Polskie Radio
Section05

Trójka

Pomoc ludziom kultury, aby "być, kim byłam" [POSŁUCHAJ]

Natalia Płochotnik i Liliana Frankiv na Ukrainie zajmowały się muzyką. Koncertowały, brały udział w dużych projektach artystycznych, śpiewały. Natalia jest także aktorką. Jak wiele kobiet z Ukrainy, niedawno przyjechały do Polski, uciekając przed wojną. Takich ukraińskich artystek i artystów jest w naszym kraju coraz więcej. Dzisiaj starają się po prostu przetrwać, często chwytając się jakiejkolwiek pracy. Ale tęsknią do swojego zawodu, marzą, by znowu go wykonywać...
Zobacz więcej na temat:  reportaż Ukraina wojna na Ukrainie TEATR pomoc SZTUKA KULTURA

Radosław Fogiel o wakacjach kredytowych: chyba nikt nie oczekiwał, że spłata raty nie będzie obowiązkowa

Pierwszym tematem w Trójkowym Komentarzu Dnia były wakacje kredytowe, o których właśnie poinformował na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister finansów Magdalena Rzeczkowska. – Możemy ulżyć kredytobiorcom w ten sposób, że w tych miesiącach nie spłacamy rat, albo spłacamy tylko kapitał, a odsetki się przesuwają – tłumaczył Radosław Fogiel w rozmowie z Dariuszem Wieczorkowskim. – Nikt chyba nie oczekiwał, że spłata raty nie będzie dla kredytobiorcy obowiązkowa – dodał.
Zobacz więcej na temat:  zjednoczona prawica Radosław Fogiel kredyt hipoteczny rata kredytu PiS Solidarna Polska wybory parlamentarne

"Czarny neseser". Radiowe świadectwo chwili i wojennych zbrodni

- Pracownicy Polskiego Radia dokonali niezwykle ważnej rzeczy - nie tylko umożliwili komunikację z obywatelami Rzeczpospolitej, którzy 1 września zostali zaskoczeni agresją Niemiec na Polskę, ale utrwalili głosy ważnych postaci na płytach, które po kapitulacji Warszawy zostały wyniesione z siedziby Polskiego Radia i ukryte - przekonuje Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio płyta 1939

Powstaje ekranizacja kryminału "Wyrwa" Wojciecha Chmielarza. Za kamerą Bartosz Konopka

"Wyrwa" to kolejna ekranizacja powieści Wojciecha Chmielarza, jednego z najpopularniejszych polskich autorów kryminałów. Choć praca na planie wciąż jeszcze trwa, a premiera zapowiadana jest dopiero na przyszły rok, już wiemy, że w kinie czeka nas spora dawka emocji. Zapewni nam ją zarówno sama filmowa historia wyreżyserowana przez Bartosza Konopkę, jak i świetna obsada – Grzegorz Damięcki, Karolina Gruszka oraz Tomasz Kot w roli głównej.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Ryszard Jaźwiński Bartosz Konopka kryminał KSIĄŻKA Wojciech Chmielarz

Noc Muzeów w Poznaniu – wystawy, prelekcje i silny wątek ukraiński

Noc Muzeów 2022 w Poznaniu to dla mieszkańców miasta pierwsza od dwóch lat okazja do nocnego poznawania sztuki. 14 maja, po dłuższej przerwie związanej z pandemią, Poznań zaprasza do m.in. Galerii Malarstwa i Rzeźby, Muzeum Sztuk Użytkowych i Muzeum Instrumentów Muzycznych. Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych i silnego wątku ukraińskiego.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Katarzyna Cygler Poznań wielkopolskie Wielkopolska SZTUKA

Rosja odpowie na incydent z udziałem ambasadora? Mucha: mogą się zdarzyć prowokacje

– Wiem, że emocje były ogromne, ale naruszenie nietykalności cielesnej nie powinno mieć miejsca – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Paweł Mucha, społeczny doradca prezydenta RP, komentując wczorajszy incydent przy Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich. Ambasador Rosji Siergiej Andriejew został oblany czerwoną farbą. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Paweł Mucha Beata Michniewicz Rosja wojna 2022 Warszawa dyplomacja

Nauka gry w szachy dla dzieci – dlaczego warto?

Okazuje się, że szachy wciąż stanowią interesującą dyscyplinę sportu, również dla dzieci. Zresztą w wielu szkołach i przedszkolach odbywają się dodatkowe zajęcia dla najmłodszych. Z okazji 129. rocznicy otwarcia pierwszego na ziemiach polskich klubu szachowego pytamy: dlaczego warto nauczyć dziecko gry w szachy i jak wpływa ona na ich rozwój?
Zobacz więcej na temat:  Karol Gnat szachy dzieci trening umysłu inteligencja mózg

Pamięć i zadośćuczynienie dla Polski po II wojnie światowej

8 maja przypada Międzynarodowy Dzień Zwycięstwa upamiętniający zakończenie drugiej wojny światowej w Europie. Tego dnia w 1945 roku został podpisany akt bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy. Kapitulacja Niemiec oznaczała zakończenie największego konfliktu zbrojnego w dziejach ludzkości. Dzień 77. rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej był zarazem 75. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo historia Polski Klub Trójki Żołnierze Wyklęci żołnierze Magdalena Drohomirecka II wojna światowa Instytut Pileckiego Muzeum Żołnierzy Wyklętych