Polskie Radio
Section05

klimat

Dlaczego nie powstają kolejne parki narodowe? Czemu Polska głosowała przeciw Nature Restoration Law?

Ponad 20 lat minęło od utworzenia w Polsce ostatniego parku narodowego. Dlaczego tak dużo i co się za tym kryje? Na czym polega niedawno przyjęte przez Unię Europejską rozporządzenie Nature Restoration Law, któremu Polska się sprzeciwiła? O tym ze swoją gościnią rozmawiała Paulina Górska.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA przyroda natura ekologia park narodowy Nature Restoration Law Unia Europejska Paulina Górska Trójka

Muszla klozetowa jako metafora cywilizacji

„Staliśmy się narcyzami zagrzebanymi w miastach, którzy patrzą na swoje ekrany, widzą w nich własne odbicia i są przekonani, że niczego więcej nie ma. Tymczasem gdzieś na zewnątrz pada kolejny las, topią się pokrywy lodowe, giną koralowce, proces wymierania nabiera tempa, a my, niepomni tego, co się dzieje, piszemy listy miłosne skierowane do nas samych” Cykl ZIELONA DWÓJKA rozpoczynamy od rozmowy o książce brytyjskiego pisarza, byłego aktywisty ekologicznego Paula Kingsortha „Wyznania otrzeźwiałego ekologa”.  O dylematach współczesnego ruchu ekologicznego, ślepej uliczce zrównoważonego rozwoju, silnej reakcji emocjonalnej na dziką naturę i wycofaniu jako najwyższym stadium działania rozmawiam z Danielem Petryczkiewiczem, fotografem, dziennikarzem, ekologiem.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka ekologia Katarzyna Nowak Daniel Petryczkiewicz

Posłanka Konfederacji: nie jesteśmy gotowi na wyjście z UE

- Przygotowanie do wyjścia z UE potrwałoby około dekady. Każde odpowiedzialne państwo powinno być przygotowane na to, że może znaleźć się poza strukturami unijnymi - mówiła na antenie Programu 3 Polskiego Radia europosłanka Konfederacji Anna Bryłka. W jej opinii polityka, którą obecnie prowadzi UE, jest dla Polski i Polaków bardzo kosztowna. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Konfederacja Anna Bryłka Unia Europejska Rosja

Polskie Radio 24 Szaszłyk z chrząszcza, sałatka z glonów? Polacy niechętni

Szaszłyk z owadów, sałatka z glonów czy pasztet z ciecierzycy to potrawy, które są alternatywnymi źródłami białka. Europejczycy, wpisując je do swojego menu, często myślą o ratowaniu planety i walce ze zmianami klimatu. Na taką żywność bardziej otwarci są mieszkańcy Europy Zachodniej i Skandynawii, mniej - Europy Środkowej, w tym Polski. 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo żywność białko ochrona środowiska mięso jedzenie dieta Europa Polskie Radio 24 POLSKA

Temperatura rośnie: fala upałów przetacza się przez cały świat. To zwiastuje poważne problemy

Lato na półkuli północnej zaczyna się 20 czerwca, ale w Polsce mamy już za sobą pierwsze uderzenie letnich upałów. Zresztą wysokie temperatury pojawiają się w Europie i na całym świecie. Wraz z falą upałów można spodziewać się fali problemów zdrowotnych i gospodarczych.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA klimatyzacja upały zdrowie Bliski Wschód Indie Michał Strzałkowski Robert Grzędowski Trójka

Nowość w radiowej Trójce – audycja o działaniach na rzecz klimatu

"Górska o Klimacie" – to kolejna propozycja radiowej Trójki. Uzupełniając ofertę programów dotyczących zagadnień świata natury ("Księstwo Ptaków", "Królestwo Roślin"), Program 3 wprowadza audycję związaną z działaniami dla klimatu. "Górska o Klimacie" w każdy poniedziałek o godz.12.00, potem na stronie stacji i na https://podcasty.polskieradio.pl/antena/trojka.
Zobacz więcej na temat:  Paulina Górska ekologia natura Trójka