Polskie Radio
Section05

jedynka hp

Kierowco, ustąp pierwszeństwa pieszemu. To teraz będzie obowiązek

1 czerwca 2021 roku wejdą w życie zmienione przepisy Kodeksu drogowego, które wprowadzają pierwszeństwo pieszych przed wejściem na przejście. - Za wypadki z pieszymi na przejściach w zdecydowanej mierze odpowiadają kierowcy - mówi Anna Zielińska z Instytutu Transportu Samochodowego. Zauważa, że kierujący jeżdżą za szybko i nie uważają.
Zobacz więcej na temat:  motoryzacja bezpieczeństwo na drodze bezpieczeństwo pieszych kodeks drogowy piesi Daniel Wydrych

Poseł Lewicy: warto spróbować kupić szczepionki poza unijnym programem

Wiadomo, że nie możemy kupić szczepionek od tych producentów, z którymi negocjowała Komisja Europejska (...). Ale są też inni producenci, może to wszystko by nabrało tempa. Bo jest istotne i ważne, żeby tymi szczepieniami jak najszybciej objąć najlepiej całą populację naszego kraju - mówił w Programie 1 Polskiego Radia poseł Lewicy Bogusław Wontor.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio POLSKA społeczeństwo pandemia Koronawirus w Polsce COVID-19 szczepienia Magdalena Ogórek szczepionka

Prof. Jacek Jemielity: technologia mRNA daje szanse na lepsze życie

Są głosy, że szczepionki mRNA to rewolucja i klucz do pokonania wielu chorób. Są również tacy, którzy boją się tej technologii. Profesor Jacek Jemielity, biochemik z Uniwersytetu Warszawskiego, który zajmuje się badaniami dotyczącymi mRNA wyjaśnia, że to naturalny, komórkowy przepis na białko. - Ten naturalny proces został wykorzystany do produkcji białek o znaczeniu terapeutycznym - mówi. Jego marzeniem jest, aby ta technologia pomogła w rozwiązaniu problemów, z którymi ludzie spotykają się w życiu codziennym.
Zobacz więcej na temat:  szczepienia COVID-19 koronawirus Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

W Bydgoszczy działa Serdeczny Telefon. Każdy może zadzwonić

W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Bydgoszczy narodził się niecodzienny pomysł, który ma na celu wsparcie osób, które czują się samotne i mają potrzebę porozmawiania z kimś życzliwym. Taka osoba może zatelefonować pod numer Serdecznego Telefonu, a po drugiej stronie linii są psychologowie i pedagodzy. Z telefonu może skorzystać każdy i niekoniecznie trzeba przechodzić kryzys.
Zobacz więcej na temat:  telefon senior telefon zaufania pomoc społeczeństwo

"Czuły matematyk" - reportaż o Krzysztofie Kieślowskim

"Jeśli chcesz poznać samego siebie, musisz poznać filmy Kieślowskiego" - przekonuje Joaquin Rubio Salazar, meksykański filozof, historyk filmu. 13 marca minie 25 lat od śmierci reżysera Krzysztofa Kieślowskiego, autora takich filmów jak: "Dekalog", "Trzy kolory" czy "Podwójne życie Weroniki". Artysta, wielokrotnie nagradzany w Polsce i za granicą, nominowany do Oscara, inspiruje wielu współczesnych twórców. 
Zobacz więcej na temat:  Antoni Rokicki Krzysztof Kieślowski KULTURA FILM kino reportaż reportaż w Jedynce

Tajemniczy lud Ajnów. Jedyni, którzy mają prawo do nazwiska Piłsudski

Mówiono o nich pogardliwie "kosmaci ludzie", ze względu na silne owłosienie ciała. Zdziwienie budził również tatuaż na kobiecych twarzach. Wykonywano go wokół ust, tak by przypominał męski zarost. Ta odmienność była przyczyną wielowiekowej dyskryminacji i dziś potomkowie tej oryginalnej kultury to społeczność zaledwie 20-tysięczna. Ich zwyczaje badał Bronisław Piłsudski.
Zobacz więcej na temat:  Bronisław Piłsudski Japonia Katarzyna Kobylecka NAUKA

USA i UE razem chcą chronić klimat. Jakub Wiech: mają wspólne cele

Specjalny wysłannik prezydenta USA ds. klimatu John Kerry ocenił, że koszt przystosowania światowej gospodarki, by ograniczyć zmiany klimatyczne, wynosi 2,5-4 bilionów dolarów. Podczas spotkania z francuskimi politykami Kerry wezwał największe gospodarki świata do szybszych redukcji emisji gazów cieplarnianych i zapewnienia, że do 2050 r. osiągną neutralność klimatyczną. Ekspert energetyczny Jakub Wiech ocenia, że USA i UE mają te same cele.
Zobacz więcej na temat:  ochrona środowiska klimat Stany Zjednoczone Unia Europejska John Kerry Magdalena Skajewska

Spór o unijny Fundusz Odbudowy. Schreiber: nie rozumiem postawy Solidarnej Polski

- Mam nadzieję, iż efektem rozmów w koalicji nt. unijnego Funduszu Odbudowy będzie jego poparcie w parlamencie przez wszystkich posłów Zjednoczonej Prawicy - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia Łukasz Schreiber, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sygnały Dnia polityka PiS Łukasz Schreiber Katarzyna Gójska Unia Europejska koronawirus COVID-19 zjednoczona prawica

Jak w przeszłości traktowano osoby z niepełnosprawnościami?

W czasach prehistorycznych i historycznych ludzie z niepełnosprawnościami musieli stanowić spory odsetek społeczeństwa, choćby ze względu na niedostateczny rozwój medycyny. Archeologia daje sporo przykładów na ten temat, a bada to zagadnienie międzynarodowy, interdyscyplinarny zespół pod kierunkiem dr Magdaleny Matczak z University of Liverpool i Arizona State University.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka społeczeństwo archeologia Stany Zjednoczone niepełnosprawność Lednica muzeum

Preparat firmy Johnson & Johnson. Dr Michał Sutkowski: szczepionka jest bezpieczna i skuteczna

Komisja Europejska dopuściła do obrotu na terytorium Unii Europejskiej szczepionkę przeciw COVID-19 firmy Johnson & Johnson. W czwartek zielone światło dla autoryzacji dała Europejska Agencja Leków, uznając, że preparat jest bezpieczny i może być podawany osobom powyżej 18 roku życia. 
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska Unia Europejska firma szczepienia Ursula von der Leyen