Polskie Radio
Section05

KULTURA

Dariusz Michalski o twórczości Ernesta Brylla

Ernest Bryll - poeta, prozaik, dramaturg, dziennikarz, krytyk filmowy, dyplomata, tłumacz z języka irlandzkiego, czeskiego i jidysz, autor widowisk teatralnych, estradowych i telewizyjnych oraz piosenek. Związany także z filmem (krytyk, kierownik literacki zespołów filmowych). O twórczości Ernesta Brylla mówił w Polskim Radiu 24 redaktor Dariusz Michalski, pisarz, autor książki "Ten Bryll ma styl. Opowieść o Erneście Bryllu".
Zobacz więcej na temat:  książki literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń

Wspominamy Macieja Prusa. "Najważniejsze dla niego było poczucie humoru"

- Stosunek Maćka do rzeczywistości pozwalał mu na dystans. Najważniejsze dla niego było, obok pewnie jeszcze kilku innych rzeczy, poczucie humoru. Bardzo dużo się razem śmialiśmy. Jednocześnie w domu było dużo książek, rozmawiało się o filmach, o muzyce. Atmosfera była trochę taka, jakby komunizm nie istniał. Udawało się budować taki świat, w którym można było zachowywać się normalnie - mówił w Dwójce prof. Jan Kubik, brat Macieja Prusa. Wybitny reżyser filmowy i teatralny zmarł w Święta Wielkanocne w wieku 85 lat.
Zobacz więcej na temat:  Maciej Prus Dwójka odeszli 2023 Paweł Siwek Małgorzata Małaszko

"Chopin i generacja Romantyczna". IV Festiwal Polskiego Radia Chopin w Antoninie

W Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie odbędzie się IV Festiwal Polskiego Radia Chopin, zorganizowany przy współpracy Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. - Wystąpi pięcioro wybitnych pianistów, którzy grają muzykę z generacji Fryderyka Chopina - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor Polskiego Radia Chopin prof. Marcin Gmys. 
Zobacz więcej na temat:  Fryderyk Chopin muzyka klasyczna Polskie Radio 24

"Magia Kolorów". Wystawa prac artystycznych Beaty Joanny Przedpełskiej

Artystka Beata Joanna Przedpełska maluje pejzaże, wykonuje maski, tkaniny artystyczne, wachlarze, plakaty i ekslibrisy. Swoje prace prezentowała dotąd na ponad 20 wystawach indywidualnych w warszawskich galeriach oraz na wielu zbiorowych w Polsce i za granicą, w tym na wystawie indywidualnej w Frederikshavn Kunstmuseum w Danii, które posiada jedno z największych zbiorów ekslibrisów na świecie.
Zobacz więcej na temat:  wystawa

Portret – podstawowy temat w sztuce. Czy dzisiaj jest jeszcze interesujący?

Twarz to najłatwiej rozpoznawalny, najbardziej wyeksponowany i tym samym najbardziej wrażliwy element ciała człowieka. I to właśnie ona jest tematem najnowszej wystawy czasowej w Pawilonie Czterech Kopuł w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Dlaczego, dla kogo i w jaki sposób ludzie na przestrzeni wieków rejestrowali wizerunki własne i cudze? Jakie zagrożenia dla wizerunku niosą dziś rozwój cyfryzacji, cybernetyki i bezkrytyczne korzystanie z nowoczesnych technologii?
Zobacz więcej na temat:  SZTUKA wystawa Muzeum Narodowe we Wrocławiu Katarzyna Cygler Trójka

Adam Driver zastąpi Roberta De Niro w sequelu wielkiego hitu! Kto zastąpi Ala Pacino?

W połowie lat 90. wielkim przebojem okazała się sensacyjna "Gorączka" w reżyserii Michaela Manna z Alem Pacino i Robertem De Niro w rolach głównych. Dziś świat filmowy zelektryzowała informacja, że trwają prace nad "Gorączką 2". I natychmiast pojawiło się pytanie: kto zastąpi dwóch wielkich aktorów?
Zobacz więcej na temat:  FILM Robert De_Niro Al Pacino Katarzyna Cygler Trójka Adam Driver Michael Mann

Copernici tempus et studium. Wystawa w Muzeum - Zamku w Olsztynie

Na zamku w Olsztynie na wystawie czasowej pt. "Copernici tempus et studium. Czas i praca Kopernika" prezentowane są tablice astronomiczne, zegary słoneczne i mechaniczne, obrazy - studia o pracy naukowców, utensylia naukowe, monety. Na wystawie zgromadzono przedmioty ze zbiorów własnych oraz specjalnie sprowadzonych z innych instytucji np. z Muzeum Sztuki Dekoracyjnej w Pradze.
Zobacz więcej na temat:  Mikołaj Kopernik astronomia ekonomia Olsztyn wystawa

Ars Moriendi. Adam Strug: roboczo nazywamy to festiwalem

- Stworzyliśmy coś, co roboczo nazywamy festiwalem, ale szukamy lepszej nazwy. To interdyscyplinarna całość o nazwie Ars Moriendi, obejmująca sztuki muzyczne, plastyczne i literaturę. Najprawdopodobniej rozszerzymy to jeszcze, przed nami pierwsza edycja - mówił w Dwójce Adam Strug, kurator festiwalu Ars Moriendi, który odbędzie się w połowie kwietnia w Jedlińsku i Lisowie pod Radomiem.
Zobacz więcej na temat:  mazowieckie Jakub Kukla Adam Strug Dwójka

"Dramaty polskie. Wybrał Z. Raszewski". Rafał Węgrzyniak: to bardzo subiektywna lista

- Lista najlepszych polskich dramatów Zbigniewa Raszewskiego pochodzi nie z publikacji naukowej, tylko z intymnego dziennika właściwie, który stał się własnością publiczną dopiero po śmierci autora - mówił historyk teatru i krytyk Rafał Węgrzyniak w pierwszej audycji z cyklu "Dramaty polskie. Wybrał Zbigniew Raszewski".
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Raszewski Stanisław Wyspiański Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Instytut Teatralny im. Raszewskiego Małgorzata Szymankiewicz Dwójka