Polskim było około 80 tysięcy żołnierzy niemieckich, na froncie wschodnim około 600 tysięcy. Józef Piłsudski, symbol walki o Polskę z bronią w ręku, przyjechał do stolicy 10 listopada 1918 roku.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Józef Piłsudski odzyskanie niepodległości prof. Andrzej Nowak I wojna światowa