Polskie Radio
Section05

historia hp

Jan Heweliusz. "Jego obserwacje inspirowały największych astronomów"

– Heweliusz był wybitnym astronomem, jednym z tych, którzy byli niezbędni, żeby na przykład Isaac Newton mógł sformułować swoje odkrywcze teorie – oceniał na antenie Polskiego Radia historyk astronomii prof. Jarosław Włodarczyk. – Giganci potrzebują danych i wiedzy zgromadzonych przez innych, a obserwacje Heweliusza inspirowały największych astronomów.
Zobacz więcej na temat:  Gdańsk astronomia Jan Heweliusz Mikołaj Kopernik odkrycia i ciekawostki

"Duma i uprzedzenie" Jane Austen. Arcydzieło pisarki, którą porównywano do Szekspira

28 stycznia 1813 roku ukazała się drukiem "Duma i uprzedzenie" autorstwa Jane Austen. Jest to najpopularniejsza powieść angielskiej pisarki, po którą chętnie sięgają również współcześni czytelnicy. Historia panien Bennet, ich pierwszych zauroczeń i miłosnych zawodów doczekała się wielu tłumaczeń i dwóch filmowych adaptacji. 
Zobacz więcej na temat:  historia Europy literatura Jane Austen Wielka Brytania Anglia

Halina Konopacka. Pierwsza polska złota medalistka olimpijska

- Zaczęło się po prostu z zamiłowania do ruchu, z zamiłowania do przyrody. Ciekawość kazała rzucić, biegać, próbować. Jak wzięłam dysk, to okazało się, że po paru razach padł rekord Polski. No to już wtedy kazali mi trochę trenować. I tak się zaczęło – o swoich początkach w rzucie dyskiem opowiadała Halina Konopacka.
Zobacz więcej na temat:  Halina Konopacka HISTORIA Rzut dyskiem Lekkoatletyka pkol/pierwsze medale

TYLKO U NAS Maxime Weygand podziwiał Polaków. Posłuchaj, co mówił o naszym zwycięstwie w 1920 roku

Członek Międzysojuszniczej Misji w Polsce był w swojej ojczyźnie uważany za autora zwycięstwa nad bolszewikami w bitwie warszawskiej. On sam do końca życia podkreślał, że zasługę pokonania bolszewików nad Wisłą należy przypisać polskim dowódcom i żołnierzom. Maxime Weygand zmarł 60 lat temu.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA bitwa warszawska wojna polsko-bolszewicka Maxime Weygand

Tadeusz Pietrzykowski. Bokser, który walczył w Auschwitz

Znalazł się w gronie Polaków przywiezionych pierwszym transportem do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz. Aby przeżyć, brał udział w obozowych walkach bokserskich organizowanych przez Niemców. Działał też w obozowej konspiracji i utrzymywał kontakty z rotmistrzem Witoldem Pileckim. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia warszawy HISTORIA boks niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Auschwitz Witold Pilecki Maksymilian Maria Kolbe II wojna światowa III Rzesza Sporty walki

Tadeusz Kossakowski. Najstarszy i najwyższy stopniem cichociemny

137 lat temu urodził się generał dywizji Tadeusz Kossakowski - uczestnik trzech wojen, inżynier, propagator unowocześniania polskiej armii, najstarszy i najwyższy stopniem cichociemny. W wieku 56 lat zdecydował się na przerzut do okupowanej Polski, by jako zwykły szeregowy wziąć udział w Powstaniu Warszawskim.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa I wojna światowa Armia Krajowa wojna polsko-bolszewicka II Rzeczpospolita Powstanie Warszawskie PRL

INFOGRAFIKA Pierwsze wybory parlamentarne w odrodzonej Polsce [INFOGRAFIKA]

Zorganizowanie wyborów parlamentarnych trzy miesiące od odzyskania niepodległości, w kraju scalonym z trzech obszarów o zupełnie odmiennej kulturze politycznej, w kraju, którego wszystkie granice płonęły, zakrawa na cud. A jednak ten cud administracyjny ziścił się 106 lat temu, 26 stycznia 1919 roku.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Sejm II Rzeczpospolita II RP wybory infografika historia Bartłomiej Makowski