Polskie Radio
Section05
wiadomości

Malownicze tereny Nowej Zelandii [WIDEO]

"PolskieRadio.pl na końcu świata" odwiedziło Nową Zelandię. Państwo to zamieszkuje zaledwie 4,5 mln ludzi, co sprawia, że zabudowania nie burzą pięknego krajobrazu tego kraju. Przemierzając wyspę można podziwiać, z jednej strony, morza i klify, a z drugiej krystalicznie czyste jeziora i góry, w których można się zakochać. Zapraszamy na wycieczkę po malowniczych terenach Nowej Zelandii.
Zobacz więcej na temat:  wiadomości TYLKO U NAS podróże podróże zagraniczne STYL ŻYCIA Nowa Zelandia

Christchurch - senne miasto Nowej Zelandii [WIDEO]

"PolskieRadio.pl na końcu świata" odwiedziło Christchurch w Nowej Zelandii. W 2010 i 2011 roku to miejsce nawiedziła seria trzęsień ziemi. Centrum miasta nadal wygląda jak wielki plac budowy, a po zawalonych budynkach zostało wiele pustych miejsc. Jednak władze Christchurch szybko zagospodarowały puste przestrzenie. Jesteście ciekawi jak?
Zobacz więcej na temat:  wiadomości TYLKO U NAS podróże podróże zagraniczne STYL ŻYCIA Nowa Zelandia

Canberra, czyli miejsce spotkań [WIDEO]

W XIX w. Melbourne i Sydney, które były największymi miastami w Australii, zaczeły ze sobą rywalizować o miano stolicy kraju. Żeby nie dopuścić do utraty popularności obu aglomeracji, parlament podjął decyzję o wybudowaniu nowej metropolii od podstaw. Tak powstała Canberra, która swoją działalność zainaugurowała w 1927 roku. "PolskieRadio.pl na końcu świata" zaprasza na wycieczkę po głównej siedzibie Australii.
Zobacz więcej na temat:  wiadomości TYLKO U NAS podróże podróże zagraniczne STYL ŻYCIA Australia Canberra

"PolskieRadio.pl na końcu świata": farma lotosu w Kambodży

Lotos kojarzy się z ozdobną rośliną lub pozycją w jodze. Okazuje się, że z tych kwiatów wytwarza się materiał na ubrania, herbatę czy kosmetyki. By z tej rośliny stworzyć jedną marynarkę potrzeba 12 tys. metrów nici, co oznacza dwa miesiące pracy jednej osoby. "PolskieRadio.pl na końcu świata" zaprasza na wycieczkę po farmie lotosu w Kambodży.  
Zobacz więcej na temat:  wiadomości TYLKO U NAS STYL ŻYCIA podróże podróże zagraniczne Kambodża lotos kwiaty natura

Centrum Ratunkowe Niedźwiedzi w Laosie [WIDEO]

"PolskieRadio.pl na końcu świata" wybrało się do Laosu. Tam podróżnicy odwiedzili ośrodek ratowania niedźwiedzi niedaleko miasteczka Luang Prabang. Ośrodek w Laosie działa od 2003 r. i początkowo był przewidziany na 25 zwierząt, ale cały czas się rozbudowuje. Od początku działalności uratowano już 225 niedźwiedzi.
Zobacz więcej na temat:  wiadomości TYLKO U NAS podróże podróże zagraniczne Laos zwierzęta zwierzęta leśne Azja STYL ŻYCIA ekologia

"Kazik" - Polak, który uratował wietnamskie zabytki [WIDEO]

Wiedzieliście kim jest Kazimierz Kwiatkowski? To najbardziej znany Polak w Wietnamie, który był architektem i konserwatorem zabytków. Kazimierz Kwiatkowski, którego Wietnamczycy nazywali "Kazikiem", uratował zabytki w Hoi An i My Son przed zburzeniem. Dzięki niemu miasto Hoi An zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a "Kazik" jest tam traktowany, jako wizjoner i bohater. Jest jedynym obcokrajowcem, któremu miasto postawiło pomnik.
Zobacz więcej na temat:  wiadomości TYLKO U NAS STYL ŻYCIA podróże podróże zagraniczne Wietnam

Jak spędzić majówkę, żeby zapamiętać ją do końca życia?

