Polskie Radio
Section05
korporacja

Koncerny obecne w Polsce będą informować o podatkach zapłaconych w innych krajach. To wymóg fiskusa

Duże firmy z siedzibą w Polsce lub prowadzące u nas działalność będą miały obowiązek publikowania danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). To wynika z uzasadnienia do projektu nowelizacji ustawy o rachunkowości, opublikowanego w piątek przez Rządowe Centrum Legislacji.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA t korporacja t podatek t optymalizacja kosztów t inwestycje zagraniczne t

Fuks, barwiarz, filister, czyli korporacje akademickie i ich znaczenie w polskiej historii

Fuks, barwiarz, filister - generałowie Władysław Anders i Władysław Sikorski oraz admirał Józef Unrug to niektórzy z nich - to członkowie polskich korporacji akademickich. Pierwsze z nich zakładane były już w XIX wieku przez Polaków studiujących na uniwersytetach w państwach zaborczych. Jakim etosem charakteryzowały się korporacje akademickie?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak t historia Polski t Jan Żaryn t korporacja t korporacje akademickie t

Założyciel niemieckiej firmy zbrojeniowej Heckler & Koch nazistą. "Pochopnie uznany za niewinnego zbrodni"

Niemiecka firma Heckler & Koch opublikowała niedawno wyniki badań historyków, dotyczące roli założycieli przedsiębiorstwa w okresie narodowego socjalizmu. Stwierdzono, że nie byli oni aktywnie zaangażowani w zbrodnie wojenne. Taka interpretacja została skrytykowana przez Martina Clemensa Wintera, historyka z Lipska – opisuje portal "Spiegel".
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA t Niemcy t III Rzesza t nazizm t korporacja t II wojna światowa t zbrodnie wojenne t

Forum Gospodarcze Korea-Polska. Przedstawiciele topowych firm i prezydent Yoon Suk-yeol przybywają nad Wisłę

89 topowych firm towarzyszy prezydentowi Republiki Korei podczas wizyty w Polsce - pisze czwartkowy "Puls Biznesu". Jak przypomniał wiceminister rozwoju i technologii oraz pełnomocnik rządu ds. inwestycji zagranicznych Grzegorz Piechowiak, w Polsce działa prawie 600 podmiotów z kapitałem koreańskim, w tym ponad 100 to fabryki.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA t ŚWIAT t Korea Południowa t inwestycje zagraniczne t firma t korporacja t

Agata Osińska: dzieci trzeciej kultury nie wiedzą kiedy i dokąd mają wrócić

Życie na walizkach, które wiedliśmy z rodzicami wspominam dobrze. Oczywiście takie sytuacje miały smutniejszą stronę, wiązały się bowiem z pożegnaniami, utratą znajomych i zaczynaniem od nowa w kolejnym miejscu. Kiedy byłam dzieckiem było to dla mnie naturalne. Funkcjonowałam w międzynarodowym środowisku, gdzie podobne sytuacje zdarzały się bardzo często – mówi Agata Osińska.
Zobacz więcej na temat:  emigracja t emigracja zarobkowa t Polonia t dwujęzyczność t dwujęzyczność dzieci t wychowanie t korporacja t rodzina t rodzina na swoim t Małgorzata Frydrych t

Reżim Putina blokuje zagraniczne banki w Rosji. Utrudnia życie firmom, które chcą opuścić rynek

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret zakazujący jakichkolwiek transakcji akcjami 45 banków z tzw. nieprzyjaznych krajów - informuje serwis money.pl powołując się na rosyjski dziennik "Kommiersant". Dekret Putina dotyczy spółek zależnych banków zagranicznych, instytucji finansowych oraz dużych firm zagranicznych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA t Rosja t sankcje t firma t korporacja t banki t

RAPORT Zamiast wielkich czynów marketing i obietnice. Druzgocący raport ws. "neutralności klimatycznej" korporacji

Niemiecki tygodnik "Der Spiegel" dotarł do raportu, z którego wynika, że korporacje często chwalą się, że są lub będą w przyszłości "neutralne dla klimatu", jednak finalnie zamiast wielkich czynów, wszystko kręci się wokół marketingu i obietnic. Tygodnik ujawnia też, że firmy niemieckie nie wypadły w tym raporcie dobrze.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT t klimat t korporacja t google t Amazon t Niemcy t GOSPODARKA t

Minimalna stawka podatku dla globalnych firm coraz bliżej. Trwają prace techniczne na forum OECD

- Reforma międzynarodowego systemu podatkowego przewiduje, że globalne przedsiębiorstwa będą podlegać minimalnej stawce podatkowej w wysokości 15 proc. od 2023 r. - tłumaczy wiceminister finansów Jan Sarnowski, odnosząc się do międzynarodowych ustaleń dotyczących walki z unikaniem opodatkowania.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA t finanse publiczne t podatki t korporacja t Ministerstwo Finansów t OECD t Unia Europejska t

Taski, dedlajny i bekap. Korpomowa śmielej wkrada się do potocznego języka

Korpomowa to język, którym zaczynamy posługiwać się niemal natychmiast po wejściu do pracy. Spolszczone wyrazy, zapożyczone z języka angielskiego, mogą brzmieć śmiesznie i okazać się niezrozumiałe dla ogółu. By ułatwić ich zrozumienie, PZU opracowało specjalny słownik. Jednak czy tego typu nowomowa jest nam naprawdę potrzebna? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka t STYL ŻYCIA t korporacja t mowa t język polski t Karol Gnat t Przemysław Cięgotura t

PZU stworzył "Encyklopedię prostej polszczyzny". Ma promować jasny i zrozumiały język w biznesie

W Międzynarodowy Dzień Prostego Języka PZU przedstawił najnowszy projekt - "Encyklopedię prostej polszczyzny". Podczas konferencji PZU w Warszawie zaprezentowano prekursorską na rynku Encyklopedię, promującą jasny i zrozumiały język w biznesie, szczególnie w komunikacji z klientami. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA t społeczeństwo t biznes t poprawna polszczyzna t PZU t język polski t korporacja t

Setki miliardów dolarów trafiają do rajów podatkowych. Szykuje się wielka reforma międzynarodowego opodatkowania

Polska i 136 krajów wydały wspólne oświadczenie o kontynuowaniu współpracy nad wzmocnieniem międzynarodowego systemu podatkowego - poinformował resort finansów. Deklaracja ma być m.in. podstawą do stworzenia regulacji prawnych dotyczących opodatkowania cyfrowych gigantów i kolejnym krokiem w walce z rajami podatkowymi.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA t OECD t Ministerstwo Finansów t podatki t pit t vat t cit t korporacja t inwestycje t

POLSKI ŁAD Zagraniczne koncerny zapłacą "minimalny podatek dochodowy"? Propozycja resortu finansów w Polskim Ładzie

Z naszych wyliczeń wynika, że wprowadzenie podatku od wielkich korporacji może przynieść budżetowi ponad 2 mld zł rocznie. Zarówno w postaci wpłat na podatek minimalny, jak też w wyniku wzrostu wpływów z CIT, którego unikanie stanie się jeszcze trudniejsze – powiedział PAP Jan Sarnowski wiceszef ministerstwa finansów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA t Polski Ład t Ministerstwo Finansów t podatki t ulga podatkowa t pracodawcy t podatek dochodowy t pit t cit t korporacja t inwestycje zagraniczne t