Polskie Radio
Section05

Józef Stalin

"Zbrodnicze przedsięwzięcie". Prof. Marek Kornat o pakcie Ribbentrop-Mołotow

Gościem w Polskim Radiu 24 był prof. Marek Kornat, który z okazji 83. rocznicy tzw. "IV rozbioru Polski", wspominał podpisanie paktu Ribbentrop-Mołotow, na mocy którego Adolf Hitler i Józef Stalin podzielili między siebie terytorium Polski. - Pakt ten był przedsięwzięciem zbrodniczym, niemającym uzasadnienia, a Związek Sowiecki dopomógł Niemcom w rozpętaniu II wojny światowej - podkreślił sowietolog PAN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA HISTORIA historia Polski II wojna światowa Związek Sowiecki Związek Radziecki ZSRR III Rzesza pakt Ribbentrop-Mołotow Adolf Hitler

IPN zaprezentował wystawę "Pakt zbrodniarzy", poświęconą niemiecko-sowieckiemu porozumieniu z 1939 r.

Instytut Pamięci Narodowej zaprezentował wystawę "Pakt zbrodniarzy". Jest ona poświęcona paktowi Ribbentrop-Mołotow, którego 83. rocznica podpisania przypada we wtorek. Ekspozycję można oglądać na skwerze Hoovera przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. - Wystawa opowiada o skonsumowaniu ideologicznej bliskości i wspólnoty interesów pomiędzy dwoma bestiami, jakimi byli Hitler i Stalin - powiedział prezes IPN Karol Nawrocki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA Karol Nawrocki IPN Adolf Hitler pakt Ribbentrop-Mołotow II wojna światowa

"Operacja polska" NKWD. 85 lat temu padł rozkaz o eksterminacji 111 tys. Polaków​

"Rozkazuję od 20 sierpnia 1937 roku rozpocząć szeroką operację prowadzącą do pełnej likwidacji terenowych jednostek Polskiej Organizacji Wojskowej i przede wszystkim jej dywersyjno - szpiegowskich i powstańczych kadr w przemyśle, transporcie, sowchozach i kołchozach" – to pierwsze słowa zbrodniczego rozkazu nr 00485 wydanego 11 sierpnia 1937 na polecenie Stalina przez Ludowego Komisarza Spraw Wewnętrznych ZSRR Nikołaja Jeżowa.
Zobacz więcej na temat:  ZSRR Dwudziestolecie międzywojenne NKWD komunizm zbrodnie sowieckie

81 lat temu III Rzesza napadła na ZSRR. Mit "Wielkiej Wojny Ojczyźnianej"

22 czerwca mija 81 lat, odkąd w 1941 roku Niemcy zaatakowały Związek Sowiecki. Niedawni sojusznicy stali się wrogami. Co dzisiaj wiemy o micie "Wielkiej Wojny Ojczyźnianej", która stała się na dziesięciolecia fundamentem rosyjskiej polityki historycznej, mordach na Polakach popełnionych przez wycofującą się Armię Czerwoną i losach Polaków pod okupacją sowiecką?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Klub Trójki Bogusław Kaczyński Piotr Dmitrowicz Związek Radziecki III Rzesza Niemcy Adolf Hitler II wojna światowa ZSRR Władimir Putin

Pałac Kultury i Nauki – symbol Warszawy czy niechciana pamiątka?

Prawie 67 lat temu został ukończony Pałac Kultury i Nauki – niechciany prezent od Związku Radzieckiego, przypominający nam o czasach stalinizmu, a jednocześnie jeden ze znaków charakterystycznych i symboli Warszawy. Jakie wady i zalety ma PKiN? Czy zburzenie socrealistycznego kolosa byłoby dla stolicy dobrym rozwiązaniem? Na te pytania w audycji "Pora na Trójkę" odpowiedział varsavianista Daniel Echaust.
Zobacz więcej na temat:  Karol Gnat Trójka Pałac Kultury i Nauki Warszawa Związek Radziecki komunizm historia Polski architektura miasto

TYLKO U NAS To za tym tęskni Putin. Prof. Roszkowski odsłania w "Komunizmie światowym" meandry zbrodniczej ideologii

"Komunizm światowy. Od teorii do zbrodni" prof. Wojciecha Roszkowskiego to książka, którą ciężko omawiać w oderwaniu od toczącej się na Ukrainie wojny. Komunistyczne mordy i manipulacje sprzed lat wracają w zbrodniczej polityce Putina i w jego wizji "ruskiego miru", mającego być XXI-wieczną emanacją Związku Sowieckiego.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA komunizm Związek Sowiecki Władimir Putin

Dr Michał Sadłowski: dzisiejsza Rosja to efekt polityki prowadzonej przez Stalina

- Można powiedzieć, że Józef Stalin dokonał fizycznej likwidacji Rosji normalnej, demokratycznej, konstytucyjnej, praworządnej. Sam Stalin (...) jest produktem wojny domowej, okresu, gdzie w polityce była najważniejsza brutalność. Niestety to w Rosji wróciło - mówił w Polskim Radiu 24 dr Michał Sadłowski (Uniwersytet Warszawski). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa Rosja Władimir Putin serwis wschodni ŚWIAT

"Uznano, że należy zamknąć oczy na te zbrodnie". Adam Borowski o wojnach czeczeńskich

- To wszystko już było, tylko naród czeczeński był malutki. Uznano, że można zdemokratyzować Rosję, poza tym interesy były ważne i stwierdzono, że należy zamknąć oczy na te zbrodnie, i mamy skutek taki, że obserwujemy powtórkę tego samego, tylko że na narodzie ukraińskim - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Adam Borowski. Gościem "Debaty dnia" był również zastępca redaktora naczelnego "Super Expressu" Hubert Biskupski. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Stankowski Adam Borowski ŚWIAT wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni konflikty międzynarodowe Władimir Putin Czeczenia Europa

"Imperializmowi nie wolno ustępować". Przemówienie prezydenta Lecha Kaczyńskiego z 1 września 2009 roku

- W mojej ojczyźnie życie oddało 5 i pół miliona do 5 milionów i 800 tys. obywateli narodowości polskiej i żydowskiej. To oni byli ofiarami tej wojny, tak jak i ponad 50 milionów ludzi na całym świecie - mówił prezydent Lech Kaczyński w 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej podczas uroczystości na Westerplatte.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Niemcy nazizm III Rzesza Adolf Hitler Westerplatte