Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Płoszenie dzikich zwierząt jest przestępstwem. "Jesteśmy gośćmi"

- Wypożyczanie sprzętu takiego jak: skutery wodne, quady, motocykle, jest dziś coraz powszechniejsze, dlatego trzeba tłumaczyć w jaki sposób można je użytkować, aby nie szkodzić przyrodzie. Chodzi także o limity prędkości, bo to ma wpływ na poziom hałasu. Trzeba stale o tym informować klientów takich punktów - powiedział Rafał Rzepkowski z WWF Polska w audycji "Zmiana klimatu" w Polskim Radiu 24.  
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 klimat WWF ochrona przyrody ekologia Marta Hoppe

"Polish Journey" Łukasza Krupińskiego i Kacpra Nowaka. Muzyka przefiltrowana przez duszę

- Pomysł płyty pojawił się po roku wspólnego grania. Było to zainspirowane naszymi spotkaniami m.in. z lady Camillą Panufnik, czyli wdową po Andrzeju Panufniku. A potem wspaniałe, muzyczne spotkanie z panią Elżbietą Penderecką, która także nas niezmiernie inspiruje. Pomyśleliśmy więc, że połączymy muzyczne siły: Pendereckiego, Panufnika i obowiązkowo Chopina - mówił w Dwójce pianista Łukasz Krupiński, który razem z wiolonczelistą Kacprem Nowakiem nagrał płytę "Polish Journey".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla Kacper Nowak Łukasz Krupiński KULTURA

"Ona" – projekt Agnieszki Zwiefki i Jowity Budnik, który wziął się z wściekłości

Agnieszka Zwiefka ma na koncie już kilka filmów dokumentalnych. Ostatnio, w stosunkowo krótkim czasie, zrealizowała "Vikę!" oraz "Drzewa milczą" – obie produkcje nagradzane, chociaż diametralnie różne. O nich i o planach zawodowych swojej gościni rozmawiał Ryszard Jaźwiński.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM film dokumentalny DJ Wika kryzys migracyjny kryzys na granicy agnieszka zwiefka Jowita Budnik Ryszard Jaźwiński Trójka

Projekt #LetsBaRock. Covery utworów barokowych przełożone na język współczesny

#LetsBaRock to nowy projekt artystyczny światowej sławy kontratenora Jakuba Józefa Orlińskiego i pianisty, kompozytora Aleksandra Dębicza, w którym artyści wznoszą muzykę barokową na zupełnie nowy poziom. Muzycy już wkrótce zaprezentują publiczności barokowe utwory przełożone na język współczesny. Ruszają z trasą #LetsBaRock, która już tej jesieni odwiedzi dziewięć polskich miast, m.in. Poznań, Katowice, Wrocław i Warszawę.
Zobacz więcej na temat:  Urszula Kaczyńska Ula Kaczyńska Jakub Józef Orliński Aleksander Dębicz muzyka klasyczna Pop LetsBaRock

Przyjaźń: lustro naszej duszy. Zapraszamy do "Strefy rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom

Przyjaźń to jedno z najcenniejszych uczuć, które towarzyszy nam przez całe życie. W ostatniej audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom Joanna Mokosa-Rykalska, debiutująca prowadząca, podjęła temat przyjaźni. Jej gośćmi byli Piotr Mosak, psycholog i terapeuta oraz Zofia, przyjaciółka Joanny. Wspólnie starali się odpowiedzieć na pytanie, czym jest prawdziwa przyjaźń, jak się rozwija i z czym się wiąże. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica przyjaźń psychologia radio dla rodziców DAB+ uczucia

Świat zwierząt pokazany za pomocą zdjęć. Michał Korta: porwałem się na niemożliwe

- Obserwowałem to, jak żyją i zachowują się zwierzęta w miejscach, w których tak naprawdę to my panujemy za dnia, a wieczorem te miejsca są opanowywane przez zwierzęta - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Michał Korta. Jego najnowsza wystawa "To, co dzikie, nie ma słów" pokazuje świat zwierząt za pomocą fotografii.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Michał Korta fotografia zwierzęta

Łukasz Orbitowski: jestem człowiekiem, który się zawodowo wygłupia

W wieczornej audycji "Ludzie" gościem Michała Nogasia był Łukasz Orbitowski, znany pisarz, laureat Paszportu "Polityki", nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Literackiej "Nike". Rozmowa toczyła się m.in. wokół rzeczy niepoważnych i poważnych, a także tego, jakie znaczenie ma rozmowa o poezji w więzieniu.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura KSIĄŻKA poezja Michał Nogaś życie Łukasz Orbitowski rodzina Trójka

Bielik – sztuczna inteligencja z polską duszą, która rozpozna niuanse naszego języka

Na Akademii Górniczo-Hutniczej stworzono pierwszy krajowy model językowy AI. Nazywa się Bielik i w niektórych kontekstach może być poważną konkurencją dla najpopularniejszej sztucznej inteligencji, czyli ChatGPT. Do treningu Bielika wykorzystano najszybsze obecnie superkomputery w Polsce: Heliosa i Athenę, które działają przy krakowskiej uczelni.
Zobacz więcej na temat:  ChatGPT sztuczna inteligencja AGH Kraków STYL ŻYCIA społeczeństwo Monika Suszek Trójka

Za wojnę w Strefie Gazy najwyższą cenę płacą dzieci

- W Strefie Gazie konwoje z pomocą humanitarną już mogą docierać, ale problemem jest zapewnienia bezpieczeństwa dla ludności cywilnej i wolontariuszy, z których 230 zginęło niosąc pomoc. Dla dzieci największym problemem są fatalne warunki sanitarne, bo pojawiły się pierwsze ofiary choroby polio  - powiedział Jan Bratkowski, rzecznik UNICEF Polska w audycji "Temat dnia" w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 Bliski Wschód Strefa Gazy Hamas Izrael UNICEF

Kontrowersje na festiwalu filmowym w Wenecji. "Pierwszy raz od kilkunastu lat wycofano film z pokazów"

- W pierwszej części festiwalu żyjemy nie tyle jakością filmów, które tutaj oglądamy, co wydarzeniami rozgrywającymi się w ramach festiwalu. Pierwszy raz od 14 lat zdarzyło się coś takiego, że wycofano film z pokazów - relacjonował Artur Zaborski, dziennikarz i krytyk filmowy, z trwającego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Wenecja festiwal filmowy kino Paweł Siwek Artur Zaborski

Kuqe 2115 i utwór rodem z serca Afryki

Kuqe 2115 zaskoczył polską scenę. Jego nowy singiel "Taki mały ja" został nagrany w Republice Środkowoafrykańskiej. Przy okazji swojej podróży zorganizował zbiórkę na powstanie studia nagrań w jedynej na kontynencie afrykańskim szkole muzycznej - African Music School. O niezwykłym przedsięwzięciu raper opowiedział w audycji "Poranek Czwórki".
Zobacz więcej na temat:  Afryka Czwórka Marcin Jankowski rap kuqe 2115 Republika Środkowoafrykańska Poranek Czwórki singiel Del-M hip-hop