Polskie Radio
Section05
symbole

Lawina antysemickich incydentów w niemieckich miastach. Pojawiły się swastyki i nazistowskie hasła

Policja w Niemczech poinformowała w środę, że od czasu ataku Hamasu na Izrael w całym kraju doszło do licznych antysemickich incydentów. W wielu miastach pojawiły się nazistowskie symbole oraz złowrogie hasła, zniknęły też flagi Izraela wiszące nad ratuszami. O szczegółach Wojciech Osiński, korespondent Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Hamas Izrael nazizm policja Europa symbole

Co dalej z Pomnikiem Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie? "Już dawno powinien zostać zdemontowany"

- Pomnik Czynu Rewolucyjnego już dawno powinien zostać zdemontowany, co zakończyłoby wszelkie spory - zauważył marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl. - To jest symbol Rzeszowa - odpowiada prezydent Konrad Fijołek. Popiera go rzeszowska Platforma Obywatelska, sprzeciwiając się rozbiórce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony Rzeszów pomniki komunizm symbole Platforma Obywatelska Prawo i Sprawiedliwość społeczeństwo

Rosja blokuje remont cmentarza w Katyniu i budowę pomnika katastrofy smoleńskiej. Gliński: stosują metodę "spychologii"

Wicepremier Piotr Gliński powiedział, że Federacja Rosyjska blokuje remont cmentarza w Katyniu oraz budowę pomnika w miejscu katastrofy smoleńskiej. Jak wskazał, Moskwa w tej kwestii od kilku lat stosuje metody "spychologii, nieodpowiadania na pisma czy przerzucania się odpowiedzialnością".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego historia Polski symbole IPN pomniki Armia Czerwona zbrodnia katyńska Katyń Rosja dekomunizacja katastrofa smoleńska

Apel ministra kultury do prezydenta Olsztyna. "Pomnik wdzięczności Armii Czerwonej należy usunąć"

O usunięcie pomnika wdzięczności Armii Czerwonej zaapelował do prezydenta Olsztyna wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Przypomniał ścieżkę prawną, która w sposób szybki i sprawny umożliwi relokację pomnika. Jednocześnie zapewnił, że ministerstwo pokryje wszelkie koszty.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo pomniki Armia Czerwona zbrodnie wojenne komunizm IPN Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego reżim historia Polski symbole dekomunizacja Instytut Pamięci Narodowej

Wojciech Cegielski o Wielkanocy w Jerozolimie

Katolicy w Jerozolimie rozpoczynają Wielkanoc jako pierwsi. Wbrew naszym wyobrażeniom w to ważne święto wcale nie zobaczymy tam koszyczków wielkanocnych, czekoladowych zajączków i pisanek, bowiem wśród mieszkańców Ziemi Świętej katolicy stanowią mniejszość. O tym, jak wyglądają Święta Wielkanocne w najważniejszym dla chrześcijan miejscu, opowiedział korespondent Polskiego Radia w Jerozolimie Wojciech Cegielski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Wielkanoc jajko tradycja symbole święta Tomasz Miara Triduum Paschalne Kościół Jerozolima chrześcijaństwo Wojciech Cegielski Kościół katolicki

Pisanki – wielkanocny zwyczaj najtrwalszy w swojej kruchości

Wielkanoc kojarzy nam się przede wszystkim z pisanką – kruchą, barwioną na jednolity kolor, ozdabianą za pomocą włóczki czy też z wzorami wydrapanymi za pomocą ostrego narzędzia. Pisanki to najpopularniejsza tradycja wielkanocna świata, o czym w audycji "Pora na Trójkę" opowiedziała Magdalena Lesicka, etnolog z Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Łukasz Sobolewski Wielkanoc jajko tradycja symbole święta

Motyw zagrożonej rodziny w malarstwie

W tej chwili zarówno całe rodziny, jak i osamotnione matki z dziećmi przemierzają ulice atakowanych ukraińskich miast i korytarze uchodźczych ośrodków w oddalonej od ojczyzny Polsce. Motyw kobiety z dziećmi w sytuacji zagrożenia i ucieczki to także częsty motyw w sztuce. W audycji "Trójka przed południem" opowiedział o nim Michał Pieczka, historyk sztuki z Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Katarzyna Cygler Trójka historia Polski muzeum rodzina Trójka Ukraina uchodźcy dziecko symbole

Kosztowny wyraz miłości. Dlaczego dajemy biżuterię bliskim nam osobom?

Nadchodzi sylwester, a w dalszej perspektywie – karnawał. Choć w tym roku nie ma hucznych balów, to nawet domowe spotkanie jest dobrą okazją, by założyć biżuterię kojarzącą się z uczuciem, może nawet z miłosnym przesłaniem. Od kiedy ludzie wyrażali uczuciowe zaangażowanie w formie kosztownej biżuterii? I jak to robili? W jaki sposób kodowali przesłania, aluzje, podteksty?
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo złoto symbole Monika Małkowska

Zakaz noszenia symboli religijnych i światopoglądowych w miejscu pracy? TSUE wydał orzeczenie

Zakaz noszenia w miejscu pracy jakichkolwiek widocznych symboli wyrażających przekonania polityczne, światopoglądowe lub religijne może być uzasadniony koniecznością prezentowania przez pracodawcę neutralnego wizerunku wobec klientów lub zapobiegania konfliktom w pracy - orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Trybunał Sprawiedliwości UE symbole religia Europa