Majówka - powitanie wiosny, najbardziej radosny czas w roku. O najpiękniejsze wspomnienia majowe zapytaliśmy tych, którzy majówek w swoim życiu przeżyli już wiele. Do jakich wydarzeń najchętniej wracają myślami? Za czym tęsknią? Co sprawiało im kiedyś największą radość? Odpowiedzi na te pytania są często zaskakujące i nie trzeba szukać ich daleko. Doświadczeni majówkowicze opowiedzieli nam o swoich najpiękniejszych i najbardziej radosnych weekendach majowych. 
Zobacz więcej na temat:  Maj wakacje wakacje w mieście podróże podróże po Polsce podróże zagraniczne wypoczynek porady dziadek babcia Babcia radzi Warszawa święta POLSKA STYL ŻYCIA wiadomości

Kaodaizm - mieszanka największych religii świata [WIDEO]

Kaodaizm to monoteistyczna religia w Wietnamie, która jest trzecią, co do wielkości wiarą w tym kraju. Kaodaizm łączy w sobie elementy buddyzmu, chrześcijaństwa, konfucjonizmu, taoaizmu, a w mniejszym stopniu również islamu i judaizmu. Wyznawcy twierdzą, że: "judaizm był pąkiem, chrześcijaństwo - kwiatem, zaś kaodaizm jest owocem". "PolskieRadio.pl na końcu świata" przyjrzało się z bliska tej barwnej religii z Wietnamu.
Zobacz więcej na temat:  wiadomości TYLKO U NAS STYL ŻYCIA podróże podróże zagraniczne Wietnam Azja

Wielki Kanion Kolorado - skarb Arizony [WIDEO]

Wielki Kanion Kolorado leży w północnej części amerykańskiego stanu Arizona. Jego długość to 446 km, a szerokość 29 km. W najgłębszym miejscu osiąga ponad 1800 metrów. Przez cały Kanion wije się rzeka Kolorado, a w jednym z miejsc skręca o 270 stopni i tworzy kształt podkowy. "PolskieRadio.pl na końcu świata" zaprasza do obejrzenia tych zapierających dech w piersiach widoków. 
Zobacz więcej na temat:  TYLKO U NAS wiadomości STYL ŻYCIA podróże podróże zagraniczne USA Stany Zjednoczone Arizona

Joshua Park - miejsce, w którym powstała okładka płyty U2

Joshua Park to park znajdujący się w USA w południowo-wschodniej części Kalifornii. Jego nazwa pochodzi od charakterystycznych drzewek Jozuego. Ten tytuł nadali im Mormoni, którzy uznali, że drzewka wyglądają jak osoby, które wznoszą ręce ku niebu i modlą się. W 1986r. grupa U2 spędziła tam trzy dni, by znaleźć motyw na okładkę swojej płyty. "PolskieRadio.pl na końcu świata" zaprasza na wycieczkę po Narodowym Parku Joshua.
Zobacz więcej na temat:  wiadomości TYLKO U NAS STYL ŻYCIA podróże USA Kalifornia

Cholitas wrestling, czyli wyraz emancypacji kobiet [WIDEO]

Walki cholitas to wyraz emancypacji po latach upokorzeń ze strony mężczyzn i państwa. Kobiety, które nosiły w Boliwii tradycyjne stroje ludowe były traktowane jak osoby gorszej kategorii i np. nie były obsługiwane w restauracji. Zmieniło się to około 10 lat temu. "PolskieRadio.pl na końcu świata" zaprasza do obejrzenia tego nietypowego widowiska.
Zobacz więcej na temat:  TYLKO U NAS wiadomości STYL ŻYCIA podróże Boliwia

Wielkanocne tradycje w kuchni [WIDEO]

Wielkanoc jest najważniejszym świętem chrześcijańskim. Rankiem apostołowie dowiedzieli się o zmartwychwstaniu Jezusa i śniadanie było pierwszym posiłkiem, który spożyli razem z nim. Na znak tego zasiadamy do świątecznego śniadania, dzielimy się jajkiem i składamy życzenia. Wiele z kuchennych zwyczajów wywodzi się ze staropolskiej kultury. Specjalnie dla portalu Polskiego Radia o wielkanocnych obyczajach związanych z biesiadowaniem opowiedział Karol Okrasa.
Zobacz więcej na temat:  wiadomości Wielkanoc zwyczaje jedzenie kulinaria kuchnia polska tradycja STYL ŻYCIA