Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Opłaty klimatyczne. Czy powinny być zniesione?

Opłata klimatyczna jest obowiązkowa dla osób przebywających w miejscowościach o szczególnych walorach przyrodniczych lub uzdrowiskowych dłużej niż 24 godziny. Jeśli dana miejscowość ustaliła pobieranie tej opłaty i spełnia określone kryteria, osoby odwiedzające taką miejscowość są zobowiązane do jej zapłaty. 
Zobacz więcej na temat:  zdrowie społeczeństwo Roman Czejarek opłaty opłata klimatyczna Paweł Grzesiowski szczepienia szkoła dzieci

Trials X - legenda polskiego hip-hopu i reedycja kultowej płyty "Prawda, cel, przesłanie"

Niedawno minęło 30 lat od premiery kultowego wydawnictwa "Prawda, cel, przesłanie" prekursorów polskiego hip-hopu w Polsce Trails X. - Wiele lat obiecywaliśmy fanom, że pojawi się reedycja. Też pojawiały się zapytania o ślady utworów i możliwość remiksowania naszych kawałków - mówią w Czwórce Tiger i Platoon. - Więc bodźców było wiele, i tak pojawiła się płyta winylowa.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka hip-hop rap MUZYKA Numer Raz

"Fotografia sportowa łączy piękno sportu i informacji". O co chodzi ze zdjęciem Roberta Lewandowskiego?

Świat sportu to nie tylko zawodnicy, ciągła rywalizacja i dopingujący ich kibice, ale także ci, którzy stoją z boku. Chodzi o fotografów sportowych, którzy na zdjęciach uwieczniają "połączenie piękna sportu i informacji". Jak wygląda ich praca od środka? Dlaczego tak ważne są zdjęcia Roberta Lewandowskiego i Karola Świderskiego? Kiedy najlepiej fotografuje się Igę Świątek? O tym w Programie 1 Polskiego Radia mówi Adam Nurkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski fotografia fotograf Adam Nurkiewicz fotografia sportowa

Jak chronić kolana naszych dzieci? Lepsza prewencja niż operacja

– Zadbajmy, żeby pokolenie naszych dzieci dotrwało do sędziwego wieku w dobrym zdrowiu. Kluczem jest prewencja, nie operacja – mówi ortopeda i traumatolog medycyny sportowej, Urszula Zdanowicz. Słowa ekspertki są o tyle istotne, że najmłodsi coraz częściej zmagają się z urazami kończyn dolnych. Powodów jest wiele, a w walce ze zjawiskiem ma pomóc specjalny program prewencji.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Łoniewski Urszula Zdanowicz edukacja Trójka

Kasia Klich o swoim najnowszym albumie dla dzieci i powrocie na scenę: "Całe życie uczę się nowych rzeczy"

- Teraz jestem na etapie programów do obróbki grafiki, zaczęłam też montować teledyski. To wszystko jest bardzo inspirujące i daję wielką satysfakcję, bo produkt który oddaję w ręce odbiorców jest mój od początku do końca - powiedziała o swoim najnowszym albumie piosenkarka Kasia Klich w audycji "Muzyczne Podróże" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  Ambasador Polskiego Radia Dzieciom muzyczne podróże radio dla dzieci instrumenty muzyczne piosenki dla dzieci

Aleksandra Świgut i Janusz Wawrowski zainaugurują w Dwójce cykl "Z klasyką przez Polskę"

Aleksandra Świgut i Janusz Wawrowski zaprezentują się w Studiu im. Władysława Szpilmana, otwierając w Dwójce cykl "Z klasyką przez Polskę". Już w najbliższą sobotę (15 czerwca) muzycznej uczcie będzie towarzyszyć rozmowa z artystami. W audycji "Wybieram Dwójkę" muzycy opowiedzieli o doświadczeniu koncertowania w mniejszych ośrodkach Polski oraz zaprosili na wydarzenie inaugurujące Dwójkowy cykl. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Aleksandra Świgut Władysław Szpilman Narodowy Instytut Muzyki i Tańca MUZYKA Monika Zając Janusz Wawrowski

Wszystkie przyjemności Marcina Maseckiego: od krokodyla z twardą skórą do otwarcia na ludzi

Pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, pedagog, wykonujący muzykę jazzową, klasyczną i eksperymentalną. Od niedawna również wokalista, który wokalnie zadebiutował na albumie "Boleros y mas". Sam o sobie mówi, że do niedawna jeszcze był krokodylem o grubej skórze, zamkniętym na drugiego człowieka. Gościem audycji "Przyjemność po mojej stronie" był Marcin Masecki.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Monika Borzym Marcin Masecki muzyka rozrywkowa

Nadciągają upały. Sanepid pokazuje, gdzie bezpiecznie można się kąpać

Lipiec i sierpień mają być w Polsce wyjątkowo ciepłe. Już w przyszłym tygodniu temperatura w kraju ma wynosić miejscami ponad 30 stopni Celsjusza. Tak wynika z najnowszej prognozy pogody. Wiadomo, że nic nie chłodzi tak, jak kąpiel. Warto jednak zadbać o to, aby była ona bezpieczna. I tu z pomocą przychodzi serwis kąpieliskowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego.  
Zobacz więcej na temat:  lato wakacje woda bezpieczeństwo urlop pogoda Sanepid aplikacja mobilna aplikacja sinice

"To najlepszy sposób na przybliżanie nauki" - 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik

Ponad stu wystawców z kraju i zagranicy, a wśród nich instytucje naukowe, uczelnie, instytuty badawcze, muzea i koła naukowe. W najbliższy weekend zapraszamy na 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik. Tegoroczne wydarzenie odbywa się pod hasłem "Nie do wiary!". Dlaczego? - O tym w "Poranku Dwójki" opowiedziała doktor Katarzyna Młynek - dyrektor odpowiedzialna za Piknik.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Piknik Naukowy Piknik Naukowy 2024 Aldona Łaniewska-Wołłk Katarzyna Młynek eksperyment Centrum Nauki Kopernik Polskie Radio dzieci rodzina NAUKA zabawa

Twórcy walczą o tantiemy ze streamingu. "Nie domagamy się pieniędzy od rządu i widzów"

Trwają prace nad projektem noweli ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Chodzi m.in. o wdrożenie dwóch unijnych dyrektyw, które zapewnią twórcom i wykonawcom dzieł niezbywalne prawo do tantiem z eksploatacji ich utworów w sieci. Przed Sejmem, gdzie miało miejsce pierwsze czytanie projektu, protestowały organizacje zrzeszające twórców filmowych. - To nie jest tak, że twórcy chcą jakichś dodatkowych pieniędzy, których nie dostawali wcześniej - zaznacza reżyser Paweł Maślona.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Paweł Turski aktorzy aktorstwo reżyser kino film polski Magdalena Boczarska Agnieszka Smoczyńska Paweł Maślona