Polskie Radio
Section05

KULTURA

"Dark Fantasy". Oryginalna instalacja w formie wystawy sklepowej

- Postacie, które widzimy, to są postacie specjalnego rodzaju. Są użyte manekiny, które ubrane są jak ludzie, natomiast mają bardzo charakterystyczne maski zwierzęce. W zasadzie widzimy stwory zwierzęco-ludzkie, które uczestniczą jakby w rytuale wernisażu - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Grzegorz Borkowski, kurator wystawy "Dark Fantasy".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo POLSKA Maja Kluczyńska SZTUKA

Na tropie zaginionej polskiej sztuki

Nie każdy wie, że na całym świecie znajduje się aż 63 tysiące dzieł sztuki, które zostały wywiezione z Polski, najczęściej w wyniku II wojny światowej. Niektóre z nich można zobaczyć w kalendarzu "Dzieła utracone" na 2021 rok, przygotowanym przez Wydział Restytucji Dóbr Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tematem przewodnim są przedstawienia kobiet utrwalone w malarstwie, rysunku i rzeźbie.
Zobacz więcej na temat:  Anna Popek Trójka Andrzej Mastalerz SZTUKA malarstwo Muzeum Narodowe w Warszawie

"Borg/McEnroe" – pojedynek osobowości na korcie

– Jest to historia nie tylko dla fanów tenisa. Nawet znając tę historię, "Borg/McEnroe. Między odwagą a szaleństwem" ogląda się w napięciu. To zarówno świetny film psychologiczny, jak i film sportowy – mówiła w Trójce filmoznawczymi Izabela Wierzbińska. Debiutancki obraz Janusa Metza z 2017 roku znów jest dostępny dla kinomanów, tym razem w sieci. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński FILM kino Tenis Camerimage

"Jest w naszych sercach, każdy może poczuć z nim więź". Dyrektor Narodowego Centrum Kultury o Baczyńskim

- Na Krzysztofa Kamila Baczyńskiego patrzymy głównie jako na poetę, ale on był kimś więcej, ukochał nie tylko kraj, ale i siebie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury. Gościem audycji była też Barbara Kordas, dyrektor II LO im. Stefana Batorego w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Kamil Baczyński poezja poezja śpiewana proza grafika

Dzień z życia księcia Pepi. Pałac Pod Blachą i jego dzieje

Pałac Pod Blachą – późnobarokowa budowla znajdująca się u podnóża Zamku Królewskiego dziś mieści w sobie muzeum. A kiedyś? – W czasach gdy mieszkał tu książę Józef Poniatowski, był centrum życia towarzyskiego i rozrywkowego stolicy – mówiła w najnowszym wydaniu "Programu obyczajowego" Anna Popek, która dzięki kuratorowi pałacu dr. Mariuszowi Klareckiemu poznała dzieje budowli od fundamentów po, jak nazwa wskazuje, blaszany dach.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Anna Popek Józef Poniatowski Warszawa muzeum