Polskie Radio
Section05
natura

Nietoperze: nie ma się czego bać!

W kulturze ludowej nietoperze były postrzegane jako reprezentanci ciemnych mocy, wysysający ludzką krew. Trend odwrócił dopiero walczący ze złem Batman. Niestety, popularna, choć niesprawdzona informacja, jakoby były źródłem koronawirusa, znowu obniżyła ich notowania. Na szczęście coraz więcej osób słucha przyrodników, według których rola nietoperzy w ekosystemie jest nie do przecenienia.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo przyroda natura ekologia zwierzęta Monika Suszek Tomasz Miara Trójka

Polowanie na ptaki przy użyciu... lornetki. Czym jest birdwatching?

Potrafią godzinami obserwować niebo, by upolować niezwykły okaz. Później chwalą się swoimi trofeami na forach internetowych. Bezkrwawe łowy stają się coraz bardziej popularne. Ptasiarstwo, czyli birdwatching, zyskuje coraz większe grono miłośników. Wystarczy aparat, dobra lokalizacja i... cierpliwość.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo ptaki ptaki wędrowne obserwacje natura przyroda zwierzęta fotografia

Mieszkańcy ratują Aleje Czereśniowe u podnóża Góry Świętej Anny

Dzięki współpracy kilku instytucji oraz osób prywatnych rozpoczęto akcję ratowania Alei Czereśniowych, prowadzącej na Górę Świętej Anny. Aleje tworzą blisko stuletnie drzewa, zabytki przyrody. które znajdują się na terenie Parku Krajobrazowego "Góra Św. Anny" w gminie Leśnica. To ewenement w skali kraju, nie tylko ze względu na estetykę.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Opole Góra św. Anny społeczeństwo czereśnie drzewa natura przyroda Mateusz Drozda

"Roztocze tworzą przede wszystkim ludzie". Wyjątkowa podróż do Lubaczowa

Roman Czejarek wyruszył z Jedynką w niezwykłą podróż na Roztocze. Ale nie na to powszechnie znane, na Lubelszczyźnie, tylko na Podkarpacie, nieopodal Ukrainy. - Niektórzy mieszkają tutaj od pokoleń, niektórzy przybyli później, ale doceniają ten inny czas, który płynie tutaj wolniej i spokojniej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Robert Gmiterek, miejscowy przewodnik, poeta i fotograf.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek podkarpackie przyroda natura

Mikroplastik: jak wpływa na nasze zdrowie?

Zanieczyszczenie środowiska mikroplastikiem staje się coraz poważniejszym problemem. Mikroplastik to cząsteczki tworzyw sztucznych mniejsze niż 5 mm: najczęściej silikon, nylon bądź kompozyt. Stanowią składniki wielu kosmetyków, a spłukiwane ze skóry, trafiają w ogromnych ilościach do rzek, mórz i oceanów. Teraz pojawiła się szansa na ich eliminację, a przynajmniej – spore ograniczenie.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo ekologia zanieczyszczenie natura woda kosmetyki Paweł Turski Mateusz Drozda Trójka