Polskie Radio
Section05

KULTURA

Jerzy Petersburski Junior: muzyka to najbardziej uniwersalny język

Kasia Ciepielewska i Łukasz Sobolewski przed Trójkowy mikrofon zapraszają osoby wyjątkowe. Pełne pasji, energii do działania, smakoszy życia, wyciskających je jak cytrynę. Audycję ilustrują utwory starannie wyselekcjonowane przez autorów i zaproszonego gościa. A wśród pytań są także te przesłane przez słuchaczy. Pierwszym gościem był Jerzy Petersburski junior: pianista, kompozytor, satyryk, prowadzący i autor wielu programów telewizyjnych. Można powiedzieć – prawdziwy człowiek renesansu.
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Sobolewski MUZYKA Trójka

Wiceszef MSZ gra na fortepianie, promując Konkurs Chopinowski. Zobacz spot nagrany w studiu koncertowym Polskiego Radia

W specjalnym spocie sekretarz stanu w MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk wykonuje na fortepianie walc Des-dur op.64 nr 1. Opowiada o związkach muzyki wielkiego polskiego kompozytora z dyplomacją oraz zachęca do śledzenia etapu finałowego Konkursu Chopinowskiego.
Zobacz więcej na temat:  konkurs chopinowski muzyka klasyczna MSZ fortepian Szymon Szynkowski Wydarzenia Fryderyk Chopin

"Język, który może nas absolutnie zachwycić". Adam Banaszak o operze

- Piotr Kamiński, wielki znawca opery, mawiał, że gdyby pójść na spektakl Hamleta do teatru w Budapeszcie, nie zrozumielibyśmy z niego ani słowa. Czy to znaczy, że Hamlet jest złą sztuką? Nie. To znaczy tylko tyle, że nie znamy języka węgierskiego. Podobnie jest z operą - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Adam Banaszak (kierownik muzyczny Opery Wrocławskiej).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Katarzyna Cygler opera dyrygent TEATR MUZYKA śpiew SZTUKA Hamlet

Janusz Kukuła o Muzeum Teatru Polskiego Radia

– Prawie sto lat historii Teatru Polskiego Radia zobowiązuje do upamiętnienia – mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor Teatru Polskiego Radia 24 Janusz Kukuła. W poniedziałek 18 października 2021 r. w Baranowie Sandomierskim zostanie uroczyście otwarte Muzeum Teatru Polskiego Radia – prawdopodobnie jedyna na świecie placówka muzealnicza poświęcona słuchowiskom teatru radiowego. 
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Polskie Radio Dwa Teatry TEATR Janusz Kukuła

Warszawa uczci pamięć Chopina dźwiękami Requiem. To tym utworem świat żegnał geniusza fortepianu

W 172. rocznicę śmierci Fryderyka Chopina odbędzie się uroczysty koncert. Tradycyjnie już w ten dzień, w świątyni, w której spoczywa serce kompozytora, wykonane zostanie Requiem Wolfganga Amadeusa Mozarta, którym świat muzyki żegnał w Paryżu genialnego polskiego twórcę.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Fryderyk Chopin muzyka klasyczna koncert koncerty regiony mazowieckie Warszawa

Norwida myślenie o Rosji. Prof. Nowicka: miał świadomość, że zbrojne powstania są przeciwskuteczne

- Cyprian Kamil Norwid czuł do Rosji respekt podszyty obawą i świadomością dysproporcji sił, a także odmiennością kulturową i cywilizacyjną - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Elżbieta Nowicka, historyk literatury z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. - Miał świadomość, że manifestowana niechęć i poczucie wyższości wobec Rosji są ziarnem i źródłem tworzenia się rosyjskiego patriotyzmu - dodała. 
Zobacz więcej na temat:  literatura Cyprian Kamil Norwid poezja

Warszawa 2028 i pytania o człowieczeństwo

Akcja filmu "Dzień, w którym znalazłem w śmieciach dziewczynę" rozgrywa się w przyszłości, ale to nie na niej skupiają się twórcy. – Nie bawimy się tutaj w wizjonerów. Lubimy dawać nawias historiom, które wymyślamy. Nie lubimy ich umiejscawiać w czasie rzeczywistym, żeby móc manewrować alegoriami, które można ubrać w wyraźniejsze szaty – opowiada Michał Krzywicki, reżyser. 
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński Trójka FILM