Polskie Radio
Section05

jedynka hp

Natalia Kukulska: Chopin stworzył niezwykle uniwersalne dzieła

- Mam poczucie wielkiej satysfakcji i radości, że ten karkołomny, mogłoby się wydawać, pomysł jest przychylnie przyjęty - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o albumie "Czułe struny" Natalia Kukulska. Po raz pierwszy muzycy opracowali dzieła Fryderyka Chopina w formie utworów symfonicznych, do których powstały teksty. Kto był pomysłodawcą?
Zobacz więcej na temat:  Natalia Kukulska Fryderyk Chopin płyta Muzyczna Jedynka Maria Szabłowska

"Chciałem żeby urodziła się na nowo". Jerzy Grunwald o nowej wersji piosenki "Biały Krzyż"

- Piosenka "Biały Krzyż" jest piękna, chciałem, żeby urodziła się na nowo i aby dzisiejsza rocznica wybuchu II Wojny Światowej była również rocznicą przypomnienia tych tragicznych czasów, w których ginęli polscy żołnierze. Dla nich jest ta nowa wersja utworu - mówił w "Muzycznej Jedynce" wokalista Jerzy Grunwald. 
Zobacz więcej na temat:  Czerwone Gitary Krzysztof Klenczon II wojna światowa piosenka Jerzy Grunwald Maria Szabłowska

Laureatka konkursu "Moje archiwum": chciałam ocalić pamięć o wujku

Anna Domagała to laureatka konkursu "Moje archiwum" na pamiątki związane z 1920 rokiem. Przesłała fotografie i fragmenty pamiętnika swego wuja Ignacego Ochędzana, który na ochotnika zaciągnął się do wojska i skrupulatnie, dzień po dniu, spisywał frontowe wydarzenia. Jego historię jury uznało za niezwykłą i wzruszającą, a pamiętnik za wyjątkowe materiały.
Zobacz więcej na temat:  archiwum wojna 1920 wojna polsko-bolszewicka bitwa warszawska Agnieszka Kunikowska

"Zawsze gotowi, zawsze blisko". Jedynka z wizytą w jednostce WOT w Radomiu

Reporter radiowej Jedynki, Maciej Walecki odwiedził żołnierzy 62. Batalionu Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej w Radomiu. Podczas audycji rozmawiano m.in. o motywach młodych ludzi, którzy postanowili wstąpić do WOT i o tym, w jaki sposób terytorialsi wspierają lokalne społeczności.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska Wojska Obrony Terytorialnej II wojna światowa historia Polski Maciej Walecki

Portret Juliusza Słowackiego

W sobotę 5 września w Ogrodzie Saskim w Warszawie odbędzie się Narodowe Czytanie "Balladyny" Juliusza Słowackiego, jednego z najczęściej wystawianych dramatów wieszcza. Ten ubrany w baśniowy kostium moralitet, inspirowany utworami Szekspira, daje ogromne możliwości interpretacyjne i inscenizacyjne. W audycji przypomnimy nie tylko to dzieło Juliusza Słowackiego, jego wkład w rozwój dramaturgii polskiej i światowej, ale również jego barwny życiorys, filozofię, związki z innymi romantykami.
Zobacz więcej na temat:  Juliusz Słowacki Anna Stempniak Dorota Kołodziejczyk Narodowe Czytanie 2020

Ubezpieczenia dla turystów na tatrzańskich szlakach

Kosztuje zaledwie 2,50 zł, a turyści, którzy z niego skorzystają, mogą liczyć na wypłatę odszkodowania za trwały uszczerbek na zdrowiu i śmierć ubezpieczonego oraz świadczenie za leczenie uciążliwe, zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji. Ubezpieczenie obejmuje również zwrot kosztów akcji ratowniczej na terenie TANAP-u (słowackiego odpowiednika Tatrzańskiego Parku Narodowego), w tym przy użyciu śmigłowca.
Zobacz więcej na temat:  TOPR ratownik górski Tatry PZU parki narodowe społeczeństwo wypadek turystyka

Szef MEN: jeśli ktoś ma objawy chorób górnych dróg oddechowych, nie powinien przychodzić do szkoły

Gdyby była decyzja inspekcji sanitarnej, że jakaś klasa albo cała szkoła powinna przejść na kwarantannę, to wtedy ci uczniowie objęci by byli kształceniem na odległość - powiedział minister edukacji Dariusz Piontkowski w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Dariusz Piontkowski Ministerstwo Edukacji Narodowej rok szkolny edukacja Piotr Gociek

Protesty w Mińsku. Andrzej Poczobut: motywacja Białorusinów jest bardzo mocna

W białoruskiej stolicy odbył się w niedzielę kolejny rekordowy pod względem liczebności miting, którego uczestnicy domagali się dymisji prezydenta Alaksandra Łukaszenki oraz uczciwych wyborów. Protesty odbyły się nie tylko w Mińsku, ale i w Brześciu, Grodnie, Homlu i innych miastach. - Protesty nie słabną, ponieważ motywacja Białorusinów jest bardzo mocna. Przekonanie społeczeństwa o tym, że wybory zostały sfałszowane, jest spore, a oprócz tego społeczeństwo jest oburzone działaniami władzy - mówił w "Więcej świata"  publicysta Andrzej Poczobut, działacz mniejszości polskiej na Białorusi. 
Zobacz więcej na temat:  Białoruś protest manifestacje Aleksander Łukaszenka Michał Strzałkowski wybory na Białorusi

Krzysztof Wyszkowski: cały czas groziła nam śmierć z rąk komunistów

- To była sytuacja wojenna, spotkanie na froncie. Cały czas groziła nam śmierć. To było wymuszone ustępstwo na komunistach, a nie porozumienie Polaka z Polakiem - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia o porozumieniach sierpniowych Krzysztof Wyszkowski, działacz antykomunistyczny z czasów PRL.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sygnały Dnia Krzysztof Wyszkowski Katarzyna Gójska Solidarność PRL 40. rocznica porozumień sierpniowych

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej: chcemy, by w polskiej świadomości został ślad w pamięci godny tego miejsca

- Współpracujemy regularnie i blisko z MON, żeby w polskiej świadomości został ślad w pamięci godny tego miejsca - tak o przygotowaniach do 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej mówił w Programie 1 Polskiego Radia dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA II wojna światowa Gdańsk Muzeum II Wojny Światowej Westerplatte historia Polski

"Lato z Radiem" na Polanie Jakuszyckiej szlakiem Ducha Gór

Od wielu lat Program 1 Polskiego Radia jest na Polanie Jakuszyckiej, gdzie zimą rozgrywany jest Bieg Piastów. Od 8 lat jest też letnia edycja Biegu. Nie mogło na nim zabraknąć "Lata z Radiem", gdyż radiowa Jedynka jest patronem medialnym wydarzenia. Jednocześnie tegoroczne "Lato z Radiem" pożegnało się ze słuchaczami
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Frątczak Polana Jakuszycka Jakuszyce Szklarska Poręba Lato z Radiem 2020

W "Bezpiecznej Jedynce" radzimy, co robić podczas ekstremalnych zdarzeń

Podczas jazdy samochodem najczęściej nagłe zdarzenie związane jest z wypadkiem drogowym, takim jak zderzenie. Ale w trasie mogą zdarzyć się różne rzeczy. W "Bezpiecznej Jedynce" radzimy słuchaczom jak się zachować w sytuacji zdarzeń ekstremalnych, które mogą nie być wypadkami drogowymi.
Zobacz więcej na temat:  motoryzacja bezpieczeństwo na drodze pożar cukrzyca zawał serca Patryk Kuniszewicz Maciej Walecki