Polskie Radio
Section05

literatura

"Z radia powstałem i w radio się obrócę". Jeremi Przybora i jego radiowa twórczość

– Moje uczuciowe i organiczne związki z radiem są bardzo silne – podkreślał Jeremi Przybora w 1995 roku, gdy odbierał Diamentowy Mikrofon, nagrodę dla wybitnych osobistości Polskiego Radia. Nie wszyscy wiedzą, że ten znakomity poeta i satyryk, znany powszechnie jako współtwórca Kabaretu Starszych Panów, znaczną część swojej twórczej działalności związał właśnie z radiowym medium.
Zobacz więcej na temat:  Jeremi Przybora Jerzy Wasowski Polskie Radio poezja Teatr Polskiego Radia wspomnienie

"Klub książki". Marta Michalak z debiutancką powieścią "Oida"

W audycji rozmawialiśmy z Martą Michalak o jej debiutanckiej powieści "Oida", której bohaterkami są kobiety z trzech pokoleń, wywodzące się ze wsi: mówiąca gwarą babka, rozdarta między wsią a miejskimi aspiracjami matka i trzydziestoparoletnia córka, która ułożyła sobie życie z dala od rodzinnych stron, ale mentalnie wciąż tam trochę tkwi. 
Zobacz więcej na temat:  książki Magda Mikołajczuk Zobacz także

Harlan Coben w Jedynce. Bestsellerowy pisarz porównuje się do Alfreda Hitchcocka

- Widzę tu pewne podobieństwo do Hitchcocka, bo on snuł opowieści o zwyczajnym człowieku, którego spotykają jakieś nadzwyczajne historie - mówi w Jedynce o swojej twórczości Harlan Coben, bestsellerowy autor thrillerów, tłumaczonych na 46 języków. Amerykański pisarz opowiada, Magdzie Mikołajczuk w ekskluzywnym wywiadzie, o polskiej adaptacji jego powieści "Tylko jedno spojrzenie". Czy pozytywnie ocenia grę polskich aktorów?
Zobacz więcej na temat:  thriller Magda Mikołajczuk Harlan Coben Zobacz także Alfred Hitchcock

"Dziennik czasu wojny". Ukraińska rzeczywistość z perspektywy zwykłych ludzi

Od poniedziałku (24.02) w cyklu "To się czyta" przedstawiliśmy "Dziennik czasu wojny" Andrieja Kurkowa - ukraińskiego pisarza, dziennikarza i autora scenariuszy. To kontynuacja "Dziennika inwazji", w którym autor udokumentował, co działo się w Ukrainie tuż przed rosyjską napaścią i przez pierwsze miesiące wojny. Fragmenty książki czytał Sławomir Grzymkowski.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina dziennik Ukraina wojna na Ukrainie Andriej Kurkow

"Dziennik czasu wojny". Ukraińska rzeczywistość z perspektywy zwykłych ludzi

W cyklu "To się czyta" przedstawiliśmy "Dziennik czasu wojny" Andrieja Kurkowa - ukraińskiego pisarza, dziennikarza i autora scenariuszy. To kontynuacja "Dziennika inwazji", w którym autor udokumentował, co działo się w Ukrainie tuż przed rosyjską napaścią i przez pierwsze miesiące wojny. Fragmenty książki czytał Sławomir Grzymkowski.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina dziennik Ukraina wojna na Ukrainie Andriej Kurkow

Stryjeńska. 49. rocznica śmierci niepokornej Zochy

28 lutego 1976 roku zmarła Zofia Stryjeńska, malarka, grafik, ilustrator i scenograf, przedstawicielka stylu art déco, obok Tamary Łempickiej najsłynniejsza polska artystka okresu międzywojennego. Dla przyjaciół: "Zocha". Poza twórczością znana była z bezkompromisowej i niekonwencjonalnej postawy życiowej.
Zobacz więcej na temat:  Zofia Stryjeńska sztuki wizualne SZTUKA historia Polski Dwudziestolecie międzywojenne malarstwo grafika Kraków Zakopane Warszawa Genewa Tamara Łempicka

Henry James. Pisarz, który wchodził do ludzkiej głowy

109 lat temu zmarł jeden z najwybitniejszych anglojęzycznych prozaików przełomu XIX i XX wieku. Henry James był mistrzem portretów psychologicznych. Tworzył na pograniczu kultur amerykańskiej i europejskiej oraz na styku literackiego realizmu i modernizmu.
Zobacz więcej na temat:  Henry James pisarz KSIĄŻKA książki Wielka Brytania Ameryka Ameryka Północna USA Stany Zjednoczone Nowy Jork Londyn Paryż Atlantyk Europa Francja historia Europy