Polskie Radio
Section05

społeczeństwo

Wyższe mandaty za przewinienia drogowe. Iwona Lis: może być to dla wielu hamulcem

- Uważam, że każde działanie które może spowodować obniżenie ofiar wypadków jest sensowne. Ten czynnik finansowy może być dla wielu osób hamulcem. Każde takie działanie ma sens - powiedziała w Polskim Radiu 24 Iwona Lis z Fundacji Foranii. Gościem audycji była także Maria Dąbrowska-Loranc, kierownik Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Zobacz więcej na temat:  drogi mandat bezpieczeństwo wypadek samochód prawo kierowcy POLSKA

Ewa Witkowska o restytucji dóbr kultury: nasze straty wojenne są szacowane z granic po 1945 roku

- Za polskie straty wojenne uważa się ruchome dobra kultury, czyli obrazy, rzeźby itd. zarówno z kolekcji publicznych jak i prywatnych. Warto zaznaczyć, że straty wojenne rozpatrujemy w granicach Polski po 1945 roku - powiedziała w Polskim Radiu 24 Ewa Witkowska z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa reparacje wojenne Niemcy dzieła sztuki kradzież pieniądze Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego POLSKA

W listopadzie ponad 20 proc. mniej rejestracji nowych osobówek

W listopadzie tego roku zarejestrowano w Polsce blisko 38 tys. nowych samochodów osobowych – o 20,28 proc. mniej, niż w ubiegłym roku - podał Samar. Instytut prognozuje, że w całym 2021 r. sprzedaż nowych aut osobowych wyniesie 450 tys. sztuk - o 5 proc. więcej w całorocznym porównaniu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio motoryzacja samochody samochód finanse pieniądze kierowca kierowcy

"Burzył gmach komunizmu w umysłach widzów". Prezydent odznaczył pośmiertnie Sylwestra Chęcińskiego

Prezydent Andrzej Duda nadał pośmiertnie Krzyż Wielki Odrodzenia Polski Sylwestrowi Chęcińskiemu za wybitne zasługi dla polskiej sztuki filmowej oraz za krzewienie polskości poprzez wybitną twórczość artystyczną. Reżyser filmowy, scenarzysta i twórca komediowy zmarł 8 grudnia we Wrocławiu w wieku 91 lat.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sylwester Chęciński odeszli 2021 pogrzeby reżyser FILM kino

Wciąż wysoka liczba zgonów na COVID-19. Ministerstwo Zdrowia podało nowe dane

Resort zdrowia poinformował, że w ciągu ostatniej doby w Polsce potwierdzono 19 397 zakażeń koronawirusem. Najwięcej przypadków wykryto w województwach: mazowieckim, śląskim i wielkopolskim. Zmarły 543 osoby, z czego 398 miało też inne schorzenia. Wyzdrowiało ponad 29 tys. pacjentów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zdrowie pandemia Ministerstwo Zdrowia sars-cov-2 koronawirus COVID-19 Koronawirus w Polsce

Pandemia COVID-19. Dyrektor WHO: będziemy musieli stawić czoła groźniejszym wariantom koronawirusa

- Całkiem możliwe jest to, że świat będzie musiał stawić czoło nowym wariantom koronawirusa, groźniejszym niż poprzednie, które będą prowadzić do przeciążenia lub załamania systemów opieki medycznej - powiedział w wywiadzie dla AFP dyrektor WHO ds. nagłych wypadków zdrowotnych dr Michael Ryan.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT COVID-19 koronawirus sars-cov-2 pandemia WHO Światowa Organizacja Zdrowia choroby zakaźne wirus

Zmiany w "Rodzina 500+". Od stycznia wnioski będzie można składać tylko elektronicznie

Od przyszłego roku wnioski o świadczenie z programu "Rodzina 500+" będą mogły być składane tylko drogą elektroniczną. Jak powiedziała minister Marlena Maląg, będzie można to zrobić na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portalu Empatia lub przez bankowość elektroniczną. Świadczenia będą wypłacane wyłącznie bezgotówkowo.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA rodzina pomoc Marlena Maląg Rodzina 500+ Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej

Pomoc przy granicy z Białorusią. Inicjatywy Caritas Polska

18 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Migrantów. Pomoc tym najbardziej potrzebującym niesie Caritas Polska. - Nie koncentrujemy się tylko na cudzoziemcach, uchodźcach czy migrantach, ale także na miejscowej ludności - powiedział Maciej Dubicki z Caritas Polska. Wspomniał, że lokalna społeczność modli się także za służby mundurowe, aby sytuacja na granicy jak najszybciej się uspokoiła. - Trzeba mieć świadomość, że miejscowa ludność mocno przeżywa, to co dzieje się na granicy. Wiele osób potrzebuje także wsparcia psychologicznego – dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA granica Białoruś imigranci w Europie imigracja migracja uchodźcy pomoc Caritas Polska

Most pontonowy z czasów I wojny. Niecodzienne znalezisko pod Przemyślem

W Hurku pod Przemyślem woda odsłoniła fragmenty mostu pontonowego, który był wykorzystywany w czasie I wojny światowej. Jak mówią znawcy, budowla została prawdopodobnie rozmontowana i spuszczona w dół rzeki przez armię austriacką, która broniła się przed Rosjanami. Jak wygląda znalezisko i jakie będą jego dalsze losy? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Przemyśl zabytki historia Polski I wojna światowa Tomasz Miara

"Nie ma istotnej tendencji spadkowej". Prof. Fedorowski o wysokiej liczbie zgonów chorych na COVID-19

Prezes Polskiej Federacji Szpitali prof. Jarosław Fedorowski powiedział w Polskim Radiu 24, że w Polsce wciąż utrzymuje się wysoka liczba zgonów osób z COVID-19 i że nie ma istotnej tendencji spadkowej. Jak dodał, wśród najciężej chorujących znajdują się przede wszystkim osoby niezaszczepione.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 sars-cov-2 COVID-19 pandemia zdrowie koronawirus szczepienia Aleksander Ziemiańczyk Koronawirus w Polsce

Para prezydencka przyjęła trzecią dawkę szczepionki. "Warto, dla bezpieczeństwa własnego i innych"

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką przyjęli trzecią dawkę szczepionki przeciw COVID-19 - poinformowała Kancelaria Prezydenta. - Widzimy, że osoby niezaszczepione ciężko przechodzą chorobę, a niekiedy prowadzi to do zgonu. Warto zaszczepić się dla bezpieczeństwa własnego i innych - powiedział prezydent po zaszczepieniu.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Agata Kornhauser-Duda prezydent szczepienia szczepionka COVID-19 POLSKA