Polskie Radio
Section05

Jedynka

Portret uzdolnionej artystki - Estery Wityńskiej. Reportaż "Esemerem" [POSŁUCHAJ]

Estera Wityńska naukę muzyki rozpoczęła w wieku lat trzech od lekcji gry na fortepianie, jednak ogromna fascynacja brzmieniem wiolonczeli doprowadziła do podjęcia nauki na dwóch instrumentach. Jej dyplom w szkole muzycznej zapadł w pamięć i pedagogom szkoły muzycznej, i uczniom. W reportażu przypominamy dźwiękowy portret uzdolnionej artystki, której talent jest w stanie zakrzywić czasoprzestrzeń i rzeczywistość. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż MUZYKA muzyka klasyczna Ewa Szkurłat pr poleca reportaż w Jedynce

"Polska jest bardzo ważnym i cennym partnerem". Szef brytyjskiego MSZ o pozycji Polski w NATO

- Polska udowodniła, że jest bardzo ważnym i cennym partnerem, jeśli chodzi o samoobronę w ramach NATO i obronę Ukrainy przed rosyjską inwazją. Jestem przekonany, że to się nie zmieni - mówi w Programie 1 Polskiego Radia James Cleverly, minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii.
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia Ukraina Wielka Brytania Adam Dąbrowski Jedynka Ukraina wojna na Ukrainie James Cleverly ŚWIAT Europa

Projekt "Lekcja:Enter". Darmowe szkolenia dla nauczycieli

"Lekcja:Enter" to jeden z największych obecnie realizowanych projektów edukacji cyfrowej w Polsce skierowanych do szkół. Podczas szkoleń nauczyciele mogą dowiedzieć się, jak zmienić swoje dotychczasowe metody nauczania, aby lekcje były bardziej atrakcyjne dla uczniów. Projekt umożliwia m.in. poznanie narzędzi cyfrowych przydatnych w prowadzeniu zajęć. 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo fundusze europejskie Aleksander Ziemiańczyk szkoła nauczyciel edukacja szkolenia nowe technologie cyfryzacja internet

Sachajko: skrajne wypowiedzi opozycji, mające zastąpić program, kończą się atakami na biura posłów

- Słyszę w Sejmie skrajne wypowiedzi polityków opozycji. To są rzeczy, które nie powinny mieć miejsca. Opozycja nie mając programu politycznego, który by przekonywał Polaków, sięga po emocje - mówił w Programie 1 Polskiego Radia poseł Kukiz'15 Jarosław Sachajko.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Sachajko Kukiz'15 polityka Sygnały Dnia Grzegorz Jankowski POLSKA opozycja

Kulkologia, czyli archeologia powstania styczniowego

Miejsce odlewu naboi na polu historycznej bitwy, przemieszczanie się żołnierzy podczas walki, rodzaje broni nieznane w dotychczasowych źródłach historycznych - to pozwalają odtworzyć archeologia wojny i archeologia pól bitewnych: dziedziny, które narodziły się w XIX wieku w USA. Przyniosły one spektakularne wyniki, jak np. w badaniu miejsc bitew z czasów wojny secesyjnej. Analiza śladów na znalezionych tam pociskach pozwoliła prześledzić ruchy pojedynczych żołnierzy.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Powstanie Styczniowe archeologia historia Polski broń

Umowa AUKUS. Ekspert: Chiny od wielu lat negatywnie postrzegają powrót USA do regionu Indo-Pacyfiku

W ramach umowy AUKUS, którą Chiny uznały za realizującą egoistyczne interesy geopolityczne, Stany Zjednoczone zamierzają sprzedać Australii co najmniej trzy okręty podwodne z napędem jądrowym. Ponadto Australia i Wielka Brytania ogłosiły plan zbudowania własnych okrętów o napędzie jądrowym.
Zobacz więcej na temat:  Stany Zjednoczone Australia Wielka Brytania Chiny Więcej świata Michał Strzałkowski Pacyfik ŚWIAT

Magda Mikołajczuk o książce "Na Zachodzie bez zmian" - pierwowzorze oscarowego filmu

Za nami oscarowa noc, podczas której cztery statuetki, w tym za najlepszy film międzynarodowy, powędrowały do twórców produkcji "Na Zachodzie bez zmian". Magda Mikołajczuk w audycji "Czytam, bo lubię" opowiedziała o książce Ericha Marii Remarque'a, na podstawie której powstał ten film. Akcja toczy się w czasie I wojny światowej w grupie niemieckich 19-latków, którzy pod wpływem swojego nauczyciela zaciągnęli się do wojska. Książka w swojej wymowie jest antywojenna, pokazuje bowiem perspektywę młodych ludzi, którzy spodziewali się, że będą dokonywać wzniosłych czynów, a czują jedynie przerażenie i brak sensu.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura książki Oscary

Jacek Cygan i Marcin Pospieszalski o piosence dla Ukrainy

Z okazji rocznicy rosyjskiej napaści na Ukrainę powstał utwór muzyczny do tekstu Jacka Cygana i muzyki Marcina Pospieszalskiego pt. "Bratnie niebo - Modlitwa dla Ukrainy". - Od wielu miesięcy, od kiedy wybuchła wojna na Ukrainie, chciałem zareagować, ale nie wiedziałem jeszcze jak. Marcin dał mi dwa utwory, z którego wybraliśmy jeden - mówi w radiowej Jedynce Jacek Cygan. 
Zobacz więcej na temat:  piosenka Ukraina Jacek Cygan Marcin Pospieszalski kompozytor Maria Szabłowska