Polskie Radio
Section05

młodzież

Dzban, który mrozi, czyli dlaczego dorośli nie mogą dogadać się z dziećmi?

Rodzice często mówią, "że nie potrafią się dogadać ze swoimi dziećmi". Nic dziwnego, skoro język dorosłych różni się od tego używanego przez młodzież. Co więcej, nawet poszczególne grupy wiekowe młodych ludzi mówią różnymi gwarami. Nic dziwnego, że powstają nawet specjalne słowniki tłumaczące "z polskiego na nasze".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA język polski rodzice dzieci rozmowa Józef Niewiarowski Łukasz Sobolewski Trójka

Syndrom FOMO staje się coraz większym problemem

FOMO (Fear of Missing Out) to syndrom strachu przed przeoczeniem. Występuje coraz częściej, szczególnie u młodych ludzi, i jest jednym z najczęstszych skutków nadużywania technologii cyfrowych. Dotyczy przede wszystkim odłączenia od sieci, bo przecież tam obecnie toczy się większość życia. Dlatego Państwowy Instytut Badawczy NASK rozpoczął kampanię edukacyjną.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA społeczeństwo sieć problemy społeczne senior smartfony media społecznościowe uzależnienia Piotr Firan Trójka

Piotr Gliński: aktywność młodych ludzi jest potrzebna Rzeczpospolitej jak tlen i chleb powszedni

Aktywność młodych jest szalenie potrzebna. Musicie być aktywni, Rzeczpospolita was potrzebuje - mówił wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas uroczystego otwarcia Ogólnopolskiej Konferencji Młodzieżowych Rad i Środowisk Młodzieżowych w Warszawie. - Do życia publicznego, do polityki idziemy z ideałami, misją, odkładamy nasze prywatne sprawy - zaznaczył.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński

Do czego nastolatkom potrzebni są rodzice?

Dojrzewanie jest ogromnym wyzwaniem. To wielka zmiana w życiu, złożona z wielu codziennych zmian, zaskoczeń i spotkań z tym, co nieznane. Jak rodzice mogą towarzyszyć nastolatkom w tej drodze? Kiedy rodzic powinien być przyjacielem, a kiedy pozostać jednak rodzicem? O tym w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom mówiły Elżbieta Manthey - dziennikarka zajmująca się tematyką edukacji dzieci i mama oraz Małgorzata Stańczyk – psycholog i mama. 
Zobacz więcej na temat:  Mikołaj Foks Strefa Rodzica wychowanie rodzicielstwo psychologia Polskie Radio Radio Dzieciom radio dzieci DAB+ radio bez reklam radio dla rodziców

Co daje nam edukacja muzyczna?

Dlaczego warto namawiać do edukacji muzycznej zarówno dzieci, jak i dorosłych? Znane jest powiedzenie, że "muzyka łagodzi obyczaje". Dzięki niej możemy również rozwijać swoje umiejętności i odkrywać nowe, interesujące nas rzeczy. 
Zobacz więcej na temat:  Joanna Racewicz Muzyka dla rodzica Muzyka dla dzieci muzyka ludowa muzyka tradycyjna muzyka klasyczna muzyka rozrywkowa szkoła szkoła podstawowa edukacja flet perkusja chór orkiestra dzieci nauczyciel muzyki nauczyciel

Prof. Roszkowski: HiT chyba najbardziej nie podoba się tym, którzy w historii najnowszej mają najwięcej do ukrycia

- Dostaję w skórę za coś, czego nie zrobiłem, w całym podręczniku nie ma ani słowa o in vitro, jest tam opis ogromnego zagrożenia cywilizacji w postaci eksperymentów medycznych na embrionach - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Wojciech Roszkowski, historyk, autor podręcznika do przedmiotu historia i teraźniejszość.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sygnały Dnia edukacja szkoła dzieci wychowanie HISTORIA