Polskie Radio
Section05

kryzys

Łoziński: Zachód musi działać niezależnie od deklaracji Putina, trzeba wzmocnić wschodnią flankę NATO

- Zachód powinien podjąć kroki niezależnie od deklaracji i obietnic Putina. Wschodnia flanka NATO powinna już dawno zostać wzmocniona - powiedział w Polskim Radiu 24 Bogumił Łoziński z tygodnika "Gość Niedzielny". Gośćmi "Debaty poranka" byli również Jacek Liziniewicz z Gazety Polskiej oraz Patryk Słowik z Wirtualnej Polski. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Stany Zjednoczone USA Joe Biden Rosja Władimir Putin kryzys na granicy migracja NATO

"Niepokojąca aktywność wojskowa Rosji". Minister obrony Ukrainy zdradza potencjalną datę ataku

Minister obrony Ukrainy Dmytro Kułeba poinformował, że w pobliżu granicy z jego krajem stacjonuje około 94 tysięcy rosyjskich żołnierzy. Dodał, że najbardziej prawdopodobnym terminem rosyjskiej operacji w tym rejonie jest koniec stycznia przyszłego roku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Ukraina konflikty międzynarodowe ćwiczenia wojskowe Władimir Putin wojsko Ameryka USA Sztokholm Wołodymyr Zełenski NATO

"Wszystko monitorujemy". Amerykański generał o wojskowej aktywności Rosji wokół Ukrainy

Stany Zjednoczone mają wystarczająco wiele sygnałów, by uznawać aktywność wojskową Rosji wokół Ukrainy za bardzo niepokojącą - powiedział przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów generał Mark Milley. Zaznaczył, że "suwerenność Ukrainy jest ważna dla USA i sojuszników z NATO".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Ameryka Europa Rosja Ukraina Władimir Putin wojsko armia Donbas

Żołnierze z Wielkiej Brytanii i Estonii w Polsce. Prezydent wydał zgodę

Prezydent Andrzej Duda wydał postanowienie w sprawie zgody na pobyt komponentu Sił Zbrojnych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz komponentu Sił Zbrojnych Republiki Estońskiej na terytorium Polski. Jest to element dodatkowego wsparcia w działaniach ochraniających zewnętrzną granicę UE i NATO.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo wojsko kryzys na granicy granica Białoruś imigranci w Europie imigracja migracja prezydent Andrzej Duda Paweł Soloch BBN Estonia Wielka Brytania

Pakiet antyinflacyjny. Spaść mają ceny gazu, energii, paliwa i ciepła

Rząd przyjął projekty ustaw wchodzących w skład tarczy antyinflacyjnej. Przewidują one między innymi obniżenie opodatkowania gazu ziemnego, energii elektrycznej i paliw. Zostanie też wprowadzony dodatek osłonowy dla rodzin. Rozwiązania mają przyczynić się do spadku cen i zmniejszenia wydatków Polaków.
Zobacz więcej na temat:  inflacja Mateusz Morawiecki gospodarka polska kryzys w Unii Europejskiej kryzys gospodarczy

Papież Franciszek przyjął premiera Libanu. Celem wizyty Mikatiego było omówienie sytuacji w kraju

Papież Franciszek przyjął w Pałacu Apostolskim premiera Libanu Nadżiba Mikatiego. Rozmowa dotyczyła obecnej sytuacji w kraju, zwłaszcza pod kątem kryzysu politycznego i warunków społeczno-gospodarczych. Szef libańskiego rządu spotkał się również z sekretarzem stanu kardynałem Pietro Parolinem i szefem dyplomacji abp Paulem Richardem Gallagherem.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Watykan papież papież Franciszek Liban

"To kabaret". Jarosław Sellin o odmówieniu premierowi udziału w debacie PE

- To jest kabaret, jeżeli chce się debatować nad sytuacją na polsko-białoruskiej granicy, a odmawia się w tej debacie polskiemu premierowi. To z kim rozmawiać o tym, jeśli nie z polskim premierem? - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Sellin.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jarosław Sellin Stanisław Janecki ŚWIAT Mateusz Morawiecki Europa Parlament Europejski parlament ue debata polityka kryzys migracyjny migracja granica

"Mobilizują siły na różnych frontach". Wojciech Konończuk o działaniach Rosji

- Mamy wiele argumentów, które pokazują, że to co się dzieje na granicy polsko-białoruskiej ma bezpośrednie powiązanie z tym co się dzieje przy granicy z Ukrainą - mówił w Polskim Radiu 24 Dr Wojciech Konończuk, wicedyrektor OSW. Gościem audycji była także dr Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu).
Zobacz więcej na temat:  Kreml migracja Rosja polityka Białoruś granica służby i bezpieczeństwo kryzys migracyjny ŚWIAT

Zbigniew Rau rozmawiał z szefem MSZ Niemiec. Tematem sytuacja na Białorusi

Zbigniew Rau rozmawiał z szefem dyplomacji Niemiec Heiko Maasem o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Szef MSZ Polski wskazywał na konieczność prowadzenia spójnej polityki wobec Mińska. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Zbigniew Rau Ministerstwo Spraw Zagranicznych polityka dyplomacja Polityka zagraniczna Polski Heiko Maas Niemcy Białoruś relacje polsko-białoruskie relacje polsko-niemieckie migracja kryzys migracyjny granica

"Białoruskie służby osłaniają grupy cudzoziemców". Żaryn o atakach na granicę

"W czasie ataków na granicę RP funkcjonariusze służb białoruskich biorą udział w osłanianiu cudzoziemców" - podkreślił w poniedziałek rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Działania obu grup, jak dodał, wyglądają jak realizacja uzgodnionej taktyki.
Zobacz więcej na temat:  granica POLSKA Stanisław Żaryn Ministerstwo Obrony Narodowej służby i bezpieczeństwo straż graniczna kryzys migracyjny migracja relacje polsko-białoruskie Białoruś

"Atak hybrydowy, bezkarna Rosja". Zagraniczne media o kryzysie migracyjnym

"To wygląda na zainspirowaną przez Putina polityczną kampanię hybrydową. Celem jest destabilizacja Polski i jej sąsiadów i jednocześnie kreowanie podziału wewnątrz UE" - pisze "Wall Street Journal". Z kolei hiszpański portal "20 Minutos" odnotowuje, że po aneksji Krymu w 2014 r. siły polityczne na Zachodzie nie zrobiły zbyt wiele, aby powstrzymać agresywne zapędy Rosji. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT media granica kryzys migracyjny migracja Aleksander Łukaszenka dziennikarstwo dziennikarze Europa Białoruś wojna hybrydowa

Starcie podczas posiedzenia RB ONZ. Padł zarzut o "skłonności masochistyczne"

Podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie konfliktu na polsko-białoruskiej granicy kraje zachodnie potępiły reżim Łukaszenki rosyjski dyplomata nie zgodził się z przyjętą rezolucją i zarzucił jej autorom "skłonności masochistyczne".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Stany Zjednoczone USA Rosja dyplomacja polityka ONZ Rada Bezpieczeństwa ONZ Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) granica kryzys migracyjny migracja