Polskie Radio
Section05
Europa

"To region zapomniany i wymierający naturalnie". Szefowa Fundacji Most Solidarności o Donbasie

- Mieszkańcy wsi przy linii frontu w Donbasie na Ukrainie są dotknięci podwójnym nieszczęściem - traumą związaną z wojną i biedą - mówi Marta Titaniec, szefowa polskiej Fundacji Most Solidarności, która przez dwa lata pomagała potrzebującym na terenie ogarniętym konfliktem. Projekt był finansowany ze środków MSZ.
Zobacz więcej na temat:  Donbas Ukraina wojna na Ukrainie konflikty międzynarodowe ŚWIAT Europa

Prof. Musiał: Zachód wciąż nie wie, że Auschwitz zostało założone przez Niemców dla Polaków

- Na około 10 tysięcy niemieckich członków załogi oświęcimskiej, przed zachodnioniemieckimi sądami po wojnie stanęły bodajże 42 osoby. Trzeba sobie te liczby uświadomić - mówi profesor Bogdan Musiał na temat zbrodni niemieckich z okresu II wojny światowej. I dodaje, że "w Niemczech w ogóle się nie wspomina, że sprawcy z Auschwitz byli chronieni przez państwo zachodnioniemieckie po wojnie. Nie było tak, jak oni teraz twierdzą, że państwo zawiodło w ściganiu zbrodniarzy".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Auschwitz Holokaust Niemcy Berlin Europa nazizm HISTORIA historia Polski infografika

Sprawa Nawalnego. Dziś moskiewski sąd rozpatrzy skargę na aresztowanie opozycjonisty

Dzień przed decyzją moskiewskiego sądu obwodowego policja przeprowadziła rewizje w mieszkaniach i biurach należących do opozycjonisty oraz jego rodziny i współpracowników.  Funkcjonariusze zatrzymali na 48 godzin brata polityka - Olega Nawalnego, szefową kanału telewizyjnego "Nawalny LIVE" Lubow Sobol i piosenkarkę grupy Pussy Riot Mariję Alochinę.
Zobacz więcej na temat:  Europa Rosja Aleksiej Nawalny Moskwa ŚWIAT

Fałkowski: obozy są tym świadectwem, które powinno być przechowane dla następnych pokoleń

- Holocaust stał się moralnym punktem odniesienia głównie od lat 70., kiedy - głównie w Stanach Zjednoczonych - problem Zagłady stał się coraz bardziej obecny w kulturze popularnej - powiedział w Polskim Radiu 24 Mateusz Fałkowski z Instytutu Pileckiego. Gościem audycji była również Hanna Radziejowska, kierownik oddziału Instytutu Pileckiego w Berlinie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA II wojna światowa Auschwitz historia Polski Holokaust Europa

Tak w UE dyskryminuje się Europę Środkową i Wschodnią. Raport dot. obsady stanowisk

Badanie przeprowadzone przez firmę konsultingową European Democracy Consulting (EDC) ujawnia kontrowersyjny wzór w obsadzaniu najwyższych stanowisk w administracji UE: większość zajmują przedstawiciele Europy Zachodniej i Południowej. Środkowa i Wschodnia pozostaje daleko w tyle.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Jacek Saryusz-Wolski Europa Środkowo-Wschodnia instytucje europejskie

Putin chce karać za porównywanie ZSRR i III Rzeszy. "Powrót do stalinowskiej pamięci"

- Próba reinterpretacji historii (...) to jest ciągle ten sam kierunek, w którym próbuje się tożsamość rosyjską budować tylko i wyłącznie na micie zwycięskiej Armii Czerwonej, zapominając zupełnie o fakcie współpracy z Hitlerem, o fakcie sojuszu i podziału strefy wpływów w naszej części Europy - mówił w Programie 1 Polskiego Radia wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Gościem "Debaty Jedynki" był także poseł KO Paweł Kowal.
Zobacz więcej na temat:  debata w jedynce Polskie Radio Antoni Trzmiel Paweł Kowal ŚWIAT Europa Rosja II wojna światowa polityka historyczna Władimir Putin

"Mimo raportów nie podjęto żadnych działań". Historyk o braku reakcji świata na doniesienia z Auschwitz

- To, co zobaczyli żołnierze frontu ukraińskiego, wkraczając do Auschwitz, musiało być porażające, bo to, co tam zastali, to nie tylko kilka tysięcy wygłodniałych więźniów, ale też próba zniszczenia tego, co tam było. Mówię o krematoriach, miejscach mordu i całej dokumentacji z tym związanej. Na szczęście to się nie udało - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Dmitrowicz, historyk i publicysta. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski Auschwitz Auschwitz rocznica POLSKA Europa II wojna światowa

Dostawy szczepionek przeciw COVID-19. Przedstawiciele KE chcą ujawnienia umowy z AstraZeneca

Przedstawiciele Komisji Europejskiej potwierdzili, że domagają się, aby została upubliczniona umowa z firmą AstraZeneca na dostawy do Unii Europejskiej szczepionek przeciw COVID-19. Kilka godzin temu informowała o tym agencja Reutera. AstraZeneca, która w piątek ma otrzymać zgodę na sprzedaż swoich preparatów w UE powiadomiła Brukselę, że dostawy do krajów członkowskich będą mniejsze niż planowano w pierwszym kwartale.
Zobacz więcej na temat:  szczepionka szczepienia Europa COVID-19 koronawirus Komisja Europejska Unia Europejska pandemia infografika ŚWIAT