Polskie Radio
Section05

symbole

Wystawa "Jacek Malczewski. Konteksty". Kuratorka: Malczewski nie działał w próżni

- Ta wystawa nie powstała po to, aby podważać samodzielność myśli twórczej Jacka Malczewskiego. Zależało nam na tym, żeby pokazać widzom, że on nie był kompletnie wyizolowany ze swojego środowiska - mówiła w Dwójce kuratorka wystawy "Jacek Malczewski. Konteksty" Paulina Szymalak-Bugajska.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jacek Malczewski malarstwo malarstwo polskie KULTURA Paweł Siwek wystawa

Notre Dame, kosmiczny porządek i inne tajemnice katedr

– Możemy, oglądając Notre Dame, odczytać jej ukryte w sztuce przekazy. Ale jest też symbolika, do której zrozumienia jest dziś niewielu przygotowanych – opowiadał w archiwalnej audycji prof. Henryk Samsonowicz o słynnej paryskiej świątyni. W 5. rocznicę pożaru Notre Dame, w oczekiwaniu na jej ponowne otwarcie, warto przypomnieć, jaki był świat średniowiecznych katedr.
Zobacz więcej na temat:  Francja Paryż Notre Dame chrześcijaństwo średniowiecze

O. Michał Legan: chrześcijaństwo, to jest religia uczty

W Wigilię spotykamy się przy stole, by uczcić narodziny Jezusa Chrystusa. W Wielkanoc – by świętować Jego zmartwychwstanie. Co więcej, jak wskazuje paulin, o. Michał Legan, gość Anny Popek, "wszystkie porządne przypowieści pana Jezusa kończą się imprezą". Stół, biały obrus, który go przykrywa, okazują się ważnymi elementami, ważnymi symbolami chrześcijaństwa.
Zobacz więcej na temat:  Wigilia Boże Narodzenie chrześcijaństwo Jezus Chrystus Anna Popek Trójka

Lawina antysemickich incydentów w niemieckich miastach. Pojawiły się swastyki i nazistowskie hasła

Policja w Niemczech poinformowała w środę, że od czasu ataku Hamasu na Izrael w całym kraju doszło do licznych antysemickich incydentów. W wielu miastach pojawiły się nazistowskie symbole oraz złowrogie hasła, zniknęły też flagi Izraela wiszące nad ratuszami. O szczegółach Wojciech Osiński, korespondent Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Hamas Izrael nazizm policja Europa

Co dalej z Pomnikiem Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie? "Już dawno powinien zostać zdemontowany"

- Pomnik Czynu Rewolucyjnego już dawno powinien zostać zdemontowany, co zakończyłoby wszelkie spory - zauważył marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl. - To jest symbol Rzeszowa - odpowiada prezydent Konrad Fijołek. Popiera go rzeszowska Platforma Obywatelska, sprzeciwiając się rozbiórce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony Rzeszów pomniki komunizm Platforma Obywatelska Prawo i Sprawiedliwość społeczeństwo

Rosja blokuje remont cmentarza w Katyniu i budowę pomnika katastrofy smoleńskiej. Gliński: stosują metodę "spychologii"

Wicepremier Piotr Gliński powiedział, że Federacja Rosyjska blokuje remont cmentarza w Katyniu oraz budowę pomnika w miejscu katastrofy smoleńskiej. Jak wskazał, Moskwa w tej kwestii od kilku lat stosuje metody "spychologii, nieodpowiadania na pisma czy przerzucania się odpowiedzialnością".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego historia Polski IPN pomniki Armia Czerwona zbrodnia katyńska Katyń Rosja dekomunizacja katastrofa smoleńska

Apel ministra kultury do prezydenta Olsztyna. "Pomnik wdzięczności Armii Czerwonej należy usunąć"

O usunięcie pomnika wdzięczności Armii Czerwonej zaapelował do prezydenta Olsztyna wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Przypomniał ścieżkę prawną, która w sposób szybki i sprawny umożliwi relokację pomnika. Jednocześnie zapewnił, że ministerstwo pokryje wszelkie koszty.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo pomniki Armia Czerwona zbrodnie wojenne komunizm IPN Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego reżim historia Polski dekomunizacja Instytut Pamięci Narodowej

Wojciech Cegielski o Wielkanocy w Jerozolimie

Katolicy w Jerozolimie rozpoczynają Wielkanoc jako pierwsi. Wbrew naszym wyobrażeniom w to ważne święto wcale nie zobaczymy tam koszyczków wielkanocnych, czekoladowych zajączków i pisanek, bowiem wśród mieszkańców Ziemi Świętej katolicy stanowią mniejszość. O tym, jak wyglądają Święta Wielkanocne w najważniejszym dla chrześcijan miejscu, opowiedział korespondent Polskiego Radia w Jerozolimie Wojciech Cegielski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Wielkanoc jajko tradycja święta Tomasz Miara Triduum Paschalne Kościół Jerozolima chrześcijaństwo Wojciech Cegielski Kościół katolicki

Pisanki – wielkanocny zwyczaj najtrwalszy w swojej kruchości

Wielkanoc kojarzy nam się przede wszystkim z pisanką – kruchą, barwioną na jednolity kolor, ozdabianą za pomocą włóczki czy też z wzorami wydrapanymi za pomocą ostrego narzędzia. Pisanki to najpopularniejsza tradycja wielkanocna świata, o czym w audycji "Pora na Trójkę" opowiedziała Magdalena Lesicka, etnolog z Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Łukasz Sobolewski Wielkanoc jajko tradycja święta