Polskie Radio
Section05

społeczeństwo

Szczyt COP26. Gawkowski: klimat, ochrona środowiska nie mają koloru politycznego

- Odnawialne źródła energii, zielona energia to przyszłość. Trzeba odchodzić od węgla - na to trzeba kilkunastu lat. Są pewne trendy, w które powinniśmy się wpisywać. Lewica do takich trendów namawia - powinniśmy być tymi, którzy będą dawać dobry przykład w Europie - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Gawkowski (szef klubu Lewicy).
Zobacz więcej na temat:  klimat środowisko ochrona przyrody ekologia Krzysztof Gawkowski lewica Piotr Gociek Sygnały Dnia POLSKA Glasgow

Cmentarze zasypane plastikiem. Święto Zmarłych a ekologia

W Zaduszki, tak jak i pierwszego dnia listopada, odwiedzamy groby naszych bliskich, i pozostawiamy je zasłane zniczami i wiązankami. Tymczasem coraz więcej miast apeluje o kupowanie racjonalnej ilości ozdób. – Warto zastanowić nad tym, żeby wspólnie kupić jakiś większy znicz, albo przynajmniej ograniczyć się do jednej wiązanki kwiatów – sugeruje Monika Rapacewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Słupsku.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Sebastian Ferens odpady ekologia kwiaty Wszystkich Świętych

ART. SPONSOROWANY Wody to nie śmietnik. Rzeka pamięta, kto ją zatruwa

Bez wody nie ma życia. Bez czystej wody nie ma zdrowego życia. Dlatego tak ważne jest, aby każdy z nas dbał o dobry stan wód. Niestety, nie wszyscy potrafimy się o to zatroszczyć - w samym Wrocławiu wzdłuż brzegów Odry, na odcinku o długości tylko 1 kilometra, po każdym weekendzie pozostaje 1,5 tony śmieci! Pracownicy Wód Polskich co roku zbierają setki ton różnego rodzaju odpadów, które notorycznie trafiają do rzek oraz wysypywane są w ich pobliżu. Pamiętajmy, wody to nie śmietnik, a rzeka pamięta, kto ją zatruwa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA rzeka

Pilotaż reformy psychiatrii. W przyszłym roku podwoi się liczba centrów zdrowia psychicznego

W tym roku ma powstać osiem kolejnych centrów zdrowia psychicznego, a w przyszłym roku jeszcze około 40 - powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej rzecznik Biura ds. Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego Katarzyna Szczerbowska. Centra są tworzone w ramach pilotażu reformy psychiatrii dorosłych od połowy 2018 roku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zdrowie medycyna psychiatria

Kiedy wiem, że umieram?

Młodość to czas, kiedy nie myśli się o śmierci. Co więcej, jesteśmy wtedy przekonani, że TO – odejście w niebyt – nas nie dotyczy. Młodym ludziom wydaje się, że są nieśmiertelni. "Kiedy umieram" ("As I Lay Dying"), powieść Williama Faulknera z roku 1930, w krajach anglojęzycznych należy do lektur obowiązkowych. Ale czy ta książka znajduje dziś zrozumienie wśród nastolatków?
Zobacz więcej na temat:  śmierć filozofia Klub Trójki Trójka Monika Małkowska

"Istnieje niebo, jest inny świat". Ks. prof. Pawlina o przesłaniu uroczystości Wszystkich Świętych

- Tego dnia zatrzymuje się codzienne życie. Wszyscy wychodzimy z domów, idziemy na cmentarze, bo czujemy, że nie można pozostać w domu. Wielu z nas nie tylko zapala znicze i zostawia kwiaty, ale też myślą idzie gdzieś dalej. Zadajemy sobie pytanie: gdzie są ci ludzie, którzy zostali pochowani? Co się teraz z nimi dzieje? - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. prof. Krzysztof Pawlina, rektor Akademii Katolickiej w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Wszystkich Świętych Kościół katolicki POLSKA religia wiara

Akcja "Stop agresji drogowej"

Akcja zapoczątkowana przez Komendę Stołeczną Policji opiera się na przesyłaniu filmów z wideorejestratorów ukazujących naruszenia przepisów ruchu drogowego przez kierowców. Czy taki materiał może być podstawą do nałożenia mandatu? Jakie są efekty tej kampanii? Czy można publikować nagrania z kamer samochodowych w internecie? 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Radio kierowców motoryzacja samochody samochód kierowca kierowcy agresja psychologia drogi bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze służby i bezpieczeństwo