Polskie Radio
Section05

Norwegia

NASZ WYWIAD Jakub Wiech: ten gazociąg to geostrategiczna rewolucja dla Polski i Trójmorza. Możliwy Baltic Pipe 2

Baltic Pipe to historyczny gazociąg, zajmie miejsce w historii polskiej energetyki i geostrategii. Uniezależnia Polskę i region od gazu z Rosji. Jeśli popyt na gaz sprowadzany przez Polskę będzie rósł, np. w krajach Trójmorza i np. na Ukrainie – to możliwe jest powstanie Baltic Pipe 2 – mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Jakub Wiech, ekspert ds. energetycznych.
Zobacz więcej na temat:  Baltic Pipe NASZ WYWIAD Rosja Gazprom energetyka Andrzej Duda gaz Kreml Dania

Miliony euro z funduszy norweskich na geotermię i małe elektrownie wodne. Sprawdź, czy możesz się o nie ubiegać

Dwa polskie ministerstwa podpisały z Norwegią porozumienie na przekazanie Polsce funduszy na rozwoj Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) takich jak: geotermia, elektrownie wodne, biomasa. Beneficjentami programu będą samorządy, gospodarstwa domowe, szkoły oraz miasta.  
Zobacz więcej na temat:  fundusze europejskie OZE ministerstwo klimatu Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

Rodziny rozbite przez urząd w Norwegii. 16 skarg w Trybunale

W Norwegii dochodzi do licznych przypadków naruszania praw człowieka, szczególnie prawa do poszanowania życia rodzinnego. Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu wkrótce będzie orzekał w sprawie grupy rodzin z Norwegii, rozbitych przez działania Barnevernet, tamtejszego urzędu do spraw dzieci. 
Zobacz więcej na temat:  Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu społeczeństwo ŚWIAT Europa rodzina Ordo Iuris

NASZ WYWIAD Zimna wojna szpiegów 2.0. Litewski ekspert: mamy pokaz jedności NATO

- Dostęp do informacji o liderach państwa, tajemnice misji NATO w regionie Bałtyku, sprawy wewnętrzne sił zbrojnych Litwy – takich informacji poszukiwali rosyjscy szpiedzy – mówi portalowi PolskieRadio24.pl litewski ekspert Nerijus Maliukevičius w kontekście niedawnej asymetrycznej wymiany szpiegów między Rosją a Litwą i Norwegią. Jak właśnie ujawniła strona litewska, Moskwie bardzo zależało na tej wymianie.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Litwa szpieg Rosja Bałtyk FSB służby specjalne