Polskie Radio
Section05

Jedynka

Wanda i Banda świętuje 40-lecie. Kwietniewska: to moja praca, moja pasja, moje życie

Wanda Kwietniewska to polska piosenkarka, wokalistka zespołu rockowego Wanda i Banda, który swoją działalność rozpoczynał w latach 80. XX wieku. Wspólnie nagrali cztery albumy studyjne, a w tym roku świętują 40-lecie i nie zamierzają na tym poprzestawać. - To jest mój zawód, moja praca, moja pasja i moje życie - mówi wokalistka w rozmowie z Programem 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  piosenka płyta Wanda Kwietniewska Lombard Kombi Łosowski

Prace na działkach i w ogródkach czas zacząć. Jak prawidłowo pielęgnować rośliny?

Choć za oknem wciąż kapryśna aura, która bardziej przypomina zimę niż początki wiosny, to mimo wszystko właśnie teraz należy rozpoczynać różnego rodzaju prace na działkach i w ogródkach. Dla ich właścicieli to bardzo ważny moment, bo połowa marca to najlepszy okres m.in. na przycinanie drzew i krzewów, ale też na przesadzanie kwiatów doniczkowych w domach. 
Zobacz więcej na temat:  rośliny ogród przyroda kwiaty drzewa środowisko

"Nie było politycznych motywów". Kazimierz Smoliński o zabójstwie Pawła Adamowicza

- Zarzuty politycznych motywacji sprawcy są bezpodstawne, on nie był przez nikogo inspirowany - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia poseł PiS Kazimierz Smoliński, przywołując uzasadnienie wyroku wobec zabójcy Pawła Adamowicza. - Sędzia jednoznacznie pokazała, że nie ma motywów politycznych, współpracy z kimkolwiek nie było - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kazimierz Smoliński PiS Krzysztof Świątek Paweł Adamowicz Gdańsk Aleksandra Dulkiewicz sądownictwo

"Czytać, dużo czytać" - o korzyściach, jakie niesie za sobą czytanie

"Czytać, dużo czytać" - to nowa książka prof. Ryszarda Koziołka, literaturoznawcy i historyka literatury. Analizując książki dawne i współczesne, popkulturę i politykę autor przekonuje, że czytanie (rozumiane szerzej, niż tylko "literatura") nie tylko poprawia rozwój umysłowy i samopoczucie oraz zwiększa zasób słów, ale przygotowuje nas do wszelkiego rodzaju dyskusji i sporów, z którymi w dobie mediów społecznościowych spotykamy się na każdym kroku o wiele częściej, niż w czasach sprzed internetu.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura książki czytelnictwo

Ataki na Jana Pawła II. Szef "Solidarności": PO to judasze naszych czasów

- PO przekroczyła granicę, wyciągając karty do głosowania podczas głosowania uchwały dot. Jana Pawła II. To judasze naszych czasów, bo to dzięki Ojcu Świętemu mogą być w parlamencie i zajmować wysokie stanowiska polityczne - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Duda, przewodniczący NSZZ "Solidarność".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sygnały Dnia polityka Piotr Duda Solidarność Krzysztof Świątek Jan Paweł II wiara Kościół

"Zagrożenie było realne". Szef MON potwierdza działania szpiegów przeciw polskiej infrastrukturze krytycznej

- To była grupa szpiegowska, zbierali informacje na rzecz tych, którzy zaatakowali Ukrainę, dokonują zbrodni wojennych, zagrożenie było realne - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Mariusz Błaszczak, mówiąc o rozbitej siatce szpiegowskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie szpiegostwo

Pięć lat programu Dostępność Plus. Co się zmieniło?

Program Dostępność Plus to pierwsze i kompleksowe ujęcie tematyki dostępności w Polsce. Koncentruje się na dostosowaniu przestrzeni publicznej, architektury, transportu, produktów i usług do wymagań wszystkich obywateli. Celem programu jest zapewnienie swobodnego udziału w życiu publicznym i społecznym osobom ze szczególnymi potrzebami. Właśnie mija pięć lat od uruchomienia programu. Co udało się osiągnąć? 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo fundusze europejskie niepełnosprawność niepełnosprawni architektura transport publiczny transport miejski

Francuzi protestują przeciwko reformie emerytalnej. "Kulminacja dopiero nastąpi"

Komisja parlamentarna we Francji przyjęła kolejne artykuły projektu reformy emerytalnej. W tym ten, podnoszący wiek emerytalny z 62 do 64 lat. Działania te skutkują masowymi protestami. - Wydaje mi się, że kulminacja nastąpi dopiero po przyjęciu tej ustawy - przekonuje dr Łukasz Maślanka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Unia Europejska Białoruś Wielka Brytania USA Rosja Francja

Tajemniczy mózg i wolna wola. "Spory są cały czas otwarte"

- Technika rozwija się wspaniale, ale jeszcze cały czas jest na tyle niedoskonała, żebyśmy mogli spokojnie badać wnętrze naszego ludzkiego mózgu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Paweł Boguszewski, neurofizjolog z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN. Czy badacze najbardziej tajemniczego organu człowieka są już w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy mamy wolną wolę czy jednak nie?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak mózg