Polskie Radio
Section05

POLSKA

100-lecie przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. Abp Polak: śląskim wianem jest pracowitość, twórczość i odwaga

- Szczególnym społecznym, śląskim wianem, wniesionym i wciąż pomnażanym dla dobra całego narodu, jest tutejsza pracowitość i zaangażowanie, twórczość i odwaga, moc żyjących tutaj i pracujących ludzi - powiedział prymas Polski abp Wojciech Polak podczas niedzielnej mszy, inaugurującej obchody stulecia włączenia do Polski części Górnego Śląska. W nabożeństwie uczestniczył m.in. premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  aktualności katolickie wiara Kościół katolicki Wojciech Polak regiony Katowice Śląsk

Przejęcie kopalni "Bogdanka". Prof. Bobińska: rząd ma prawo podejmować działania interwencyjne

- Ja się nie dziwię Mateuszowi Morawieckiemu, ponieważ mając bardzo dobry węgiel z "Bogdanki", nie mógł dopuścić do jej zamknięcia. (..) Premier ma prawo podejmować różne działania interwencyjne - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 ekspert w dziedzinie gospodarki, transportu i energetyki prof. Krystyna Bobińska (Instytut Sobieskiego).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 GOSPODARKA energetyka węgiel Bogdanka

Premier: twierdzenie, że ws. polityków PiS sądy decydują sprzyjająco to nierozumienie natury sporu

Sądzić, że sądy w jakikolwiek sposób sprzyjająco mogą decydować w sprawach najwyższych polityków PiS, to tak jakby ktoś nie do końca rozumiał natury tego sporu - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Skomentował w ten sposób decyzję bydgoskiego sądu, który oddalił pozew cywilny senatora KO Krzysztofa Brejzy przeciwko prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu. 
Zobacz więcej na temat:  Katowice Mateusz Morawiecki sąd sądownictwo Jarosław Kaczyński pegasus Prawo i Sprawiedliwość opozycja

Premier: wierzę, że Katowice będą centrum gospodarczo-komunikacyjnym dla całej południowej Polski

Premier Mateusz Morawiecki symbolicznie otworzył nowy zjazd z autostrady A4 w Katowicach. Kierowcy będą mogli tamtędy pojechać od poniedziałku. Zjazd z autostrady ma być częścią nowego układu ruchu w rejonie, której częścią jest też przebudowa skrzyżowania dróg krajowych 81 i 86 na wielopoziomowe. Koszt budowy nowego układu drogowego to około 300 milionów złotych, z czego 80 procent współfinansowania to unijne fundusze.
Zobacz więcej na temat:  Katowice Mateusz Morawiecki drogi społeczeństwo fundusze unijne fundusze europejskie infrastruktura

Wydanie specjalne Wojna na Ukrainie. Dr Anusz: po rosyjskiej agresji doszło do integracji NATO, które przeżywa renesans

– Dołączenie Finlandii i Szwecji ma dla nas fundamentalne znaczenie. Po rosyjskiej agresji na Ukrainę doszło do integracji NATO – mówił dr Andrzej Anusz, politolog, historyk z Instytutu Józefa Piłsudskiego. Gośćmi Bartłomieja Graczaka byli także: prof. Włodzimierz Marciniak (sowietolog, były ambasador RP w Rosji), Mariusz Cielma ("Nowa Technika Wojskowa"), prof. Grzegorz Górski (Toruńska Szkoła Wyższa – Kolegium Jagiellońskie).
Zobacz więcej na temat:  Bartłomiej Graczak wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Ukraina Rosja wojsko

ALERT POGODOWY Pogoda: ekstremalne upały i tropikalne noce. IMGW podnosi poziom ostrzeżeń

Do Polski dotarła fala upałów i to ona w najbliższych dniach będzie determinować sytuację pogodową. Temperatury mogą w niedzielę osiągnąć niebotyczne 37 st. C. Noce jednak nie przyniosą nam wytchnienia, a aura będzie iście tropikalna nawet po zachodzie słońca. IMGW w związku z tym wydał kolejne ostrzeżenia drugiego stopnia, które obejmują południową oraz zachodnią część kraju.
Zobacz więcej na temat:  pogoda prognoza pogody upały burze IMGW

Anioły i demony w polskiej literaturze to niebezpieczny eklektyzm? Tomasz Rowiński wyjaśnia

-  Nie wiem, czy jest to niebezpieczny eklektyzm, ale na pewno pewnego rodzaju eklektyzm. Powiem szczerze, kiedy zastanawiałem jest na tematem naszej rozmowy to silnie narzucała mi się pewna myśl, która mówi o tym, że mamy do czynienia pewnego rodzaju powrotem - oczywiście w sposób bardziej komercyjny - do pewnej tradycji romantycznej - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Rowiński (Christianitas). 
Zobacz więcej na temat:  romantyzm Polskie Radio 24 Krzysztof Wołodźko literatura

Abp Jędraszewski o Lechu Kaczyńskim: dążył do prawdy i miał wielką umiejętność przenikania geopolitycznego

Abp Marek Jędraszewski, który celebrował msze św. w katedrze wawelskiej z okazji 73. rocznicy urodzin Jarosława i Lecha Kaczyńskich powiedział podczas kazania, że śp. prezydent był najwspanialszym z przywódców III Rzeczpospolitej. - Uważał, że trzeba pokazać prawdziwą polską historię i docierając do prawdy trzeba odrzucić wszystko, co było ideologicznym, najczęściej komunistycznym skrzywieniem - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  Lech Kaczyński Jarosław Kaczyński Mateusz Morawiecki PiS

Mężczyzna nagle podszedł do premiera. Jego reakcję zarejestrowały kamery. "Takiego rządu jeszcze nie mieliśmy"

Premier Mateusz Morawiecki był w Ostrowie obok Tarnowa (województwo małopolskie), gdzie wziął udział w otwarciu mostu na Dunajcu. Po oficjalnej części wydarzenia do szefa rządu niespodziewanie podszedł emeryt i rozpoczął rozmowę. - Rząd o nas dba. Takiego rządu jeszcze nie mieliśmy - podkreślił starszy mężczyzna.
Zobacz więcej na temat:  premier PiS Mateusz Morawiecki społeczeństwo finanse

Przemysław Czarnek: kryzys rodziny to kryzys wartości

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek na zjeździe Klubów Gazety Polskiej w Spale (woj. łódzkie) wziął udział w debacie poświęconej rodzinie i kryzysom, które ją współcześnie dotykają. - Kiedy myślimy o rodzinie i o tym, z czego wynika jej kryzys, nie mam najmniejszych wątpliwości, że to kryzys wartości - powiedział. Jak dodał, nurty lewicowe niosą odpowiedzialność za propagowanie nihilizmu.
Zobacz więcej na temat:  Przemysław Czarnek Ministerstwo Edukacji i Nauki społeczeństwo Ukraina uchodźcy Mikołaj Pawlak

Rzońca oskarża Tuska o zawirowania wokół KPO. "Komisarze zaczęli działać w myśl hasła ulica i zagranica"

- Donald Tusk jest bardzo aktywny na arenie politycznej w Polsce, jak i w Brukseli. W związku z tym po cichu urabia opinię, aby Polsce nie przyznać tych pieniędzy z KPO - powiedział w Polskim Radiu 24 Bogdan Rzońca, eurodeputowany PiS. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański Donald Tusk Krajowy Plan Odbudowy Unia Europejska Komisja Europejska polityka